17.12.2017,20:20
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Scorp, dünyaya açılmaya hazırlanıyor
Scorp'un fikri 2014 yılının Temmuz ayında ortaya çıktı. Bu yenilikçi fikir, üçü Koç Üniversitesi biri İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu 4 genç ortak tarafından hayata geçirildi.
Bu 4 ortak, video üzerinden topic based yani konu başlığı bazlı bir uygulamanın eksikliğini görüp, bu açığa yönelik bir uygulamayı yaratmayı hedefleyip yola çıktılar.
 
2015'in Şubat ayında canlı kullanıma geçen Scorp, tamamen Türkiye'de yaratılmış ve geliştirilmiş bir uygulama.
 
Şu anda 8 milyon kişinin üye olduğu Scorp'un, İstanbul ve ABD'deki iki ofisinde toplam 25 kişilik bir ekiple çalışıyor.
 
Kullanıcıların güncel sorunlar veya popüler konular üzerine 15 saniyelik mikro-videolar ile etkileşime geçmelerine olanak sağlayan Scorp'a bugüne kadar yüklenen video sayısı ise; 21 milyonu geçmiş durumda. Bu sayı her geçen gün artıyor.
 
Scorp, tamamen Türkiye'de geliştirilen bir sosyal medya uygulaması
 
Kullanıcıların 15 saniyelik videolarla konu başlıkları yarattıkları ve bu başlıklara dair video içerikleri ürettiği bir uygulama olan Scorp, özellikle genç insanların kendilerini özgürce ve samimice ifade edebildiği bir mecra olarak öne çıkıyor.
 
“Dünyanın en samimi sosyal medyası” sloganıyla hayata geçen Scorp, çok kısa sürede sosyal medya dünyasının en popüler uygulamalarından biri haline geldi ve şimdi de dünyaya açılmaya hazırlanıyor.
 
Scorp'un bu başarı yolcuğulunda en büyük destekçisi ise; Amazon Web Services (AWS) oldu.
 
Start-up'larla yoğun şekilde çalışan ve hem dünyada hem de Türkiye'de birçok start-up ile başarı hikayelerinin altına imzasını atan Amazon Web Services, Scorp'un da ortaya çıkış ve büyüme hikayesinde de bu start-up'un yanında oldu.
 
Scorp'un kurucularından biri olan Övünç Dalkıran, stratejilerinden şu şekilde bahsetti:
 
“İş stratejimiz, insanların, diğer insanların videolarını görüntüleyebileceği ve paylaşabileceği, yine insanların görüşlerini alabileceği, ve de bunu son teknolojiler eşliğinde hızlı, güvenli bir şekilde yapabilecekleri bir sosyal platform oluşturmaktı.
 
AWS'nin bu noktada bize getirdiği yararların başında; ilgili son teknolojilere erişimi kolaylaştırmak ve mümkün olan en fazla verimlilik, hız ve güvenlik için altyapıyı sunması geldi.”
 
Dalkıran, AWS'yi seçme süreçlerini ise şöyle anlattı:
 
“İlk yola çıktığımızda elde büyük bir sermayemiz yoktu. Öncelikle bir bulut sistemi seçmemiz gerekiyordu. Bu noktada bir start-up için en doğru seçimin Amazon Web Services olduğunu gördük.
 
Amazon Web Services, çalıştığımız her aşamada kafamızda soru işareti bırakmayacak şekilde ilerlememizi sağladı.
 
Sunucu kiralama veya admin barındırma gibi ek ihtiyaçlar duymadan bugüne kadar başarıyla geldik. AWS teknolojileri sayesinde hem istihdam hem donanım gideri hem de insan emeği anlamında ciddi tasarruf ve kazanımlar elde ettik.”
 
Kullandıkları her bir AWS hizmetinin uygulamalarına odaklanabilmeleri için kendilerine daha çok zaman kazandırdığına değinen Dalkıran, bunun da müşteri ihtiyaçlarına hızlıca adapte olmaları ve zaman kaybetmeden yeni özellikler sunmalarının önünü açtığını, bunun da bir start-up için çok önemli bir avantaj olduğunu belirtti.
 
Dalkıran, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“AWS'nin sunduğu kolay ölçeklenebilirlik belirli zamanlarda çok büyük boyutlara ulaşan kullanıcı taleplerini karşılayabilmemizi sağlıyor.
 
Göz açıp kapayana kadar yeni sunucular ekleyip çıkarabiliyoruz. Bu da kullanıcılarımıza sorunsuz bir şekilde e-posta ve push bildirimleri gönderebilmemizi sağlıyor.
 
AWS'nin sunduğu yeni hizmetler sayesinde ekibimiz altyapı üzerine çok fazla zaman harcamayacaklar.
 
Bu sayede kazanılan çalışma saatleri içerisinde uygulamamızın gereksinimlerini karşılamaya odaklanabileceğiz.
 
Artık IT sorunları hakkında endişelenmemize veya bu sorunların giderilmesi için yeni personel almamıza gerek yok.
 
AWS ile harcamalarımızı tahmin edebiliyoruz ve doğru bütçeler çıkarabiliyoruz.
 
Yeni ekipmanlar ya da bakım sorunları hakkında endişelenmiyoruz ve beklenmedik faturalarla karşılaşmıyoruz.”
 
Scorp sürekli büyüyor, bu büyüme hiç kuşkusuz 2017 yılında ve devamında da sürecek.
 
“AWS sayesinde bu büyüme için şimdiden altyapımız hazır” diyen Dalkıran, “60 saniye içerisinde sunucularda yazılımı değiştirebiliyoruz veya güncelleyebiliyoruz. Yazılım değişikliği yapabiliyoruz. 60 saniyede yapıyı 2 kat kuvvetlendirebiliyoruz.
 
Kullanıcı sayısı çoğaldığında daha fazla bilgisayar desteği gerekecektir, bunu AWS üzerinden gerçekleştirmek sadece 1 dakika sürüyor.
 
Yine 2017'de olası machine learning ihtiyaçlarımızda da AWS yine yanımızda olacaktır” şeklinde konuştu.
 
scorpapp.com
 
 
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bitcoin konusundaki olasılıkları geçen hafta içerisinde kaleme almıştım. Evet tekrarlıyorum, buradan dünya çapında çok büyük bir soygun ve vurgun bekliyorum.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Son birkaç yıldır ülkemizde yaşanan yüksek kur artışları, işletmelerimizi oldukça zorlamakta, maliyet, fiyatlama ve kâr döngüsünü yakalamak her geçen gün daha da güç hale gelmektedir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
Barajlarımızın faydalı hacimlerinin yüzde 90’nı asla görev yapmaz, yapamaz. Yani ihtiyacın on misli baraj yapılmıştır’ demişim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?