17.12.2017,18:37
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kolay İK'dan, kişiye özel performans değerlendirme uygulaması
İş dünyasında 100 yıla yakın bir geçmişi bulunan ve çalışan memnuniyetinin en önemli araçlarından biri olan performans değerlendirme, Kolay İK’nın yeni uygulamasıyla, tüm çalışanların katılabileceği kolay ve tasarruflu bir sürece dönüşüyor.
 
Personel yönetim yazılımı Kolay İK, ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen Performans Değerlendirme uygulamasıyla şirketlere birçok kolaylık sunuyor.
 
Çalışanlara yönelik sorular farklı yetkinlikler altında kolayca gruplanırken, çalışanların sisteme kendi hesaplarından giriş yaparak performans değerlendirme sürecine katılabilmesi sağlanıyor.
 
Bu değerlendirmenin dayanağı olan anketler hazırlanırken; hangi çalışanlara uygulanacağı, bu çalışanların astı, üstü, dengi veya kendi hiyerarşisinin dışındaki kişilerden hangilerini değerlendireceği kolayca atanabiliyor.
 
Şirketler için sıkıntılı ve uzun bir süreci ifade eden performans değerlendirme, Kolay İK’nın sunduğu özelleştirilebilir alanlarla tüm çalışanların online olarak katılabileceği değerlendirme sayesinde, zaman ve kâğıt tasarrufuna olanak tanıyor.
 
Performans yönetimi ve değerlendirmenin iyi uygulanmadığında çalışan memnuniyeti açısından olumsuz sonuçlar doğurabildiğini belirten Kolay İK Kurucu Ortağı Çağlar Yalı; "Günümüzde pek çok şirket şablon, yani genel geçer olduğu var sayılan performans değerlendirme yöntemlerini kullandığı için başarılı olamıyor.
 
Özellikle çalışanların beklentilerinden ve çalışma şartlarından kopuk olarak uygulanan performans değerlendirme yöntemleri, çalışanların üzerinde olumsuz etkiler bırakabiliyor.
 
Kullanıcılarımıza sunduğumuz özelleştirilebilir performans değerlendirme uygulamasıyla, herkesin katılabileceği basit süreçlere sahip, ekiple birlikte karar verilebilen ve şirkete özgü kolaylıklar sunuyoruz.
 
İsteyen herkes, kolayik.com/kayit-ol adresi üzerinden 15 gün boyunca Kolay İK’yı ve hayatı kolaylaştıran uygulamalarını ücretsiz olarak deneyebilir.” dedi. 
 
Performans 100 yıldır değerlendiriliyor
 
1900'lü yılların başına kadar çalışanlar için herhangi bir performans değerlendirmesi söz konusu değildi.
 
Verimlilik ve çalışan memnuniyeti gibi kavramlar insanlık tarihinin bu dönemine kadar kullanılmıyordu.
 
Bugünün performans değerlendirmesinin ilk adımları, Avustralyalı organizasyon kuramcısı Elton Mayo tarafından 1920’de atıldı.
 
50'li yıllarda, ABD hükümeti performans değerlendirme sistemini uygulamaya başladı.
 
Buna göre hükümet için çalışan memurlar, yaptıkları iyi işler karşılığında para veya terfiyle ödüllendirilmeye başladı.
 
60’lı yıllarda performans karşılığı para ödülü yavaş yavaş özel sektöre yayılırken, performans yönetimi ilk kez 1970'te literatüre girdi.
 
80'lerde insan kaynaklarının vazgeçilmez bir parçası haline gelen performans yönetimi, 2000’lerle birlikte online araçlarla yapılmaya başlandı.
 
Türkiye’de ilk kez 1948’de devlet kurumları aracılığıyla gündeme gelen performans yönetimi, kısa sürede özel sektöre sıçradı.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Son birkaç yıldır ülkemizde yaşanan yüksek kur artışları, işletmelerimizi oldukça zorlamakta, maliyet, fiyatlama ve kâr döngüsünü yakalamak her geçen gün daha da güç hale gelmektedir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
Barajlarımızın faydalı hacimlerinin yüzde 90’nı asla görev yapmaz, yapamaz. Yani ihtiyacın on misli baraj yapılmıştır’ demişim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?