24.08.2017,00:22
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kolay İK'dan, kişiye özel performans değerlendirme uygulaması
İş dünyasında 100 yıla yakın bir geçmişi bulunan ve çalışan memnuniyetinin en önemli araçlarından biri olan performans değerlendirme, Kolay İK’nın yeni uygulamasıyla, tüm çalışanların katılabileceği kolay ve tasarruflu bir sürece dönüşüyor.
 
Personel yönetim yazılımı Kolay İK, ihtiyaçlara göre özelleştirilebilen Performans Değerlendirme uygulamasıyla şirketlere birçok kolaylık sunuyor.
 
Çalışanlara yönelik sorular farklı yetkinlikler altında kolayca gruplanırken, çalışanların sisteme kendi hesaplarından giriş yaparak performans değerlendirme sürecine katılabilmesi sağlanıyor.
 
Bu değerlendirmenin dayanağı olan anketler hazırlanırken; hangi çalışanlara uygulanacağı, bu çalışanların astı, üstü, dengi veya kendi hiyerarşisinin dışındaki kişilerden hangilerini değerlendireceği kolayca atanabiliyor.
 
Şirketler için sıkıntılı ve uzun bir süreci ifade eden performans değerlendirme, Kolay İK’nın sunduğu özelleştirilebilir alanlarla tüm çalışanların online olarak katılabileceği değerlendirme sayesinde, zaman ve kâğıt tasarrufuna olanak tanıyor.
 
Performans yönetimi ve değerlendirmenin iyi uygulanmadığında çalışan memnuniyeti açısından olumsuz sonuçlar doğurabildiğini belirten Kolay İK Kurucu Ortağı Çağlar Yalı; "Günümüzde pek çok şirket şablon, yani genel geçer olduğu var sayılan performans değerlendirme yöntemlerini kullandığı için başarılı olamıyor.
 
Özellikle çalışanların beklentilerinden ve çalışma şartlarından kopuk olarak uygulanan performans değerlendirme yöntemleri, çalışanların üzerinde olumsuz etkiler bırakabiliyor.
 
Kullanıcılarımıza sunduğumuz özelleştirilebilir performans değerlendirme uygulamasıyla, herkesin katılabileceği basit süreçlere sahip, ekiple birlikte karar verilebilen ve şirkete özgü kolaylıklar sunuyoruz.
 
İsteyen herkes, kolayik.com/kayit-ol adresi üzerinden 15 gün boyunca Kolay İK’yı ve hayatı kolaylaştıran uygulamalarını ücretsiz olarak deneyebilir.” dedi. 
 
Performans 100 yıldır değerlendiriliyor
 
1900'lü yılların başına kadar çalışanlar için herhangi bir performans değerlendirmesi söz konusu değildi.
 
Verimlilik ve çalışan memnuniyeti gibi kavramlar insanlık tarihinin bu dönemine kadar kullanılmıyordu.
 
Bugünün performans değerlendirmesinin ilk adımları, Avustralyalı organizasyon kuramcısı Elton Mayo tarafından 1920’de atıldı.
 
50'li yıllarda, ABD hükümeti performans değerlendirme sistemini uygulamaya başladı.
 
Buna göre hükümet için çalışan memurlar, yaptıkları iyi işler karşılığında para veya terfiyle ödüllendirilmeye başladı.
 
60’lı yıllarda performans karşılığı para ödülü yavaş yavaş özel sektöre yayılırken, performans yönetimi ilk kez 1970'te literatüre girdi.
 
80'lerde insan kaynaklarının vazgeçilmez bir parçası haline gelen performans yönetimi, 2000’lerle birlikte online araçlarla yapılmaya başlandı.
 
Türkiye’de ilk kez 1948’de devlet kurumları aracılığıyla gündeme gelen performans yönetimi, kısa sürede özel sektöre sıçradı.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
FED Başkanı Yellen ve AMB (ECB) Başkanı Draghi ABD’de Jackson Hole toplantısında biraraya geliyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Dünya Sinema Tarihi’nin en önemli yapıtlarından olan bu film 1962 yılında Ken Kesey tarafından yazılan bir romandan 1975’te beyazperdeye aktarıldı.
Türkiye’de demokrasinin askıya alındığı dönemlerde, milli irade ve Türkiye Büyük Millet Meclisi yok sayılarak kararlar alınıyor.
Yazının başlığını Prof. Hüseyin Atay’ın “İslam’da İşçi- İşveren İlişkileri” adlı kitabından aldım. Bu cümle beni çok etkiledi;
Bu ülkenin borçları neden devamlı artıyor? Çoruh Enerji Planı bize ne hediye (!) ediyor?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Modern toplumlar, örgütlü toplumlardır ve her örgütün yönetilmesi gerekir.
Yaşanmakta olan kriz ne sadece Almanya seçimlerine dairdir ne de yeni başlamıştır.
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay