18.03.2018,20:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Erzurum; 2019'da, 2 turnuvaya ev sahipliği yapacak
Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fuat Taşkesenligil,..
"İki büyük turnuvaya ev sahipliği yapacağız. Büyük mutluluk içindeyiz. Erzurum, kış sporlarında dünyanın her türlü organizasyonunu yapabilecek kapasiteye ve güce sahiptir." ifadesini kullandı.
 
Erzurum Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nden (GHSİM) yapılan yazılı açıklamada, bugüne kadar birçok uluslararası spor organizasyonunun yapıldığı Erzurum'da, 2019 yılında da Avrupa Kayaklı Oryantiring Şampiyonası ile Dünya Oryantiring Kupası'nın gerçekleştirileceği belirtildi.
Oryantiringi kısaca, satrancın koşarak, bisikletle ya da kayakla yapılan şekli olarak düşünebilirsiniz.
 
Oryantiring, harita yardımı ile yön bulmayı içeren, zamana karşı yapılan, katılımcıların kontrol noktalarını harita ve pusula yardımı ile en kısa zamanda ziyaret etmeye çalıştığı bir spordur.
 
Yediden yetmişe herkesin katılabileceği bu sporda sporcular, koşarken bir yandan düşünmek ve kaybolmadan ilerlemek zorundadırlar.
 
Oryantiringi benzerlerinden ayıran en önemli unsur ise; koşarken takip edilecek bir liderin veya işaretlenmiş bir parkurun olmamasıdır.
 
Farklı arazilerde yapılabilse de, genellikle ormanlık alanda yapılması tercih edilmektedir. Çoğu ülkede ve bizim ülkemizde de federasyonlar halinde örgütlenmiştir ve belli kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.
 
Oryantiring nasıl oynanır ve yarışma nasıl yapılır?
 
Oryantiringde sporcuların görevi kendilerine verilen yarışma bölgesinin haritasında belirtilmiş hedeflere sırasıyla ve en kısa sürede ulaşmaya çalışmalarıdır.
 
Yarışmada kontrol noktaları ve kontrol noktalarında turuncu-beyaz bayraklar yer alır. Yarışmacılar bayrağın yanındaki zımbayı ellerindeki fişe basarak kontrol noktasına ulaştıklarını kanıtlarlar.
 
Bazı yarışmalarda zımba ve kontrol kartı yerine elektronik bir sistem de kullanılmaktadır.
 
İki hedef arasında hangi yolu izleyeceğine yarışmacı kendi karar verir. Amaç hedefleri en kısa sürede tamamlamaktır.
 
Tüm hedeflere ulaşamayanlar genellikle oyundan çıkartılır.
 
Yarışmacıların birbirini izlememesi için genellikle birkaç dakika arayla çıkış verilir.
 
Yarışmacılar parkur boyunca karşılaşsalar dahi birbirlerini izlemeleri yasaktır.
 
Oryantiring öncesinde ve sırasında nelere dikkat edilmelidir?
 
Oryantiring bir saatten fazla süren bir spor olduğu için yarışmaya başlamadan önce aç ve susuz kalmamalısınız.
 
Yarışma sırasında haritayı ve pusulayı gereğinden çok kullanmamalısınız. Hedefiniz daha çok pusula ve haritayı en az şekilde kullanarak gideceğiniz yönü bulmak olmalıdır.
 
Harita ve araziyi beraber gözlemlemelisiniz.
 
Koşarken düşünmeyi ihmal etmeyin. Amacınızın hızlı koşmak değil koşarken düşünmek ve hedeflere ulaşmak olduğunu unutmayın.
 
Oryantiring yaparken gerekli olan araçlar neler?
 
Harita: Oryantiring haritası, topografik haritanın üzerine bitki örtüsü, kayalar, küçük çukur ve tümsekler, kuru dere ve sel yatakları, su kanalları, elektrik telleri, evler vb. unsurların işaretlenmesiyle oluşturulur.
 
Ölçek genellikle 1:5.000 – 1:25.000 aralığında olur.
 
Eş yükselti eğrileri, arazideki ayrıntıların görülmesine imkân verecek şekilde 5 ila 25 metre sıklığında çizilir. Harita, yarışmayı düzenleyenler tarafından hazırlanarak sporculara yarışma öncesinde verilir.
 
SI: Sporcular ellerindeki okuyucuları kontrol noktalarında okutarak bir sonraki hedefe giderler.
 
Pusula: Haritanın doğru yorumlanması ve kerteriz alma amacıyla yaygın olarak kullanılmakla birlikte zorunlu değildir. Gerek tecrübeli gerekse acemi sporcuların sadece harita ile oryantiring yapması mümkündür. Oryantiring pusulaları haritayla birlikte kullanılabilmesi için şeffaf tabanlı yapılırlar.
 
Parmak pusulası: Tek elde harita ile taşınabilmesi için parmağa takılabilen pusula tipidir.
 
Giyim: Kolay kuruyan sentetik kumaşlar tercih edilir. Kolların ve özellikle bacakların çalı ve dikenlerden korunması için uzun kollu tişört ve pantolon giyilir. Böylece doğada bulunan kene gibi zararlı böceklerin ısırmasına karşı da koruma sağlanır. Çalı ve dikenlerden daha iyi korunmak için tozluk da kullanılabilir.
 
Ayakkabılar: Koşuya uygun ve zemini iyi tutan herhangi bir spor ayakkabısı kullanılabilir. Oryantiring için özel üretilen çivili ayakkabılar da bulunmaktadır.
 
Oryantiring tarihçesi
 
Oryantiring, İngilizce orienteering kelimesi aracılığıyla, doğduğu ülkenin dili olan İsveççe orientering kelimesinden dilimize geçmiştir.
İlk oryantiring yarışması 1897 yılında yapılsa da ilk resmi yarışma 1918’de İsveç Stokholm’de Albay Ernst Killander tarafından düzenlenmiştir.
220 kişinin katıldığı bu spor, hızla yayıldı,
kuralları belirlenmeye başladı ve İskandinav ülkelerindeki yoğun organizasyonlar ilk önce Sovyetler Birliği, İsviçre ve Macaristan’a sıçradı.
1940’lara doğru sadece İsveç’te 380 bin kişi oryantiring yapmaya başladı.
 
Türkiye’de oryantiring nasıl başladı?
 
Oryantiring, önce 1970 yılında askerler, polisler, izciler, üniversitelerin spor bölümleri gibi kendi içlerine kapalı çevrelerde yapılmaya başlandı.
 
Bugünkü gibi her yaştan insanın katılabileceği bir spor olarak oryantiring 5 Aralık 1999 yılında faaliyete geçmiştir.
 
Türkiye’de resmi örgütlenme çalışması 2001 yılında başlamış ve 2002 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Dağcılık Federasyonu’na bağlı Oryantiring Asbaşkanlığı kurulmuştur.
 
Asbaşkanlık 2004 yılında İzcilik Federasyonu’na bağlanmıştır.
 
2006 yılında bir oryantiring Federasyonu kurulması kararı alınmış ve 28 Mart 2006 tarihinde İzcilik Federasyonu’nundan ayrılan oryantiring, 19 Haziran 2006 tarihinde kurulan Oryantiring Federasyonu’na bağlanmıştır.
 
2006 yılının son dönemlerinde özerliğini isteyen Federasyon, 2007 Mart ayında birinci genel kurulunu yaparak özerk federasyon olmuştur.
 
VIDEO İÇİN TIKLAYIN
31 Mart 2016
https://www.youtube.com/watch?v=7TZo4LnuV0g

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?