18.03.2018,22:36
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Ucu düşük bir burun, erkeğin karizmasını bozuyor
Daha erkeksi bir görünüm için, burun önemli.

Burun estetiği, geçmişte büyük oranda kadınlar tarafından tercih edilmesine rağmen, günümüzde neredeyse hastaların yarısını erkekler oluşturuyor.

Yüzün ortasında olan burun, kişiye ilk bakıldığında dikkat çeken özelliklerinin başında yer alıyor.

Ucu düşük bir burun kişiye, daha sinirli, enerjisi düşük ve olduğundan yaşlı bir görünüm verebiliyor. Bu da kişinin, mesleki ve sosyal hayatında olumsuz önyargılar olarak geri dönebiliyor.  

İdeal erkek burun estetiği hakkında bilgi veren KBB ve Burun Estetiği Uzmanı Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, “Erkeksi yani maskülen bir burun sırtı, düz inmelidir ve ucu fazla kalkık olmamalıdır.

Erkeklerde üst dudak ile burnun yandan ideal açısı 95-100  iken, kadınlarda bu açı biraz daha fazla olup 105-110 derecedir.

Erkek burnu güçlü görünmelidir. Çok fazla kibar ve nazik olması tercih edilmez” diyor.  

 

Erkeksi ve yakışıklı bir görüntü isteniyor

 

Erkeklerin, spor veya çeşitli dış ortam yaralanmalarına ve burun kırıklarına daha fazla maruz kalabildiğine işaret eden Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, şunları söyledi:

“Erkeklerde, burundan nefes alma problemleri, daha sık olabiliyor. Burun tıkanıklığı sebebiyle ameliyat olmaları gerektiğinde, çoğu zaman burun dışına da bir müdahale gerekebiliyor ve bu nefes almalarını oldukça olumlu etkiliyor.

Ayrıca, hazır genel anestezi almışken, daha erkeksi ve yakışıklı bir görüntüye sahip olmayı kim istemez ki? Devir, daha iyi nefes alan ve erkeksi burunlar devri.” 

 

Sosyal, mesleki ve özel hayatı olumlu etkiliyor

 

Burun estetiği ameliyatlarının, dünya genelinde son yıllarda en fazla yapılan ameliyatlar arasında olduğunu anlatan Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, şunları kaydetti:

“Rinoplasti (burun estetiği) taleplerinin artmasının nedenleri arasında şunlar söylenebilir.

Sosyal medyanın da etkisiyle etkileyici bir profil fotoğrafı, kişinin sosyal, mesleki ve özel hayatına olumlu katkıda bulunuyor. Bu ameliyatların son yıllarda oldukça gelişen yöntemleri ile çok daha öngörülebilir olması da, ameliyat olma isteğini arttırıyor.

Ayrıca, eskiden şehir efsanesine dönüşen ‘Burun estetiği ameliyatlarından sonra, burun ucu düşer’ önyargısı da tamamen kaybolmuştur.

Günümüzde kullandığımız yöntemler ile bir ömür boyu ucu düşmeyen rinoplasti ameliyatları yapmak mümkün.”

 

Burun estetiği ameliyatları, yoğun tecrübe gerektirir

 

Halk arasında çok daha basit ve kolay algılanmasına karşın, burun estetiği ameliyatlarının oldukça özellikli, yoğun tecrübe ve ilgi gerektiren ameliyatlardan birisi olduğunun altını çizen Doç. Dr. Seçkin Ulusoy, şunları belirtti:  

“Bazen hastalarımız, ‘Ben sadece burnumun ucunu (veya sırtını) biraz törpületmeyi istiyorum; başka da bir şey istemiyorum’ diye geliyor. Ancak süreç, bu kadar basit olmayabiliyor.

Başvuran hastalarımızı analiz ettiğimizde, çoğu zaman burun içerisinde, valf dediğimiz hava geçiş yollarında ve dış yüzeyinde, hem nefes almaya dönük, hem de estetik olarak farklı çözülebilir sorunlar olduğunu görmekteyiz.

Günümüzün bilgisayar programları ve fotoğraflama teknikleriyle de bunları hastalarımıza açıklayarak, doğru hedefler belirleyerek çok daha başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

Burun estetiği ameliyatlarında sıklıkla kullandığımız UltrasonikPiezo cerrahi sayesinde, revizyon dediğimiz ikinci kez ameliyat olma oranları da oldukça düşmektedir.” 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?