24.03.2018,08:54
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Mobil öğrenme içerikleri, verimliliğini yüzde 53 artırıyor
Şirketlere maliyet, zaman ve öğrenme açısından birçok fayda sağlayan yeni nesil öğrenme teknolojileri son dönemde oldukça revaçta.
Enocta’nın global iş ortağı Skillsoft’un araştırmasına göre; yeni nesil öğrenme modeli sayesinde, geleneksel eğitimle mümkün olmayan ölçeklenebilir, erişilebilir ve çeşitlilik arz eden eğitim tasarlama ve uygulama becerisine kavuşan kurumlar; çalışanlarının ve müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak eğitim programlarına ve içeriklerine sahip olurken, diğer yandan da gelirlerini yüzde 84’e varan oranda artırabiliyorlar.
 
Çalışan bağlılığı yüzde 50 daha yüksek 
 
Dijital öğrenme seyahat zorunluluğunu ortadan kaldırıp küçük ya da büyük çaplı her organizasyonda içeriğin kolayca paylaşılmasını sağlıyor ve geleneksel sınıf ortamına göre genellikle çok daha az maliyet gerektiriyor.
 
Dijital öğrenme uygulamaları geleneksel yöntemlerle birlikte harmanlandığı ve bir iş akışına dâhil edildiği takdirde eğitim motivasyonu ve çalışan bağlılığı önemli oranda artıyor.
 
Bu özellik ise, öğrenmenin iş yeri ortamına aktarılmasında çok önemli bir rol oynuyor.
 
Josh Bersin tarafından hazırlanan ve 2016 yılında Deloitte University Press yayınlarından çıkan Becoming Irresistable: A New Model for Employee Engagement isimli araştırmaya göre, güçlü eğitim kültürüne sahip işletmelerin çalışan bağlılığı ve çalışanları elde tutma oranı rakiplerine göre yüzde 30 ila yüzde 50 oranında daha yüksek.
 
Yüzde 53 daha yüksek verimlilik, yüzde 26 daha düşük maliyet
 
Dijital öğrenmenin kurumlara sağladığı geniş çaplı faydaların başında eğitime harcanan zamanda/maliyette tasarruf ve “etkisiz eğitim” faaliyetlerinin azalması sayesinde, eğitimin performansa dönüşümündeki artış geliyor.
 
Eğitim teknolojisi ve stratejik KPI (ana performans kriterleri) gelişimi arasında ise; doğrudan bir bağlantı bulunuyor.
 
Brandon Hall Group’tan David Wentworth tarafından yapılan 2016 Brandon Hall Group Learning Study isimli araştırmaya göre; dijital öğrenme uygulamaları çalışan bağlılığı ve verimliliğini yüzde 53 oranında artırırken, eğitim maliyetlerini yüzde 26, çalışan sirkülasyonunu ise; yüzde 16 oranında azaltıyor.
 
Dijital öğrenmeye geçiş sırasında yapılan harcamalar ise, genel eğitim masraflarında sağlanan tasarruf sayesinde süreç içinde hızla telafi ediliyor.
 
Mobil öğrenme uygulamalarına geçen şirketlerde ise; yüzde 84’e varan seviyelerde yıllık gelir artışı kaydediliyor.
 
Öte yandan dijital öğrenme ile harmanlanan geleneksel öğrenme, ‘yeni nesil bir öğrenme deneyimi’ sunuyor.
 
Yeni nesil öğrenme modelinin kurumlara ve çalışanlarına sayısız faydaları ise; genel olarak şöyle:
 
Şirket için:
Üretimi, kalite ve satışların artması
Eğitim amaçlı seyahatlerin sayı ve süresinin, dolayısıyla maliyetin azalması
Çalışan sirkülasyonunun azalması ve çalışan kaybının önlenmesi 
 
Çalışan için:
Öğrenmeye harcanan sürenin kısalması
Öğrenme belleğinin gelişmesi
Çalışan bağlılığının artması
 
Geleneksel kurumsal eğitim yerini hızla “mobil öğrenmeye” bırakıyor
 
Enocta kurucu ortağı ve CEO’su Ahmet Hançer Enoctaç özümlerini kullanan kurumlarda mobil uygulama kullanımının 2015 sonunda yüzde 10 iken 2016 sonunda yüzde 25’in üzerine çıktığını belirtti.
 
Hançer sözlerine şöyle devam etti:
 
“Bugün bu oran yüzde 40 civarında.
 
Kurumlar arasında mobil uygulama kullanımı yoğun olanlara bakıldığında mobil kullanımının toplam dijital öğrenme deneyim sürelerini yüzde 60’lara varan bir oranda artırdığını söyleyebiliriz.
 
Sağlanan dijital eğitim ve gelişim olanakları da çalışan bağlılığını dolaylı olarak olumlu etkiliyor.”
 
Enocta hakkında;
 
Enocta, 1999’da temelleri atılan Türkiye'nin öğrenme teknolojileri alanındaki ilk ve öncü şirketidir.
 
Bugüne kadar 500'e yakın firma, kamu kurumu ve üniversiteye e-öğrenme, eğitim ve gelişim için ihtiyaç duydukları hizmet ve ürünleri tek bir çatı altında sunan Enocta, yeni öğretim yöntemlerini ve yeni teknolojileri sürekli takip ederek şirket çalışanlarına iş hedefleri doğrultusunda güncel bilgi ve yetkinlikleri kazanabilmeleri için yardımcı olmaktadır.
 
Eğitim alanındaki uzmanlık ve tecrübesini müşterilerinin ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde en uygun ve en etkili e-öğrenme çözümleri geliştirmek için kullanan Enocta, her geçen gün daha büyük bir kullanıcı kitlesine ulaşan Türkiye'nin en güvenilir e-öğrenme firmasıdır. 
 
www.enocta.com
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ülke saadet zincirleri içerisinde uyanıkların, fırsatçıları nasıl dolandırdığını tartışıyor. Anlıyoruz ki 65 adet benzeri yapılanma var.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?