22.02.2018,12:16
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Artık önüne gelen galericilik yapamayacak'
Ankara’daki oto galerilerini bir çatı altında toplayan Avrupa’nın en büyük otomotiv ticaret ve yaşam merkezi Otonomi’nin yönetici ve üyeleri ile galerici esnafı, “Birlik Beraberlik ve Kaynaşma Yemeği”nde bir araya geldiler.
 
Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED) ve Başkent Otomobilciler Derneği (BOD) tarafından hayata geçirilen Otonomi, geçen yılın sonunda yapılan geniş katılımlı bir törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım tarafından hizmete açılmıştı.
 
Yaklaşık bir yılın ardından Esenboğa Yolu’ndaki Vava’s Garden’da düzenlenen birlik, beraberlik ve kaynaşma yemeğinde bir araya gelen Otonomi üyeleri ve sektör temsilcileri, sektördeki gelişmeleri değerlendirdiler.
MASFED, BOD ve Otonomi Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç’un ev sahipliğinde verilen yemeğe, Genel Sekreter Niyazi Berktaş, Başkan Yardımcısı Mahmut Ulucan, galericiler, yatırımcılar ve misafirler olmak üzere 500’ün üzerinde kişi katıldı. 
Aydın Erkoç, yemekte yaptığı konuşmada, BOD ve MASFED olarak, ikinci el araç ticareti sektörünü kurumsallaştırma ve sektördeki sorunların çözümü yolunda yürüttükleri çalışmalarda kaydettikleri aşamaları ve Otonomi’nin bu açıdan yaptığı önemli katkıları anlattı.
 
Erkoç, “2009 yılında BOD’u hep beraber kurduk. Daha sonra BOD önderliğinde MASFED’i kurduk, ailemiz gün geçtikçe büyüyor, şu anda Türkiye genelinde 25 ilde derneklerimiz var. Bu derneğin sayesinde birbirimizi tanıdık, 25 ilden kardeş edindik.
 
Gönül rahatlığıyla Türkiye’nin dört bir yanında ticaret, alışveriş yapabilirsiniz. Bugün Türk siyasetinde bakanlıklar da dâhil sizlerin sayesinde bizi herkes tanıyor” diye konuştu.
 
“8 yılda büyük işler başardık”
 
BOD olarak başlayıp, MASFED olarak devam ettikleri çalışmalar kapsamında 2009’dan bu yana yaptıklarını anlatan Erkoç, şunları söyledi:
 
“Sektörümüzün değişik sorunları vardı; KDV sorunu, kayıt dışılık, ithal araba sorunu, internet sorunu… Allah’a çok şükür bu girdiğimiz yolda çoğunu başardık ya da başarma yolundayız. Bunları yapabilmek için büyük çaba gösterdik. Yönetimdeki arkadaşlarımın da hakkını ödeyemem.
 
Ekip her şeydir, sizler olmasanız da yönetim hiçbir şeydir. Hepiniz bu ailenin ferdi, her biriniz yönetim kurulu üyesisiniz. Sizlerden aldığımız destekle gittiğimiz her kuruma isteklerimizi duyuruyoruz.
 
Üç buçuk sene uğraştığımız ithal araba meselesi vardı. Çalışmalar neticesinde kanunu geçirdik, inşallah bundan sonra yarı kalan taraftan da devam edeceğiz.” 
 
Artık önüne gelen galericilik yapamayacak
 
Diğer taraftan her önüne gelenin artık galericilik yapamayacağını belirten Erkoç, ikinci el araç ticaretine ilişkin yasalaşmasını sağladıkları düzenleme hakkında bilgi verdi.
 
Erkoç, bu düzenleme ile artık her önüne gelenin araba alıp satamayacağını belirtti ve “Şu anda yaklaşık 7 milyon araç el değiştiriyor. Bunun içinde 2 milyona yakını sizin gibi esnaf, tüccar tarafından yapılıyor. Ama geri kalan 5 küsur milyonu mesleği galericilik olmayan insanlar tarafından yapılıyor.
 
Bu geçirdiğimiz kanunla mesleğe standart geliyor; her biriniz MYK tarafından belge alıp bu belgeyle Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından sertifikalandırılacaksınız.
 
Bundan sonra notere gidip satış yapılacağında sertifikası olmayan işlem yapamayacak” diye konuştu. 
 
Kayıt dışına darbe…
 
Erkoç, yaptıkları çalışmalar sonucunda yılda 3 taneden fazla araba alıp satanların vergiye tabi olmasını sağladıklarını, ancak bir başkasının adına satışlar yaparak bu kuralın suiistimal edildiğini hatırlatarak, “Bundan sonra vekâleten dahi araba alıp satamayacak. Biliyorsunuz garanti zorunluluğu da getirildi. Sizlerden aldığımız güç ve destekle bu çalışmaları yerine getirmeye çalışıyoruz” dedi.
 
Diğer yandan kayıtlı legal galerici esnafının haksız rekabete maruz kaldığı ve en çok şikayetçi olduğu bir başka konunun da internet üzerinden yapılan satışlar olduğunu belirtirken, buna karşı kurdukları www.otonomi.com.tr linkinde hizmet veren web sitesi hakkında bilgi verdi.
 
Erkoç, “Yalnızca Ankara’da değil, şu ana kadar Federasyonumuza üye olmuş tüm dernekler için, bu işi meslek haline getiren tüm arkadaşlarımız için web sayfamızı hayata geçirdik” dedi.
 
Erkoç, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“2009 yılına kadar mesleğimizin ATO’da dâhi temsil yetkisi yoktu. Bizleri parçacılar, tamirciler temsil ediyordu. Ticaret Odası’nda 50. komite olarak mesleğimizi ayırdık.
 
Meslekteki sıkıntılarımızın çözümü için gerek ATO’da gerek TOBB’da gerekse görev yaptığımız MÜSİAD gibi sivil toplum kuruluşlarında mücadele veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz.
 
Burada genç kardeşlerimizi görüyorum, biz bu mesleği onlara emanet edeceğiz. İstiyoruz ki; saygın bir meslek olsun. İnşallah bu itibarı bundan sonra fazlasıyla göreceksiniz.
 
Bugün buraya yalnızca Otonomi esnafını değil, tüm meslektaşlarımızı davet ettik. Birlik beraberlik olursa çözemeyeceğimiz hiçbir şey yok.”
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?