23.11.2017,19:39
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Akıllı kara araçları geliştirilmesi için yarışma,son gün;15 Kasım
Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), savunma teknolojilerinde insansız sistemlere yönelik çalışmalara hız verdi.
Yeni Şafak'tan Kiymet Sezer'in haberine göre;
 
“Türkiye’nin gökyüzündeki yeni askerleri” olarak nitelendirilen kamikaze dronelardan sonra insansız ve akıllı kara araçları üretiminde düğmeye basıldı.
 
İnsansız ve akıllı kara araçlarının milli imkanlarla geliştirilmesi hedefi doğrultusunda SSM, “Roboik Yarışması” başlattı.
 
Yarışma ile hem gençler savunma sanayiinde tasarım ve üretim konusunda teşvik edilecek hem de yurt dışı bağımlılığını sona erdirecek teknolojiler geliştirilecek.
 
Yarışma sayesinde Türk savunma sanayiinde; ileri düzey teknolojiler kullanılarak hem iç güvenlik hem de askeri alanda operasyonel kabiliyetlerin arttırılması, hata payının düşürülmesi, olası personel zayiatlarının önüne geçilmesine katkı sağlayacak insansız sistemlerin tasarlanması amaçlanıyor.
 
Yarışmanın hava, su altı ve su üstü araçlarıyla ilgili formatları da 2018 yılında gerçekleştirilecek.
 
Tasarım, prototip üretimi ve yazılım konusunda her yıl düzenlenecek yarışma sayesinde önümüzdeki bir kaç yıl içinde Türkiye, otonom, kendi yolunu bulabilen, verilen görevi uzaktan kumanda edilmesine gerek kalmaksızın yerine getirebilen akıllı insansız aracını üretecek.
 
-----
 
Araç üzerine, silah platformları, kamera sistemleri yahut haberleşmeyi sağlayacak röle sistemleri koyulabiliyor.
 
Yarışma, gelecek yıllarda yazılıma yönelecek.
 
Böylelikle uzaktan kumandalı insansız araçlar zamanla kendi kendine karar verebilen akıllı teknolojilere dönüşecek.
 
-----
 
Yeni nesil roboik sistemler, geleceğin savaşları ve terör tehditlerine karşı güçlü orduların sahip olması gereken önemli stratejik kabiliyetler arasında görülüyor.
 
İnsansız ve akıllı kara araçları her türlü engebeli arazide olduğu gibi şehirlerde meskun mahal çatışmalarında da güvenlik güçlerinin gücünde çarpan etkisi yaratacak.
 
Askerden önce gireceği yerlerde istihbarat amaçlı görüntü almaktan yakın destek koruma ve ateş desteğine, yüklendiği mühimmatı çatışma bölgesine ulaştırmaya kadar ciddi operasyonel katkılar sağlayacağı gibi, düşmanın dikkatini dağıtacak taktik görevleri de yerine getirebilecekler.
 
Sistemlerin sessiz ve gizlenerek intikali için hibrit sistemler olarak geliştirilmesi planlanıyor.
 
Milli insansız akıllı sistemler gerek karada gerek havada gerekse denizde TSK’nın gücüne güç katacak.
 
---
 
SSM’nin düzenlediği, “Roboik - İnsansız ve Otonom Kara Araçları Tasarım Yarışması” için başvurular 15 Kasım’da son bulacak.
 
Yarışmaya katılım için herhangi bir mezuniyet yahut alan şartı bulunmuyor.
 
Serbest çizimle yahut üç boyutlu model tasarımla kişiler, şirketler yahut üniversitelerden öğrenci grupları yarışmaya katılabilecekler.
 
Şu ana kadar yarışma için 180’in üzerinde başvuru geldi.
 
Yarışmada birincilere üç boyut kategorisinde 100 bin TL, serbest çizim kategorisinde 30 bin TL ödül verilecek.
 
Ödüller 12 Aralık’ta düzenlenecek törenle sahiplerini bulacak.
 
Tören kapsamında “İnsansız ve Akıllı Sistemler Çalıştayı” düzenlenecek ve bu tür platformların sergilendiği küçük bir fuar kurulacak.
 
YARIŞMA İLE İLGİLİ DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay