25.11.2017,12:18
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Stratejimizin beş yapısal bloğundan biri; yenilik'
Zürih’te gerçekleşen Sika Sermaye Piyasaları Günü’nde, Sika CEO’su Paul Schuler, Sika’nın 2020 yılı global stratejik hedeflerini aktardı.
“Patentlerden birinci sınıf ürünlere” sloganıyla yapılan sunumlarda; daha yüksek bina standartları, 3-D beton baskı teknolojileri ve elektrikli taşıtlara yönelik ürünler dahil olmak üzere tüm hedef pazarlarda 20’den fazla ürün ve yenilik sunuldu.
Sika CEO’su Paul Schuler: “Sunduğumuz güçlü ürün planlarının yanı sıra yılın ikinci yarısında devam ettirdiğimiz başarılı büyüme eğrisi, 2017 yılı için tahminlerimizi ve 2020 yılı için stratejik hedeflerimizi doğrulayabileceğimiz anlamına geliyor. 
 
Stratejimizin beş yapısal bloğundan biri olan yenilik sayesinde, satışlarımızı ve kârlılığımızı yıldan yıla istikrarlı bir şekilde artırmayı sürdürüyoruz.'' dedi.
 
SİKA TÜRKİYE, ABC KİMYA’YI SATIN ALDI
 
Türkiye’deki faaliyetlerini, Tuzla ve Tarsus’ta kurulu 2 fabrikasında yılda 600.000 ton kapasite ile sürdüren Sika Türkiye adına yapılan sunumda ise; Ağustos Ayı’nda gerçekleştirilen ABC Kimya’nın satın alınmasına dair detaylar da paylaşıldı.
 
Türkiye pazarının yanında yaklaşık 40 ülkeye ihracat yapan ABC Kimya’nın da Sika Türkiye bünyesine katılmasıyla, halen bölgesinde bulunan 9 ülkenin de bölge yönetim sorumluluğunu başarıyla yürüten Sika Türkiye’nin, global faaliyetlerdeki ağırlığı ve Türkiye ekonomisine sağladığı fayda da gün geçtikçe artıyor.
 
Satın alma ile ilgili konuşan Sika Türkiye Genel Müdürü Bora Yıldırım şöyle dedi:
 
“Sika olarak bu satın alma ile birlikte yapıştırıcı ve sızdırmazlık ürün grubundaki pazar konumumuzu çok daha güçlü bir şekilde geliştirme fırsatına sahip olacağımıza inanıyoruz.
 
Bir yandan ABC'nin geniş ürün portföyünü Sika'nın dağıtım kanalı ile buluştururken, diğer yandan Sika'nın ilgili ürün portföyünü ABC'nin satış kanalı ile buluşturmayı ve böylece önemli bir sinerji etkisi yaratarak bu pazardaki büyümemizi hızlandırmayı hedefliyoruz.”
 
Sika Türkiye, halen dünya genelinde AR-GE Merkezi olarak seçilen 10 ülkeden biri.
 
2020 YILI İÇİN BELİRLENEN STRATEJİK HEDEFLER 
 
Sika, hali hazırda %6-8 oranında gerçekleşen yıllık büyüme oranları ile 2020’ye kadar %14-16’lık bir FVÖK (EBIT-Faiz, Vergi Öncesi Kar) ve işletme faaliyetlerinden gelen %10’un üzerinde serbest nakit akışı hedefliyor.
 
2020 yılına kadar ki diğer hedefler arasında ise; 26 yeni fabrikanın daha faaliyete geçmesi ve 6 yeni ulusal iştirak kurulması yer alıyor.
 
Bu doğrultuda FVÖK’ün de 1 milyar İsviçre Frangı’nın üzerine çıkması öngörülüyor.
20’DEN FAZLA YENİ ve ÇEVRECİ ÜRÜN SUNULDU
 
Son 2 senedir yeni oluşturulacak ürünün, bir önceki versiyonundan daha çevreci bir ürün olması kuralının yürütüldüğü Sika’da son 5 yılda alınan patent sayısı 420, piyasaya sürülen yeni ürün sayısı ise; 1.500.
 
Gerçekleşen yeniliklerin anlatıldığı Sermaye Piyasaları Günü’nde, özellikle yüksek bina standartlarına yönelik ürünler, 3-D beton baskı uygulamaları ve yüksek büyüme oranına sahip otomotiv sektöründeki elektrikli taşıtlar için geliştirilen yapıştırıcılar öne çıktı.
 
3-D baskı kullanılarak gelecekte birçok cephe elemanının endüstriyel ölçekte üretilmesinin beklendiği pazarda Sika, potansiyelin 2025 yılına kadar yaklaşık 1 milyar İsviçre Frangı ek pazar yaratacağı düşüncesindedir.
Benzer şekilde elektrikli otomobillere doğru yönelen megatrend dikkate alındığında da Sika yine, elektrikli taşıtlara yönelik çözümleri gittikçe daha fazla artırarak, taşıt başına yaklaşık %20 daha fazla satış gerçekleştirmesini beklemektedir. 
 
(Dünya genelinde üretilen tüm yolcu taşıtlarının yaklaşık %50’si Sika ürünlerini halihazırda içermektedir.)
 
SİKA GLOBAL hakkında;
 
Sika, inşaat sektöründe ve otomotiv endüstrisinde yapıştırma, sızdırmazlık, sönümleme, güçlendirme ve koruma sistemleri ve ürünlerinin geliştirmesi ve üretiminde lider konuma sahip bir özel kimyasal madde üreticisi firmadır.
 
Sika’nın dünya genelinde 98 ülkede bağlı ortaklıkları ve 190'ın üzerinde fabrikada üretimi bulunmaktadır.
 
2016 yılında 5,75 milyar İsviçre Frangı yıllık satış sağlamış olan Sika, dünya genelinde 17.000'den fazla çalışana sahiptir.
 
www.sika.com
 
SİKA YAPI KİMYASALLARI A.Ş.
 
Yapı kimyasallarında dünya lideri İsviçre merkezli Sika, Türkiye'de 27. yılının gururunu yaşıyor. 
 
Sika Türkiye; 90 ülkedeki toplam 160 üretim ve pazarlama şirketi arasında, büyümesini sürdürülebilir bir çizgide yukarılara taşıması ile dikkat çekerken, doğanın korunması önceliğiyle, Ar-Ge’ye verdiği büyük önem ve inovatif çözümlerle birçok yeniliğe imza atarak rakiplerinden daima bir adım önde yer alıyor.
 
Türkiye’deki ilk ve en büyük yatırımı İstanbul Tuzla Deri Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunan Sika Yapı Kimyasalları A.Ş., 19.000 m2‘lik kapalı alana sahip konusundaki en güncel teknolojiye sahip, yıllık ortalama 600.000 ton kapasiteli üretim tesisleri ile sektörünün lider şirketi konumunda.  
 
Türkiye’nin hızlı büyümesine paralel Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi'ndeki yeni tesisini hem toz, hem de likit üretimi gerçekleştirebilecek şekilde hizmete açarak sektördeki liderliğini daha da güçlendiren Sika Türkiye, toplam 6.600 m2 arazi üzerinde 2.200 m2'lik kapalı alana kurulu olan Tarsus Fabrikası’nda yıllık 180.000 ton kapasite ile hem iç pazar, hem de başta Ortadoğu ülkeleri olmak üzere, yurt dışı taleplerine yanıt veriyor.
 
Uzun yıllardır devam ettirdiği Türkiye Bölgesi’ndeki 9 ülkenin bölge yönetim sorumluluğunu da başarıyla yürüten Sika Türkiye, dünya genelinde Sika oluşumları arasında belirlenen 10 Ar-ge Merkezi’nde biri olarak, bugün Türkiye’de 7 bölge ofisi ve birbirine güvenen 200’den fazla çalışanı ile Türkiye ve bölgesinin gelişimine büyük katkı sağlıyor.
 
www.sika.com.tr
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay