24.03.2018,09:06
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
ABD'de, internete eşit erişimi sağlayan uygulama iptal edildi
ABD Federal İletişim Kurulu’nun (FCC) internete eşit erişimi sağlayan internet/ağ tarafsızlığı (net neutrality) uygulamasını iptal etmesiyle ABD başta olmak üzere dünya kamuoyu deyim yerindeyse ayağa kalktı.
 
Gazete Habertürk'ten Necdet Çalışkan alınan bu kararın doğurabileceği sonuçları yazdı.
 
Çünkü bu kararın yansımaları, internete dokunan her kesimi etkileyecek cinsten.
 
Savunanlar, “İnternet trafiğini tüketiyorlar ama altyapıya yatırım yapmıyorlar” tezini savunurken, karşı çıkanlar ise; teknik bir düzenleme gibi görünse de aslında “İnternetin doğası olan - bilgiye erişim hakkını - kast sistemine çeviriyor” diyor...
 
“Ağ tarafsız olsa ne olur? Olmasa ne olur?” diye merak eden tüketiciler için konuyu masaya yatırdık...
 
1 - TARAFSIZ OLSA NE OLUR? 
 
Ağ tarafsızlığı, internete erişim sağlayan şirketlerin (internet servis sağlayıcılarının, İSS) kullanıcıların internet faaliyetlerinde kontrol gücüne sahip olmaması ilkesine dayanıyor.
 
Siz, belirli hız ve kotalar dahilinde bir internet paketini satın alıyorsunuz, karşılığında bu hız ve data paketi çerçevesinde istediğiniz internet sitesine girip, istediğiniz dijital içerikleri tüketebiliyorsunuz.
 
Dolayısıyla İSS’ler, internetteki veri, hizmet veya platformları kontrol edemiyor, trafiği engelleyemiyor, tüm kullanıcılara ve internet üzerindeki tüm veri ve hizmetlere eşit mesafede duruyor?
 
2 - TARAFSIZ DEĞİL İSE NE OLUR?
 
Ağ tarafsızlığı uygulaması rafa kalkarsa (ki ABD bu adımı atarsa, Avrupa ve tüm dünyanın arkasından geleceğine kesin gözüyle bakılıyor) internet servis sağlayıcıları, kullanıcıların bazı sitelere erişimini engelleyebilecek veya bazı servislerin hızını düşürüp, bazılarının hızını artırabilecek.
 
Burada ölçü de “ne kadar ekmek o kadar köfte” mantığında işleyecek.
 
Daha çok para ödeyen internet sitelerine erişimi hızlandırmak veya daha az ödeyenleri ise; yavaşlatmak İSS’nin elinde olacak. İSS’lerin bunu talep etmelerinin gerekçesi ise; “Altyapı yatırımını biz yapıyoruz. Ama internet trafiğinin aktığı sosyal medya, video ve oyun platformları taşın altına elini koymuyor” argümanına dayanıyor.
 
3 - KİMLER NE İSTİYOR?
 
Ağ tarafsızlığı uygulamasının iptal edilmesi için hem gizli hem de açıktan lobi faaliyeti yapanların başında hiç şüphesiz ki internet servis sağlayıcıları var.
 
ABD örneğinde AT&T, Comcast ve Verizon gibi iletişim şirketleri bunların en çok öne çıkanları.
 
Tabii internet erişimi ve trafiğinde söz sahibi olmak isteyenler sadece internet servis sağlayıcıları da değil.
 
Son yıllarda dünya genelinde artan internet denetimlerinde yasalara takılmadan hızlı sonuç almak isteyen bazı devletler de ağ tarafsızlığı uygulamasının iptal edilmesinden ve internet trafiğinde yönlendirme hakkına sahip olmaktan yana...
 
4 - KİMLER KARŞI ÇIKIYOR?
 
İnternetin bilginin özgürce ve eşit bir şekilde erişim platformu olarak kalmasından yana olan başta kullanıcıları, sivil toplum örgütleri ve aktivistler ağ tarafsızlığının yılmaz savunucuları arasında. Ancak bu karşı çıkanlar sadece sosyal bir hareket de değil.
 
Google, Facebook, Netflix, Amazon, Reddit, Etsy gibi teknoloji ve e-ticaret devleri de ağ tarafsızlığı uygulamasının devam etmesinden yana açık tavır koydular.
 
Hatta bunun için başlatılan eylem kampanyasına da destek verdiler.
 
Ancak bu şirketlerin karşı çıkışlarının İSS’lere para ödemek istemediklerinden kaynaklandığını da belirtmekte fayda var...
 
‘WHATSAPP İÇİN EK 5 EURO LÜTFEN’

 
Gelelim, bu yeni dönemde internet faturalarının nasıl etkileneceğine...
 
FCC, “Dünyanın sonu gelmiyor. Tüketici korunmaya devam edecek” dese de; yapılan analizler faturalarının katlanacağını gösteriyor.
 
Portekiz’in en büyük operatörlerinden Meo, geçtiğimiz günlerde öyle bir tarife ve paket sistemi açıkladı ki, ağ tarafsızlığının faturasını ortaya koyan cinsten.
 
Buna göre; almak istediğiniz her hizmet için internet paketine ek bir ücreti gözden çıkarmanız şart.
 
WhatsApp gibi mesajlaşma, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya, YouTube ve Netflix gibi video, Spotfiy gibi online müzik, Google Drive ve iCloud gibi bulut servislerini kullanmak isteyenler her biri için ektra 5 Euro daha ödeyecek.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ülke saadet zincirleri içerisinde uyanıkların, fırsatçıları nasıl dolandırdığını tartışıyor. Anlıyoruz ki 65 adet benzeri yapılanma var.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?