18.10.2017,01:09
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Qualcomm, akıllı telefonlarda yapay zekaya odaklanıyor
Qualcomm Incorporated (NASDAQ: QCOM) iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., bulut yapay zekasını tamamlayacak ve cihazlar üzerinden her yerden ulaşılabilecek yapay zekâ planlarını duyurdu.

 

Qualcomm yapay zekâ ile cihazlar, makineler, otomobiller ve çok daha akıllı nesneler üretip günlük yaşamımızın basitleşip zenginleştiği bir dünya için çalışıyor.

 

Qualcomm, 2007 yılında nöron başaklama yaklaşımı ile bilgisayar öngörüsü ve hareket kontrol uygulamaları için makine öğrenimini araştırmaya başladı, sonrasında ise; araştırmalarının kapsamını biyolojiden ilham almış yaklaşımlardan yapay sinirsel ağlara, öncelikli olarak derinlikli öğrenmeye doğru genişletti.

 

Bugün ise; Qualcomm Technologies, University of Amsterdam'a bağlı Scyfer B. V. adlı şirketin satın alındığını ve yetenekli takımını kendi ekibine katarak en yeni makine öğrenim tekniklerine odaklanacağını duyurdu.

 

Scyfer imalat, sağlık ve finans gibi çeşitli endüstrilere yayılmış dünya çapında şirketler için yapay zekâ çözümleri geliştiriyordu.
 
Qualcomm Incorporated Başkan Yardımcısı Matt Grob; “Bugün temelimizi oluşturan araştırmamıza on yıl önce başlamıştık, geldiğimiz noktada ürünlerimiz bilgisayar öngörüsü, doğal dil işlemesi, araba ve akıllı telefonların da aralarında bulunduğu birçok cihaz için kötücül yazılım tespitine birçok yapay zekâ kullanım senaryosunu destekliyor.

 

Bunun dışında çalışmalarımızı kablosuz bağlantılar, güç yönetimi ve fotoğraf gibi konularda da yapay zekâ kullanımını araştıracak şekilde genişletiyoruz.” dedi.
 
Birçok şirket yapay zekâ iş yüklerini bulut üzerinden uygulamaya odaklanırken Qualcomm Technologies işlemlerin ağ bağlantısı veya Wi-Fi olsun ya da olmasın yapılabilmesini sağlamak için yapay zekanın akıllı telefonlar, arabalar, robotlar gibi uç cihazlara yerleştirilmesine odaklanıyor.

 

Cihaza dahil yapay zekanın faydaları arasında anında tepki, artırılmış güvenilirlik, yüksek gizlilik koruması ve ağ bağlantısı bant genişliğinin etkin kullanımı yer alıyor.
 
Qualcomm Technologies yapay zekâ araştırmalarını ileriye taşıyıp en yeni makine öğrenim teknolojilerini en ön planda tutuyor.

 

Qualcomm'un çabalarının birkaç örneğinden bahsetmek gerekirse:

  • Çekişmeli üretici ağlar (GAN), dağıtık öğrenim ve gizlilik koruması gibi örnekleri olan yarı-denetlenmiş ve denetlenmemiş öğrenme alanında sinirsel ağ tekniklerindeki ilerlemeler;
  • Sıkıştırma, katmanlar arası optimizasyonlar, seyreklik optimizasyonu gibi cihaz içi uygulamaları için ağ bağlantı optimizasyonu ve hafıza ile zaman/mekan karmaşıklığından en iyi avantajı sağlayacak diğer teknikler;
  • Dahil olduğu cihazlara makine öğrenim iş yüklerini daha yüksek performans ve enerji verimliliği ile hızlandıran özelleşmiş donanım mimarisi tasarımları.

Scyfer'in satın alınmasıyla Amsterdam Üniversitesi'nden öğretim üyesi ve Scyfer kurucularından Dr. Max Welling, Qualcomm Technologies'in bundan sonraki ileri yapay zekâ araştırmalarına ve gelişimine destek olmaya başlayacak.

Dr. Welling, Amsterdam Üniversitesi'ndeki pozisyonunu korurken Scyfer ekibi de çalışmalarına Amsterdam'da devam edecek. 

Qualcomm Technologies ve Amsterdam Üniversitesi'nde 2015 yılında QUVA adında mobil ve bilgisayar öngörüsü için en son makine öğrenim tekniklerine odaklanacak ortak bir araştırma laboratuvarı kurmuştu.

Qualcomm Technologies, Amsterdam Üniversitesi ile olan çalışmalarını ileriye taşımış olmaktan heyecan duyarken gelecek nesilleri bu önemli konuda eğitmenin önemini dikkat çekiyor.

Qualcomm ve yapay zekâ teknolojileri hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak için: 

https://www.qualcomm.com/invention/cognitive-technologies/artificial-intelligence

Qualcomm Hakkında;

Qualcomm'un teknolojileri akıllı telefon devrimine güç veriyor ve milyarlarca insanı birbirine bağlıyor.

3G ve 4G'ye liderlik eden Qualcomm, şimdi de akıllı ve bağlantılı cihazların yeni çağı 5G'ye giden yolda öncülük yapıyor.

Ürünlerimiz; otomotiv, programlama, IoT ve sağlık gibi endüstrilerde devrim yaratıyor ve milyonlarca cihazın daha önce hayal dahil edilemeyecek şekilde birbirleri ile bağlantı kurmasını sağlıyor.

Qualcomm Incorporated, lisanslama birimi Qualcomm Teknoloji Lisanslama (QTL) ve patent portföyünün büyük bir bölümünü de kapsar. Qualcomm Incorporated'ın iştiraki Qualcomm Technologies, Inc., tüm iştirakleri ile birlikte bütün mühendislik, araştırma, geliştirme faaliyetlerimizi ve içerisinde yarı iletken iş birimimiz QCT'nin yanı sıra mobil, otomotiv, programlama, IoT ve sağlık birimlerimizin de bulunduğu bütün ürün ve servis işlerimizi yürütmektedir.

Daha fazla bilgi için Qualcomm'un webblogTwitter ve Facebook sayfalarını ziyaret edebilirsiniz.

 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonominin patronaji tamamen dağıldı. İroni yaparak durum mu anlatmaya çalışıyor, yoksa gerçeklerle başa çıkamayınca geleneğe uyup hayâller diyarında mı gezmeye karar verdi; açıkçası bundan emin değilim.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bu yazımızda günümüz endüstriyel süper lig futbolundan uzaklaşıp şu anda sorunlarla boğuşan, Türkiye’nin batıya açılan kapısı Trakya’nın futbol gündeminden bahsedeceğim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Avrupa'daki Türkiye itibarının kötüye gitmesinde Türkiye'deki iktidarın politikaları temel rol oynuyor.
Ülkemizde yapılan barajların ölü hacimleri, faydalı hacimlerinden fazladır.
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay