18.03.2018,22:37
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Bulaşıcı hastalıklardan korunmanın, 5 etkili yolu
Kış mevsimiyle birlikte bulaşıcı hastalıklar kapıya dayandı.

Bu mevsimde nezle, grip gibi enfeksiyon hastalıklarının görülme sıklığı artarken, acil servislerde nezle ve grip hastalarında yoğunluklar yaşanıyor. Okul ve kreş gibi toplu ortamlar da, bulaşıcı hastalıkların yayılmasına zemin oluşturuyor.

Özellikle çocukluk çağındaki doktor ziyaretlerinin büyük çoğunluğunu üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşturduğunu kaydeden Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, şunları söyledi:

“Üst solunum yolu enfeksiyonlarını; nezle, gribal enfeksiyonlar, sinüzit, orta kulak iltihapları, bademcik iltihapları gibi hastalıklar oluşturuyor.

Yetişkinler ortalama yılda 2 ile 4 kez, çocuklar yılda 6 ile 8 kez üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle doktora gidebiliyor.

Üst solunum yolu enfeksiyonları %60 - %70 virüs kaynaklı olduğundan, antibiyotik kullanılmasına gerek bulunmaz.

Fakat beraberinde, ateş, şiddetli ağrı gibi şikayetler oluyorsa ve alt solunum yolu enfeksiyonları (zatürre, bronşit gibi) başlamış ise; hekim tarafından gereken tedavi uygulanacaktır.” 

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, bulaşıcı hastalıklardan korunmanın 5 etkili yoluna ilişkin şunları kaydetti:

1- Ellerin gün içerisinde sık sık antiseptik solüsyonlar veya sabunlu su ile yıkanması anahtar derecede önemi olan koruyucu noktadır.

2- Her türlü vitaminleri içeren meyve ve sebzelerin yanında, minerallerin dengeli tüketilmesi bağışıklık sisteminin sağlam olması açısından önemlidir. Bağışıklık sistemi, sadece C vitamini- ekinezya gibi doğal ürünlere bağlı değildir. Tüm vitaminlerin ve güneş ışığının da uygun dozda alınmasıyla yeterince güçlü olabilecektir.

3- Bulaşıcı hastalıklardan korumak için eksik olan aşılar mevcutsa tamamlanmalıdır.

4- Evdeki odaların ve okul dönemi boyunca sınıfların, kısaca kapalı ortamların daima havalandırılması gerekir. Hastalarla, temastan ve ortak eşya kullanımından kaçınmak oldukça koruyucu olacaktır. Hasta olduğu bilinen kişilere de, bir metreden fazla yaklaşılmasın. Eğer, hasta ile ilgilenmek durumunda olunursa, ağız ve burnunu kapatacak bir maske kullanılması önemlidir. Hasta kişiler hapşırırken, ağızlarını kapatacak şekilde kağıt peçete kullanmalıdır ve kullanılan peçetelerin de, uygun şekilde toplanıp, poşetlenerek çöpe atılması lazımdır.

5- Mevsim özelliklerine uygun giyinilmelidir. Halk arasındaki, karda virüslerin yayılmayacağı inancı gerçekleri yansıtmıyor. Grip etkeni olan influenza virüsü, tüm hava koşullarında yaşamaktadır. Virüsün soğukta yayılma hızı azalsa da, vücuda girdiğinde vücut ısısıyla aktive oluyor ve hızlı biçimde çoğalmaktadır. 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?