19.02.2018,06:46
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İstanbul Kuyumcular Odası seçimlerinde, 'Sektörde Birlik Grubu' olarak görev almaya hazırız'
Kuyumculuk sektörünün en önemli kurumlarından biri olan İstanbul Kuyumcular Odası’nda önümüzdeki dönemde görev alacak yönetimin belirleneceği seçimlerle ilgili geri sayım başladı.
İstanbul Kuyumcular Odası da dahil olmak üzere, sektörel kurumların yönetiminde uzun yıllar boyunca görev almış olan Mustafa Atayık ve sektörün önde gelen kişi ve kurumları tarafından oluşturulan 'Sektörde Birlik Grubu' yaklaşmakta olan seçim öncesi Nuruosmaniye’de basın açıklaması düzenledi.
 
Sektörümüzün kültürel zenginlik mozaiğini oluşturan tüm sektör mensuplarını yaklaşan İstanbul Kuyumcular Odası seçimlerinde 'Sektörde Birlik Grubu' etrafında toplanmaya davet eden Mustafa Atayık, birlik içinde ve ortak akıl ile hareket ederek sektörel sorunların çözümü için görev almaya hazır olduklarını belirtti.
 
İstanbul Kuyumcular Odası sektörümüz için büyük öneme sahiptir
 
İstanbul Kuyumcular Odası’nın sektörümüz için son derece önemli olduğunu belirten Mustafa Atayık, gerçekleştirilen basın toplantısında şu noktaların altını çizdi:
 
‘’Türkiye kuyumculuk sektörü 4 bin üretici ve 25 bin perakende firması ile yaklaşık 250 bin kişiye istihdam yaratan, gerçekleştirdiği yıllık 3 milyar dolar ihracat ile Türkiye ekonomisi için büyük önem arz eden sektörlerden biri konumundadır.
 
Binden fazla üreticiyi tek çatı altında toplayan Kuyumcukent’i, dev ölçekli fabrikaları, LBMA sertifikalı rafinerileri, Kıymetli Madenler Borsası ve sektörel kuruluşları ile büyük öneme sahip olan sektörümüzün kalbi İstanbul’da atmaktadır.
 
Bu anlamda, 4000’e yakın üyesi bulunan İstanbul Kuyumcular Odası sektörümüz için son derece büyük önem arz etmektedir.
 
Odamız kuruluşundan bu yana, yalnızca İstanbul’daki sektör mensuplarının değil, tüm Türkiye’deki kuyumcu esnaf ve sanatkarlarının sorunlarının çözümü için aktif rol almıştır, almaya da devam etmelidir.’’
 
Sektörel kurumlar iş birliği içinde çalışmalı
 
Sektörün önündeki sorunların çözümü için sektörel kurumların iş birliği içinde çalışmaları gerektiğini vurgulayan Atayık, kurumların birbirinin rakibi değil, birbirlerinin tamamlayıcı unsurları olduğunu belirtti.
 
Sektörün ortak akıl ve iş birliği içerisinde çalışması gerektiğini düşündükleri için 'Sektörde Birlik Grubu' adlı oluşumu hayata geçirdiklerini ifade eden Atayık sözlerine şu şekilde devam etti; 
 
‘’Odamızın gerek üye sayısı ve gerekse temsil kabiliyeti göz önüne alındığında sektörümüz adına ortaya koyabileceği daha pek çok çalışmanın olduğu kanaatindeyiz. Bütün bu çalışmaları ortaya koyabilmesi için de ‘’birlikte hareket etmek’’ anlayışına sahip olması gerektiğinin bilincindeyiz.
 
İstanbul Kuyumcular Odası’nın, sektörün sorunları ile ilgili sağlıklı çözümler bulabilmesi için TOBB Kuyumculuk Sanayi Meclisi, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komitesi, İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi, Mücevher İhracatçıları Birliği, Kuyumcukent Yönetimi, Vizyon Park gibi sektörel kurumlar ve Türkiye’nin dört bir yanındaki kuyumcu oda ve dernekleri ile karşılıklı iş birliğine dayanan bir çalışma ortaya koyması gerektiğine inanıyoruz. 
 
Sektörel kurumların birbirinin rakibi değil, aynı amaca hizmet eden ve birbirlerinin tamamlayıcı unsurları olan hizmet birimleri olduğunu düşünüyoruz.
 
Kredi kartına taksit sınırlaması ve haksız fiyat rekabeti gibi üyelerimizin önündeki pek çok sorunun, sektörel kurumların birbirleri ile rekabet ederek değil, iş birliği yaparak çözülebileceği kanaatindeyiz.’’
Sektörel birlik için göreve hazırız
 
İstanbul Kuyumcular Odası da dahil olmak üzere, uzun yıllar boyunca sektörel kurumların yönetiminde bulunduğunu, halen de Mücevher İhracatçıları Birliği Başkan Yardımcısı olarak görev yaptığını ve bu süreç içinde sorunların çözümü için birlikte hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu öğrendiğini ifade eden Mustafa Atayık basın toplantısını şu cümlelerle tamamladı;
 
‘’Sektörün birlikte çalışması gerektiği gerçeğinden hareketle, ülkemizin ve sektörümüzün kültürel zenginlik mozaiğini oluşturan tüm sektör mensuplarımızı, gerçekleştirilecek olan İstanbul Kuyumcular Odası seçimlerinde 'Sektörde Birlik Grubu' etrafında toplanmaya davet ediyorum. 
 
İstanbul Kuyumcular Odası’nın kuruluşundan bugüne kadar yönetimde görev almış değerli arkadaşlarımıza, ortaya koymuş oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor, önümüzdeki dönemde gerçekleşecek olan İstanbul Kuyumcular Odası seçimlerinde 'Sektörde Birlik Grubu' olarak görev almaya hazır olduğumuzu siz değerli meslektaşlarımıza arz ediyoruz.’’
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?