19.03.2018,02:28
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Duvar Arkası Radar, güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu
Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş. (STM) ilk kez Katar'daki DIMDEX 2016 duyurduğu ve IDEF 2017’de İstanbul’da ürün olarak sergilediği Duvar Arkası Radar alanında çalışmalarını yoğun olarak devam ettiriyor.
 
Duvar Arkası Radar "DAR" kullanımı çok daha kolaylaştırılan son versiyonuyla Katar'daki Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı'nda (DIMDEX 2018'de) sergilendi.
 
Güvenlik güçlerinin ihtiyaçlarına yönelik olarak rehine kurtarma ve özel operasyonların yüksek başarı ve en az kayıpla gerçekleştirilmesi için bina içindeki veya engel arkasındaki sabit ve hareketli hedeflerin tespitini yapabilen DAR, milli imkan ve kabiliyetlerle geliştirildi.
 
DAR, geliştirilen sistem çoklu hedef tespiti, 2 boyutlu konumlandırma, makro ve mikro hareket tespiti, duvar tespiti, uzun görev süresi ve benzeri üst seviye özellikleriyle yurt dışı markette yer alan büyük tip ürünler ile aynı kategoride yer alıyor.
 
Savunma Sanayii Müsteşarlığı koordinasyonuyla DAR'ın potansiyel kullanıcıları olan
Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik güçlerinin ilgili birimlerine ürünün tanıtımı ve sahada gösterimi gerçekleştirildi.
 
Kullanıcı makamlardan ürüne yönelik çok olumlu tepkiler alınırken, kullanıma yönelik talepler değerlendirildi ve kısa sürede ürüne ek kabiliyetler eklendi.
 
Bu dönem içinde yapılan en temel çalışma, kullanıcıların görüşü doğrultusunda DAR’ın boyutlarının küçültülüp hafifletilmesine yönelik oldu.
 
Bu kapsamda; mekanik tasarım ve iç yerleşim yenilenip boyut ve ağırlık anlamında ciddi kazanımlar sağlandı.Güvenlik güçleri için duvarları kaldıran 'DAR' kullanımda ile ilgili görsel sonucu
 
Yeni mekanik tasarımda; ürünün sızdırmaz ve sıcaklık açısından zorlayıcı ortamlarda görev yapabilecek olması dikkate alındı.
 
Bundan sonraki adım olarak yeni tasarıma göre üretilen ürünün çevresel şartlara göre kalifikasyonu gerçekleştirildi.
 
Akredite test kuruluşlarında yapılan testler sonucunda DAR için IP66 belgesi ve sıcaklık test raporları temin edildi.
 
-----
 
Bu süre içinde kullanıcı makamlardan gelen talepler üzerine ürüne kablolu ve kablosuz bağlantı ile uzaktan erişim/kontrol kabiliyeti eklendi.
 
Bu sayede DAR hem cihaz üzerindeki dokunmatik ekrandan hem de uzaktan herhangi bir laptop veya tablet üzerinden kontrol edilebiliyor.
 
Ayrıca cihaza eklenen yeni bir kabiliyet de bina içindeki arka arkaya duvarların tespiti oldu.
 
Gelişmiş sinyal işleme teknikleri yardımıyla operatör binanın dış yüzeyinden DAR ile yaptığı keşifte binanın içindeki yakın iç duvarları ve oda yapısını da belirleyebiliyor.
 
DAR yakın zamanda envanterdeki yerini aldı ve güvenlik güçlerinin kullanımına sunuldu.
 
-----
 
DAR sistemleri için bir diğer kategori ise; daha küçük boyut ve ağırlığa sahip, daha düşük maliyetli ama bunların yanında daha kısıtlı kabiliyete sahip ürünler olacak.
 
Bu sistemler operasyon halindeki ve gezici durumdaki özel kuvvetler tarafından kolaylıkla taşınıp kullanılabiliyor ve operatör tarafından tek el ile kullanılıp kontrol edilebiliyor.
 
Bu kategorideki sistemler, güvenlik güçlerine, bir oda/kapalı alana girmeden önce içeride canlı var/yok bilgisini alabilme imkanı sağlayacak.
 
Hedeflerin hassas konumları ve kesin sayıları da sistemden öğrenilebilecek.
 
Operasyonel anlamda böyle bir bilginin personel tarafından rahatlıkla taşınabilen ve nispeten daha düşük maliyetli bir cihazla elde edilmesi güvenlik güçleri açısından önem taşıyor.
 
Bu yönde kullanıcı makamlardan gelen talep üzerine STM, Tek El Tipi DAR olarak adlandırılabilecek ürüne yönelik de çalışmalara başladı.
 
Sistem tasarımı tamamlanan bu ürünün geliştirme çalışmaları devam ediyor.
 
Kısa sürede prototip sistem ile testlere başlanması hedefleniyor.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?