21.01.2018,01:27
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
100 yerli teknoloji firması, ABD pazarına açılacak
İstanbul Kalkınma Ajansı’nın 6. güdümlü projesi INNOGATE Programı, İTÜ ARI Teknokent’e verilen destekle hayata geçiyor.
INNOGATE ile 2 yıl içerisinde 100 yerli teknoloji firması ABD pazarına açılacak.
 
Programa seçilecek firmalar hedef pazar ABD’ye yönelik danışmanlık eğitimi alacak.
 
Kurulacak Teknoloji Üretim Merkezi, firmalara ürün geliştirme için teknolojik altyapı sağlayacak.
 
Firmalar, ABD’de San Francisco ve Chicago’da kurulacak yönetim ofisleri ile potansiyel müşteriler, yatırımcılar ve diğer girişimcilerle buluşturulacak.
 
Proje bitiminde İTÜ ARI Teknokent bünyesinde bir girişimcilik fonu da kurulacak.
 
Programın sözleşmesi İstanbul Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Valisi Vasip Şahin ile İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca arasında imzalandı.
 
İmza töreninde konuşan Vali Şahin, “Projenin model niteliğinde olduğunu görmekteyiz. Bu projeyle İstanbul, sadece Türkiye’nin değil, tüm bölge ülkelerinden firmaların ABD pazarına açılmayı düşünmeden önce istifade etmeyi planlayacağı uluslararası bir cazibe merkezine dönüşecektir” dedi.
 
Prof. Dr. Karaca ise; “Programın başarısıyla firmaların Ar-Ge ve temel kaynaklarının merkezi Türkiye olurken, ihracatlarını artırabilecekler” diye konuştu.
 
İmza törenine İSTKA Yönetim Kurulu Üyeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Ticaret Odası Başkanı İbrahim Çağlar ve İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan’ın yanı sıra Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ da katıldı.
 
Uluslararası cazibe merkezine dönüşecek
 
İmza töreninde konuşan Vali Şahin, “INNOGATE Projemizin başlıca amaçları arasında İstanbul’da konumlanan teknoloji firmalarının ABD pazarına girişini desteklemek, bu çerçevede yerli ürünlerin yurtdışı pazarda güçlenmesini sağlamak ve ABD’deki girişimcilik birikimini Türkiye’ye transfer etmek bulunuyor” dedi.
 
Projeyi model niteliğinde gördüklerini söyleyen Vali Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Hem bir küresel rekabet stratejisi hem bir risk sermayesi oluşturulması hedefi, hem de dünya çapındaki örnekler baz alınarak tasarlanan bir teknoloji üretim merkezi içeren bu projenin model niteliğinde olduğunu görmekteyiz.
 
Dolayısıyla bu projeyle İstanbul, sadece Türkiye’nin değil, tüm bölge ülkelerinden firmaların ABD pazarına açılmayı düşünmeden önce istifade etmeyi planlayacağı uluslararası bir cazibe merkezine dönüşecektir”     
 
Firmaların Ar-Ge ve temel kaynaklarının merkezi Türkiye olacak
 
İTÜ ve İTÜ ARI Teknokent’in bugüne kadar teknoloji firmalarını geliştirmek ve yurt dışına taşımak için pek çok proje ile başarı hikayesine imza attığını söyleyen Prof. Dr. Karaca ise; küresel teknoloji üreten firma çıkartma hedeflerini INNOGATE ile sürdüreceklerini kaydetti.
 
Prof. Dr. Karaca, şu değerlendirmede bulundu:
 
“Yerli tüm teknoloji firmalarına açık bu program ile beyin göçünü de engellemeyi amaçlıyoruz.
 
Programımızla pek çok Türk firması, projelerini burada, yüzde yüz yerli kaynaklarla sürdürürken, Amerika pazarına satış ve pazarlama yapabilecek.
 
Böylece firmaların Ar-Ge ve temel kaynaklarının merkezi Türkiye olurken, ihracatlarını artırabilecekler.
 
Ülkemizdeki girişimcilik ve teknoloji üretim ekosistemine büyük katkı sağlayacak bu programın hayata geçmesine olanak tanıyan başta Kalkınma Bakanı Sayın Lütfü Elvan'a ve tüm ilgili Bakanlık çalışanlarına, İstanbul Valisi Sayın Vasip Şahin'e, İSTKA Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterliği ile paydaşlarımız olan diğer teknoparklar olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”
 
INNOGATE programına BÜN Teknopark, Teknopark İstanbul ve Yıldız Teknopark da paydaş olarak destek verecek.
 
INNOGATE’ten iki yılda 170 firmanın faydalanması ve 100’ünün ABD’ye götürülmesi amaçlanıyor. 
 
İSTKA’nın güdümlü projeleri Ar-Ge ve Yenilik çalışmalarına odaklanmış olarak devam ediyor.
 
İSTKA’nın 6. Güdümlü projesi olan INNOGATE dışında toplam 55 milyon liralık bütçeye sahip diğer tamamlanmış ve devam eden 5 güdümlü projesi şunlar:
 
Çelik Test ve Araştırma Merkezi, Alüminyum Test Eğitim ve Araştırma Merkezi, Finans Teknopark, İstanbul Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi ve İstanbul Living Lab Deneyim Merkezi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?