19.02.2018,06:49
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kamu İhale Kurumu ile DSİ arasında iş birliği protokolü
Kamu İhale Kurumu'ndan yapılan yazılı açıklamada,..
kamuda dijital dönüşüm çalışmalarının parçası olarak ihaleye katılım süreçlerinin kolaylaştırılması ve ihale işlemlerinin elektronik ortama taşınması konusunda son yıllarda önemli düzenlemeler gerçekleştirildiği ifade edildi.
 
Kurumun, kamu alımlarında yenilikçi yaklaşımların kullanımını "Kamu İhalelerinde Yeterlik Sisteminin Kurulması" projesiyle sürdürdüğüne işaret edilen açıklamada, "20 Ekim'de imzalanan protokol çerçevesinde, Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden kurulacak sistemle DSİ'nin yapım işi ihalelerinde istenen katılım ve yeterliğe ilişkin bilgi ve belgelerin elektronik ortamda kaydedilmesi ve bu belgelerin ihale süreçlerinde kullanılması hedefleniyor." değerlendirmesine yer verildi.
 
Söz konusu protokol ile ihale süreçlerinin kısaltılması ve bürokrasinin ortadan kaldırılmasıyla belgelerin sunulması ve değerlendirilmesi süreçlerinde yaşanan olumsuzlukların asgariye indirilmesi, oluşturulan ortak çalışma grubunun sektörün de görüşlerini alarak önemli yatırımlara konu kamu ihalelerini hızlı ve etkin şekilde gerçekleştirecek çalışmalarda bulunması planlanıyor.
 
Projeyle ihalelerde kağıt ortamında belge sunumunun asgariye indirilmesi, tekliflerin hazırlanmasında işlem ve zaman maliyetinin azaltılması, kamu alımları piyasasına erişimin artırılması ve ihale komisyonlarının değerlendirme yapma süreçlerinin kısaltılması amaçlanıyor.
 
Projenin elektronik ihale uygulamalarının yaygınlaşmasına ve yeterlik değerlendirmesine yönelik şikayetlerin azalmasına katkı sunması bekleniyor.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?