19.02.2018,06:44
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Endüstri 4.0 eğitimleri, kurulacak fabrikada verilecek
Kurulacak fabrikayla, işletmelerin verimlilik ve rekabet gücünü artırarak, uygulamalı öğrenme tekniklerinden faydalanmaları, teori ve pratiği birleştirmek suretiyle çalışanların kalıcı yetkinlik kazanmaları amaçlanıyor.
 
Kamu ve özel sektörün ortak finansmanıyla hayata geçirilecek projeyle, başta KOBİ'ler olmak üzere imalat sanayi işletmelerinin verimliliklerine ve dijital dönüşümüne katkıda bulunulması, işletmelerin verimlilik konusunda aksayan yönlerinin iyileştirilmesi sağlanacak.
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'nın (UNDP) teknik iş birliği ve Ankara Sanayi Odası'nın (ASO) uygulama ortağı olarak katılımıyla, Ankara'da, 1. Organize Sanayi Bölgesi'nde inşa edilecek fabrika için bina hariç yaklaşık 5 milyon dolarlık yatırım yapılacak.
 
ASO Başkanı Nurettin Özdebir, yaptığı değerlendirmede, Türkiye'de firmaların yüzde 98,3'ünün KOBİ olduğunu ve yaygın bir verimsizlik sorunu yaşandığını söyledi.ASO Başkanı Nurettin Özdebir ile ilgili görsel sonucu
 
Özdebir, dünyada verimsizlik sorununun çözümüne yönelik olarak kurulan 35 model fabrika bulunduğunu ve buralarda firmalara iş yapma şekline verimlilik açısından bakış ve Endüstri 4.0 eğitimleri verildiğini belirterek, "Türkiye'de de bu eğitim tesislerinden ilki Ankara'da, ASO, UNDP ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın ortaklaşa kurduğu bir yapı içinde faaliyet gösterecek. Burada yalın üretim ve Endüstri 4.0 eğitimleri verilecek." dedi.
 

nükleer teknoloji ile ilgili görsel sonucu

 
8 bin 500 metrekarelik alana inşa edilecek model fabrika için yaklaşık 5 milyon dolarlık yatırım yapılacağını dile getiren Özdebir, şunları kaydetti:
 
"Bu fabrikayla eğitim verilecek dershaneler kuruyoruz.
 
Bu kurumun yapacağı fonksiyonlardan birisi eğitim.
 
Fabrika aynı zamanda Türk sanayisinin nükleer teknolojiye hazırlanmasıyla ilgili de eğitimler verecek.
 
Bununla da ilgili Rusya'daki Rosatom'un eğitim tesisleriyle bir anlaşma yaptık.
 
 
Aynı zamanda Fransız hükümetinin nükleer eğitim düzenleyen kurumuyla bir anlaşma yaptık.
 
Japonya ile de ön protokol imzaladık. Arkadaşlar incelemelerde bulunuyorlar ve ikinci nükleer santralin yapımı aşamasında Japonlarla birlikte eğitim vereceğiz."
 
Özdebir, fabrikanın makine imalatı yanında, gıda, ilaç, nükleer teknoloji alanlarında malzeme üretecek imalat sanayi firmaları ile inşaat şirkelerine de hizmet vereceğini anlattı.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?