21.02.2018,17:46
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Sanayi Bakanlığı, bazı illere model fabrika kuracak
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Verimlilik Genel Müdürü Anıl Yılmaz, model fabrika çalışmalarının birkaç yıl önce başladığını söyleyerek sanayicilerin desteğiyle uygulamanın hayata geçirileceğini kaydetti.
 
Konuyla ilgili kamu, sanayi ve özel sektör iş birliği yapıldığını ifade eden Yılmaz, "Sanayileşmiş ileri ülkelerde bu yapıların son 10 yılda çok etkili kullanıldığını gördük, 'Ülkemizde neden olmasın' diyerek yola çıktık.
 
Sanayi odalarımız ve organize sanayi bölgeleri finansmanın bir kısmını üstlendi.
 
Bu iş modeli de birkaç yıl içinde kendi kendini finanse edebilecek. İlk örneğinin açılışını Ankara'da birkaç ay içinde yapacağız.
 
Bursa'da çalışmalara başladık.
 
Bakanlık olarak İzmir'de de hızlı bir şekilde bu altyapıyı hazırlayacağız.
 
Üniversitelerin katkısı önemli. Dijital dönüşüm konusunda yeni teknolojiler geliştirilmesi üniversiteler sayesinde olacak" dedi.
 
Verimlilik Genel Müdürlüğü Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Dr. Yücel Özkara da, model fabrika yaklaşımı ve etüd projesinin sonuçları hakkında bilgi verdi.
 
Avrupa'da yoğun bir şekilde model fabrikaların kurulduğunu belirten Dr. Özkara, bu fabrikaların dijital dönüşüm, enerji verimliliği ve kalite konularında uzmanlık gerektirdiğini ifade etti.
 
Dr. Özkara, Ankara'da birkaç ay sonra yapımı tamamlanması beklenen model fabrikanın 15 milyon TL'ye mal olacağını belirtirken, bu fabrikaya verilen devlet desteğin 5 milyon TL olduğunu söyledi.
 
Yine yeri belirlenen ve inşaatına başlanan Bursa'daki model fabrikanın ise; 14 milyon TL'ye mal olacağını ifade eden Dr. Özkara, bu fabrikaya da 4.4 milyon TL devlet desteği verildiğini dile getirdi.
 
Son olarak İzmir ve Mersinde model fabrika kurulmasının gündeme alındığını belirten Dr. Yücel Özkara, şunları söyledi:
 
"Model fabrikalar gerçek bir üretim hattına sahip ama ürettiklerini satmıyor.
 
Katılımcılar üretim hattında bunu yaparak öğreniyorlar. Dünyada örneklerini görüyoruz.
 
Özellikle Avrupa'da örnekleri görülmekte.
 
Almanya bu konuda örnek. Almanya'da 7 tane model fabrika var. Genellikle yalın dönüşüm, enerji verimliliği gibi konularda uzmanlaşmış durumdalar.
 
Önce yalın dönüşüm, sonra yalın dönüşümü gerçekleştirmiş bir fabrikanın dijital teknolojileri alması çok daha verimli olacaktır."

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Çok sevdiğim bir atasözü vardır: Herkes gider Mersin’e biz gideriz tersine…
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?