23.11.2017,19:39
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
GOSB Teknopark, kendi melek yatırımcı ağını kuracak
GOSB Teknopark Genel Müdürü Dr. Emre Aksan, Türkiye’nin ihracatını arttırmaya yönelik yaptıkları çalışmaya bir yenisini daha ekleyeceklerini duyurarak; kendi “melek yatırımcı ağı”nı kurmak için çalışmalara başladıklarını belirtti.
 
Aksan, GOSB Teknopark’ın 10 milyon dolar olan ihracat hacmini bu girişimleriyle daha da arttıracaklarını kaydetti.
 
Dr. Emre Aksan, GOSB (Gebze Organize Sanayi Bölgesi) içinde bulunan şirketlerin dahil edileceği bir yapılanma ile Teknopark’ta teknoloji üreten KOBİ’lerle, sanayicilerin buluştuğu bir platform  hedeflediklerinin altını çizerek: “GOSB Teknopark, orta ölçekli ve büyük şirketlerle start up’lar arasında iş birlikleri kurulmasında büyük bir sinerji yaratıyor” dedi.
 
Teknopark’ın %49 ortağı olan İsrailli Tefen Grubu’na önümüzdeki günlerde yapılacak bir ziyaret ile yurt dışındaki yatırımcılarla da görüşeceklerini vurgulayan Aksan, “Bu yatırımcı buluşmalarını hem yurt içinde hem de yurt dışında yaparak kendi melek yatırımcı ağımızı kurmayı planlıyoruz.” diyerek bu ağın en büyük destekçilerinin GOSB’ta yer alan şirketler olmasını beklediklerini ifade etti.
 
 
Gebze’nin, Türkiye’nin en büyük 3. OSB’si olduğunu kaydeden Aksan, “OSB’de 189 şirket faaliyet gösteriyor. Bunlar çok büyük şirketler. Bazı şirketler arasında bu anlamda iş birliği örnekleri var. Örneğin işleme tesisine robot teknolojilerle destek veren şirketlerimiz var. 
 
Bazı firmalar ise; yazılımlarıyla büyük şirketlere katkı sunuyor. Bizim teknoparkımızdaki şirketlerin çoğu 5-6 kişilik küçük işletmelerden oluşuyor.” dedi.
 
Dr. Emre Aksan GOSB Teknopark’da bulunan şirketlerin çoğunluğunun yazılım şirketi olmasına rağmen, çok farklı konularda da şirketler bulunduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Nano teknolojik malzemeleri Fransa’nın en büyük boya şirketine ihraç eden şirket de var. Mevcut firmalarımızın % 55’i yazılım, % 15’i elektronikle birlikte yazılım, geri kalanını ise; enerji, drone, tasarım, sağlık, enerji şirketleri oluşturuyor.
 
Özellikle Avrupalı şirketlerle ortaklık yapan firmalarımız mevcut.
 
Örneğin film sektörüne hizmet veren bir şirketimiz var. Görüntü depolama ve görüntüyü düzenleme konusunda teknoloji ihraç ediyor.
 
Bu şirket dünyada bu anlamda teknoloji üreten ve ihraç eden 3-4 firmadan biri. Teknopark’tan yıllık yaklaşık 10 milyon USD civarında ihracat gerçekleştiriliyor.
 
Firmaların 5-6 kişiden oluştuğunu göz önüne alırsak, yarattığı katma değer oldukça yüksek. Bunun dışında firmaların yıllık toplam satışı ise; 200 milyon dolar civarında.
 
Bu bölgede 1.500 kişiye istihdam sağlanıyor.”
 
Teknopark ortaklarından Sabancı ve Kocaeli Üniversiteleri’nin yanında farklı üniversitelerle de iş birlikleri bulunan GOSB Teknopark olarak, Gebze Teknik Üniversitesi’nin içine de bir ek alan açacaklarını belirten Aksan; “Üniversitenin içinde akademisyenler ve öğrenciler kendi şirketlerini kurabilecek. Burada 15-20 şirket faaliyet gösterebilecek. Bu planımızı 2018 yılı içerisinde faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz.
 
Gebze Teknik Üniversitesi’nin kadrosu oldukça iyi ve lisansüstü öğrenci sayısı çok fazla. Biz de onlarda umut görüyor, toplam kiralanabilir alanı 25 bin metrekareye çıkarmayı hedefliyoruz.” dedi.
 
TEKNOLOJİ TRANSFER OFİSİ (TTO) DESTEĞİ
 
GOSB Teknopark içindeki firmalara, çalışmalarını ticarileştirmeleri konusunda yönlendirme ve destek veren GOSB Teknopark Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü olarak konuşan Tolga Bildirici ise; “firmaların yazılım ya da farklı alanlarda oluşturdukları çalışmaların, ticarileştirilmesinin de farklı bir alan olduğuna” dikkat çekerek, patent başvurusundan, sektörel iş birliklere kadar birçok alanda Teknopark firmalarına katkı sağladıklarını ifade etti.
 
GOSB Teknopark’ta yazılım başta olmak üzere farklı sektörlerde çalışan yaklaşık 140 şirket bulunuyor.
 
GOSB Teknopark hakkında;GOSB Teknopark ile ilgili görsel sonucu
 
2005 yılında faaliyete geçen GOSB Teknopark A.Ş., İsrail Tefen Endüstri Parkları ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nin bir araya gelmesiyle kuruldu. Ana faaliyet alanı teknoloji ve teknopark işletimi olan Tefen ile Türkiye’nin önde gelen organize sanayi bölgelerinden biri olan GOSB; GOSB Teknopark’ın %48’şer oran ile eşit ortağıdır.
 
Tefen Endüstri Parkları ile Gebze Organize Sanayi Bölgesi'nin yanı sıra ortakları arasında; Sabancı Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Gebze Ticaret Odası ve Kocaeli Sanayi Odası bulunuyor. Ancak bu kurumların ortaklık yapısı içindeki pay toplamı yaklaşık %2’dir. Bu yönüyle de GOSB Teknopark, ortalık yapısında üniversite payı en az olan teknoparklardan biridir.
 
GOSB Teknopark bünyesinde bulunan firmalar, yıllık ortalama 10 milyon dolar ihracat gerçekleştiriyor. Bunun dışında firmaların yıllık toplam satışı ise; yıllık 200 milyon dolar civarında.
 
Yazılım başta olmak üzere farklı sektörlerde çalışan yaklaşık 140 firma var ve doluluk oranı %100.
 
2016 yılı itibarıyla GOSB Teknopark’a kayıtlı 132 Ar-Ge firması var. Biten proje sayısı 2.205, devam eden proje sayısı 317, henüz sonuçlandırılamayan proje sayısı 308 olmak üzere, toplam proje sayısı 2.830. Ar-Ge odaklı bu firmaların kuruldukları günden bugüne dek toplam ihracat rakamı ise; 72 milyon dolar düzeyinde.
 
Ar-Ge firmalarının çoğunluğunu yazılım sektörü firmalarından oluşuyor. 63’ü yazılım, 25’i Bilgisayar ve İletişim Teknolojileri, 7’si Makine ve Teçhizat İmalat, 5’i Elektronik, 4’ü Kimya, 4’ü Otomotiv, 4’ü Sağlık, 3’ü Savunma Sanayi, 3’ü Ulaştırma ve Lojistik, 3’ü Enerji, 2’si Bankacılık ve Finans, 2’si Gıda Sanayi, 2’si İlaç, 1’i İmalat Sanayii, 2’si Otomotiv Tasarımı ve Mühendislik, 1’i Geri Dönüşüm, 1’i Telekomünikasyon.  
 
İnovasyon ve AR-GE'ye dayalı şirketlerin kurulmasını teşvik etmek üzere sunduğu destek hizmetlerinin yanı sıra, bu firmalara, yüksek nitelikli ofisler ile pilot tesis kurmak amaçlı 6m yüksekliği olan 315 m2 üretim alanı ve 10 mt yüksekliği olan 440 m2 üretim alanı sağlayan GOSB Teknopark A.Ş; üniversite iş birliğini ilerleterek, teknoloji ağırlıklı üretim ve girişimciliği desteklemek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilerini benimsemeleri için elverişli ortam yaratmayı esas alıyor. 
 
www.gosbteknopark.com

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay