15.12.2017,07:21
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İşitme sorunlarında '3E' parolası
İstanbul Aydın Üniversitesi Engelsiz Yaşam Uygulama ve Araştırma Merkezi (EYPRO) ile...
Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü öğrencilerinin birlikte düzenlediği İAÜ İşitiyor etkinliği ile işitme engellilerin yaşam şartları ve sorunlarına yönelik farkındalık yaratılmaya çalışıldı.
 
İŞARET DİLİYLE POPÜLER PARÇALAR
 
3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen etkinlikte, Filiz Çağlar yönetimindeki İAÜ İşaret Dili Korosu, işaret dili ile Türk pop müziğinin klasikleşen eserlerinden “Sev Kardeşim” ile “Hayat Bayram Olsa” adlı parçaları icra etti.
 
İAÜ Dans Kulübü öğrencilerinin tango gösterisiyle renklenen etkinlikte ayrıca, İAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Odyoloji Bölümü öğrencileri, “Sessizliğin Çığlığı” adlı bir dramayı sahneledi.
 
ODYOLOGLARLA YENİDEN HAYATA DÖNDÜLER
 
Kendisi de işitme engelli olan dünyaca ünlü Hollandalı besteci Ludwig van Beethoven’in “Silence” (Sessizlik) adlı eserinin fon müziği olarak kullanıldığı dramada işitme engelli bir gencin yaşadığı sıkıntılar ve odyologlar tarafından yeniden hayatla buluşturulması temsil edildi.
 
Drama gösterisinde işitme engelli gence kayıtsız kalan toplum bireyleri siyah kıyafetli öğrenciler tarafından temsil edilirken, onu hayata kazandıran odyologlar ise; beyaz gömlekleriyle yer aldı.
 
Dramada ayrıca yine işaret diliyle birtakım mesajlar verilerek 3 Aralık Dünya Engelliler Günü kutlandı.
 
Etkinlik, İAÜ Odyoloji bölümü öğrencilerinin kurduğu “İşittiren Odyologlar” adlı müzik topluluğunun verdiği mini konserle devam etti.
İŞİTME TARAMASI YAPILDI
 
Etkinlik alanında ayrıca, öğrenciler tarafından düzenlenen ve geliri sivil toplum kuruluşlarına bağışlanan bir yiyecek-içecek kermesi de düzenlenirken, bir yandan da gönüllü kişilere işitme taraması da uygulandı.
 
Bir kulaklık vasıtasıyla deneğin kulaklarına şiddeti ve gücü değişen ölçeklerde ses dalgaları gönderen cihaz, kişinin işitme eşiklerini ve gücünü ölçerek ne kadar iyi işittiğini ölçüyor.
 
İŞİTME SORUNLARINDA “3E” PAROLASI
 
Etkinlik hakkında konuşan İAÜ Odyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özlem Konukseven ise; engelsiz bir yaşam ve engelsiz bir işitme sağlığı için bir sosyal sorumluluk projesi olarak düzenlediklerini söyledikleri etkinlik hakkında şu ifadeleri kullandı:
 
“İşitme kaybı artık engel değil. Bunun için geliştirilen ve ‘3E’ denen bir parolamız var;
 
Erken işitme kaybı tanısı,
Erken işitme cihazı kullanımı ve
Erken işitsel dil rehabilitasyonu.
 
Özellikle yaşanan soruna işitme kaybı tanısı ne kadar erken konursa, o kadar başarılı sonuçlar alabiliyoruz.”

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?