18.03.2018,22:38
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
241 ilacın, reçetesiz satılmasına yönelik taslak geri çekildi
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), tarafların görüşüne açtığı 62 etken maddeli 241 ilacın reçetesiz satılmasına yönelik taslağını geri çekti.
Dünya
 
Yeni bir reçetesiz satılabilen ilaç listesi taslağı hazırlayan TİTCK’in, bu taslağa ilişkin tarafların görüşlerini vermesi için koyduğu son gün olan 5 Ocak günü peş peşe açıklamalar yapıldı.
 
Önce Türk Eczacıları Birliği (TEB) hem taslağın hazırlanışı hem de içeriğini eleştirerek, karşı olduğunu açıkladı. TİTCK bu açıklamanın ardından görüş verme süresini uzattığını duyurdu ancak daha sonra bu duyuruyu da kaldırarak, taslağı askıya aldığını ilan etti.
 
TİTCK, 21 Aralık günü reçetesiz satılabilecek ilaçlar listesine ilave edilecek 241 ilaçlık liste taslağını ilan etti. Tarafların görüşlerini iletmeleri için de 5 Ocak’a kadar süre tanıdı. TEB ön bildirimini TİTCK’e gönderdikten sonra, 5 Ocak günü Türk Eczacıları Birliği Merkez Heyeti ve eczacı odalarının katılımıyla bir toplantı yaptı. Toplantıda taslak ve TEB’in ne şekilde tavır alacağı tartışıldı ve ardından düzenlenen basın toplantısında “reçetesiz ilaç satışına” ve taslağa karşı olunduğu açıklandı, TİTCK’in taslağı hazırlama aşamasında tarafların görüşünü almaması eleştirildi.
 
Bunun üzerine aynı gün öğleden sonra TİTCK görüş verme süresini 9 Şubat’a kadar uzattığını açıkladı. Akşam saatlerinde ise; süre uzatımına dair duyuru internet sitesinden kaldırılarak, yeni bir açıklama konuldu ve bu açıklamada taslağın geri çekildiği kaydedildi.
 
TİTCK açıklamasında, “Kurumumuz internet sayfasında 21 Aralık 2017 tarihinde bir duyuru yayımlanmış ve reçetesiz de satılabilecek ürünlere ilişkin Kurumumuz Bilimsel Komisyonlarınca etkin madde bazında yapılan değerlendirmeler kamuoyuyla paylaşılmıştır. Sonrasında tarafımıza ulaşan görüş, tespit ve değerlendirmeler ışığında bu tartışmaların daha geniş platformlarda yapılmasına ve bilimsel zeminlerde sürdürülmesine ihtiyaç olduğu ortaya çıkmıştır. Buna istinaden ilgili liste, üzerinde tüm taraflarca bir mutabakat sağlanana kadar görüşten kaldırılmıştır.” denildi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?