18.03.2018,20:41
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Gelecekte tasarruf etmek istiyorsanız, şimdi ödeyin
İşletmeler mobil iş gücünü dayanıklı cihazlarla donatarak yüzde 15 tasarruf edebilirler.
Panasonic Business ile IDC’nin (International Data Corporation) en son araştırmasında, “Gelecekte tasarruf etmek istiyorsanız şimdi ödeyin” deniyor.
 
Panasonic Business’in hesaplamalarına göre; işletmeler mobil iş gücünü dayanıklı dizüstü bilgisayarlar, tabletler ve elde taşınabilir cihazlarla donatarak, toplam sahip olma maliyeti tasarrufunu beş yıl içinde yüzde 15'e çıkarabilirler.
 
Geçtiğimiz günlerde Panasonic tarafından piyasaya sürülen TCO (Toplam sahip olma maliyeti) Hesaplayıcısı; bu tasarrufun arıza oranları azaltılarak ve Panasonic Toughbook ve Toughpad cihazlarının yaygınlaşmasıyla uzun süreli kullanım sağlanarak elde edilebileceğini gösteriyor.  
 
Panasonic Kurumsal Mobil Çözümler Pazarlama Genel Müdürü Jan Kaempfer konuyla ilgili şöyle konuştu:
 
“Zorluk, BT karar vericilerini şimdi ödeyip daha sonra tasarruf etmek konusunda ikna edebilmekte.
 
Üstün tasarım ve korumaya yapılan yatırım nedeniyle, dayanıklı cihazlar sıklıkla geleneksel notebook veya laptoplardan daha yüksek fiyata satılırlar.
 
Ancak kanıtların da apaçık gösterdiği gibi, tablet ve elde taşınabilir cihazlar bir yılda, notebooklar ise iki yılda masrafını karşılıyor.”
 
Panasonic; dizüstü bilgisayar, tablet ve elde taşınabilir cihazların kuruluşlara zarar verme maliyetlerini tam olarak anlamak için, geniş çaplı dikey endüstrilerdeki 800 kuruluşta BT karar vericilerinin yaklaşımlarını araştırmak üzere IDC ile işbirliği yaptı. 
 
Arıza oranları
 
Araştırmada bir şirketin notebooklarının ortalama yüzde 18'inin bir yıl boyunca herhangi bir nedenden ötürü tamir edilmesi gerektiği ortaya kondu.
 
Bu tamir ihtiyacının çoğu kaza sonucu oluşan hasarlardan kaynaklanıyor.
 
Onarım rakamlarının tabletler için yüzde 16 ve elde taşınabilir cihazlar için yüzde 14 oranlarıyla çok az farkla daha düşük olduğu belirlendi.
 
Ancak bu rakamlar yine de arıza anlamında elle tutulur bir orana işaret ediyor.  
 
Notebookların yüzde 11'i ilk yılda arızalanırken, bu oran beş yıla kadar neredeyse ikiye katlanarak yüzde 21'e ulaşıyor.
 
Tabletlerin ilk yıl arızalanma oranı yüzde 13 iken bu oran beş yılda yüzde 19’a varıyor.
 
Elde taşınabilen cihazlarda ise; arıza oranı ilk yılda yüzde 14 iken bu oran beş yılda yüzde 17’ye ulaşıyor. 
 
Arıza riski taşıyan parçalar
 
Notebooklarda sıklıkla arızalanan parçalar belirlendi.
 
Bu parçalardan en çok arızalananı ekran olurken onu sırasıyla klavye ve depolama sürücüsü (HDD veya SSD) takip etti.
 
Tabletlerde en çok arızalanan parça ekran olurken onu sırasıyla portlar veya bağlayıcılar ile dış ana gövde izledi.
 
Taşınabilir cihazlarda ise; en çok arızalanan parça yine ekran oldu.
 
Onu sırasıyla batarya ve dış ana gövde takip etti. 
 
ROI (Yatırım Getirisi) Hesaplamaları
 
Katılımcılar dayanıklı olmayan her notebook için ortalama 1,075 pound ve her dayanıklı notebook için 1,616 harcadıklarını ifade etti.
 
Yıllık cihaz arızası oranlarına ve ortalama hasar başına ödenen 2,775 poundluk tamir masrafına bakıldığında, dayanıklı cihazlar için yatırım getirisinin dayanıklı olmayan cihazların ikinci yılında karşılandığı görülüyor.
 
Bu zamanlama ankete katılanlar baz alınarak iki yıl sekiz aylık ortalama bilgisayar yenileme döngüsünün içinde değerlendirilmiştir. 
 
Dayanıklı cihazların getirisi tabletlerde, notebooklarda olduğundan daha düşük ve dayanıklı cihazların maliyet kazancına kolayca erişilebiliyor
 
Katılımcılar dayanıklı olmayan tabletlere 1,016 pound öderken dayanıklı cihazlara 1,140 pound ödediklerini belirttiler.
 
Ortalama onarım maliyetinin 2,003 pound olduğu düşünülürse, yatırım getirisinin ilk yıldan sonra sağlanacağı söylenebilir. 
 
Akıllı telefonlar ve elde taşınabilen cihazlar için dayanıklı olmayan cihazlara ortalama ödenen fiyat 659 pound iken bu fiyat dayanıklı cihazlarda 762 pound.
 
Bu cihazlar için ortalama onarım maliyetinin 2,512 olduğu düşünülürse, yatırım getirisinin ilk yıldan sonra elde edilmesi beklenebilir. 
 
Jan Kaempfer sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Dayanıklı cihazlar ilk satın alındıklarında daha maliyetli olsalar da cihazları kullanırken ortaya çıkan arızalar, BT hizmet süresi ve ilgili diğer maliyetler açısından tasarruf edilen para miktarına bakıldığında; yüksek kaliteli ve dayanıklı bir cihaza yapılan yatırımın, yıllar içinde çok daha karlı çıkmanızı sağlayacağını söyleyebiliriz.”
 
Şimdi Öde, Sonra Kazan araştırmasının özetini indirmek için:
 
http://img03.en25.com/Web/PanasonicManufacturingUKLtd/%7b68b185c0-ad9a-49e2-80e0-6646634fd26f%7d_IDC_Whitepaper_EN.pdf 
 
Panasonic Business’in Türkiye hesaplamaları için:
 
http://business.panasonic.com.tr/bilgisayar-urun-cozumleri/panasonic-computer-product-solutions-hakknda/panasonic-toughbook/azaltlm-tco 
 
Panasonic System Communications Company Europe (PSCEU) hakkında;
 
PSCEU Panasonic’in küresel B2B bölümü olan Panasonic Systems Communications Company’nin Avrupa koludur.  
 
PSCEU profesyonellerin çalışma hayatlarını geliştirmeyi ve kurumların verim ve performanslarını yükseltmelerine destek olmayı hedeflemektedir.
 
PSCEU kurumların görüntü, ses ve metinsel verilerden oluşan her tür bilgiyi elde etmelerine, işlemelerine ve iletişimlerini sağlamalarına destek olmaktadır.
 
PSCEU’nun ürünleri arasında PBX telefon anahtarları, doküman yazıcılar, profesyonel kameralar, projeksiyon cihazları, büyük görsel görüntüleyiciler, dayanıklı mobil PC’ler ve yangın alarmı çözümleri yer almaktadır.
 
PSCEU yaklaşık 400 çalışanı, mühendislik tasarımı alanındaki uzmanlığı, küresel proje yönetim gücü ve Avrupalı şirketlerden oluşan geniş iş ortağı ağıyla, varlık gösterdiği bütün pazarlarda rakipsiz bir performans sergilemektedir.
 
PSCEU dört ürün kategorisinden meydana gelmektedir: 
 
Profesyonel tarayıcılar, çok işlevli yazıcılar, telefon sistemleri ve SIP terminal cihazlarından oluşan İletişim Çözümleri.
 
Projeksiyon cihazları ve profesyonel görüntüleyicilerden oluşan Görsel Sistem Çözümleri. En geniş görsel ürün çeşitliliğini sunan Panasonic, Avrupa projeksiyon cihazları pazarında %28 gelir payıyla lider konumdadır. (Futuresource B2B Pazar Araştırması, Ocak-Mart 2014) 
 
Yayın & ProAV ürünleri, güvenlik, yangın alarm sistemleri ve endüstriyel tıbbi görüş (IMV) teknolojisinden oluşan Profesyonel Kamera Çözümleri. Panasonic Avrupa’daki en büyük iki profesyonel kamera satıcılarından biridir.
 
Mobil çalışanların üretkenliğini artıran Toughbook dayanıklı dizüstü bilgisayarlar, Toughpad kurumsal tabletler ve elektronik satış noktası (EPOS) sistemlerinden oluşan Kurumsal Mobil Çözümler. Panasonic, 2015 yılında dayanıklı ve uzun ömürlü dizüstü bilgisayar satışlarında Panasonic Toughbook ile %66 gelir payı, dayanıklı kurumsal tablet satışlarında Panasonic Toughpad ile %59 gelir payı elde ederek Avrupa çapında pazar lideri olmuştur (VDC Research, Mart 2016).
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?