24.10.2017,12:09
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
100 yerli teknoloji firması, ABD pazarına açılacak
İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 6. güdümlü projesi INNOGATE Programı, İTÜ ARI Teknokent’e verilen destekle hayata geçiyor.
INNOGATE ile 2 yıl içerisinde 100 yerli teknoloji firması ABD pazarına açılacak.
 
Programa seçilecek firmalar hedef pazar ABD’ye yönelik danışmanlık eğitimi alacak.
 
Kurulacak Teknoloji Üretim Merkezi, firmalara ürün geliştirme için teknolojik altyapı sağlayacak.
 
Firmalar, ABD’de San Francisco ve Chicago’da kurulacak yönetim ofisleri ile potansiyel müşteriler, yatırımcılar ve diğer girişimcilerle buluşturulacak.
 
Proje bitiminde İTÜ ARI Teknokent bünyesinde bir girişimcilik fonu da kurulacak.
 
Programın sözleşmesi İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca arasında imzalandı.
 
İmza töreninde konuşan Vali Şahin, “Projenin model niteliğinde olduğunu görmekteyiz. Bu projeyle İstanbul, sadece Türkiye’nin değil, tüm bölge ülkelerinden firmaların ABD pazarına açılmayı düşünmeden önce istifade etmeyi planlayacağı uluslararası bir cazibe merkezine dönüşecektir” dedi.
 
Prof. Dr. Karaca ise; “Programın başarısıyla firmaların Ar-Ge ve temel kaynaklarının merkezi Türkiye olurken, ihracatlarını artırabilecekler” diye konuştu.
 
İmza törenine İSTKA Yönetim Kurulu Üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın yanı sıra Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ da katıldı.
 
Uluslararası cazibe merkezine dönüşecek
 
İmza töreninde konuşan Vali Şahin, “INNOGATE Projemizin başlıca amaçları arasında İstanbul’da konumlanan teknoloji firmalarının ABD pazarına girişini desteklemek, bu çerçevede yerli ürünlerin yurtdışı pazarda güçlenmesini sağlamak ve ABD’deki girişimcilik birikimini Türkiye’ye transfer etmek bulunuyor” dedi.
 
Projeyi model niteliğinde gördüklerini söyleyen Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Hem bir küresel rekabet stratejisi hem bir risk sermayesi oluşturulması hedefi, hem de dünya çapındaki örnekler baz alınarak tasarlanan bir teknoloji üretim merkezi içeren bu projenin model niteliğinde olduğunu görmekteyiz.
 
Dolayısıyla bu projeyle İstanbul, sadece Türkiye’nin değil, tüm bölge ülkelerinden firmaların ABD pazarına açılmayı düşünmeden önce istifade etmeyi planlayacağı uluslararası bir cazibe merkezine dönüşecektir”     
 
Firmaların Ar-Ge ve temel kaynaklarının merkezi Türkiye olacak
 
İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in bugüne kadar teknoloji firmalarını geliştirmek ve yurt dışına taşımak için pek çok proje ile başarı hikayesine imza attığını söyleyen Prof. Dr. Karaca ise; küresel teknoloji üreten firma çıkartma hedeflerini INNOGATE ile sürdüreceklerini kaydetti.
 
Prof. Dr. Karaca, şu değerlendirmede bulundu:
 
“Yerli tüm teknoloji firmalarına açık bu program ile beyin göçünü de engellemeyi amaçlıyoruz.
 
Programımızla pek çok Türk firması, projelerini burada, yüzde yüz yerli kaynaklarla sürdürürken, Amerika pazarına satış ve pazarlama yapabilecek.
 
Böylece firmaların Ar-Ge ve temel kaynaklarının merkezi Türkiye olurken, ihracatlarını artırabilecekler.
 
Ülkemizdeki girişimcilik ve teknoloji üretim ekosistemine büyük katkı sağlayacak bu programın hayata geçmesine olanak tanıyan başta Kalkınma Bakanı Sayın Lütfü Elvan'a ve tüm ilgili Bakanlık çalışanlarına, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin'e, İSTKA Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterliği ile paydaşlarımız olan diğer teknoparklar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”
 
INNOGATE programına BÜN Teknopark, Teknopark İstanbul ve Yıldız Teknopark da paydaş olarak destek verecek.
 
INNOGATE’ten iki yılda 170 firmanın faydalanması ve 100’ünün ABD’ye götürülmesi amaçlanıyor. 
 
İSTKA’nın güdümlü projeleri Ar-Ge ve Yenilik çalışmalarına odaklanmış olarak devam ediyor.
 
İSTKA’nın 6. Güdümlü projesi olan INNOGATE dışında toplam 55 milyon liralık bütçeye sahip diğer tamamlanmış ve devam eden 5 güdümlü projesi şunlar:
 
Çelik Test ve Araştırma Merkezi, Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi, Finans Teknopark, İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ve İstanbul Living Lab Deneyim Merkezi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin en önemli sorunların biri hukuktaki aşınma. Bunda yapılan yanlışların çok büyük bir payı olsa da, demokrasiye inanan, normal vatandaşlar açısından başka da bir kapı yok.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Yaklaşık bir haftadır yazılı ve görsel medyada sık sık duyduğumuz ve ilk anda çok merak uyandıran bir isim var…
Haziran 2017’de İsviçre’de yapılan Kıbrıs Konferansından yine bir sonuç çıkmadı.
Bülent Ecevit; 1980 ihtilâlinin ardından Hamzakoy’ da “misafir” edildi. Sonrasında siyasi yasaklı olduğu için geçim sıkıntısına düştü.
Bolca tahmin, öngörü ve iddiadan sonra nihayet ligin dörtte birini geride bıraktık.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
Brüksel'de Avrupa Birliği mahallesi Schuman'dan merhaba.
İşlenen bu mühendislik ve yatırım ekonomisi sefaletlerinin sonuçlarının ne olduğunu biliyor muydunuz?
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay