15.12.2017,07:27
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Jack hayatta kalsaydı, filmin sonu anlamsızlaşacaktı'
James Cameron’ın yönettiği filmin çok konuşulan sahnesinde; Titanic batmış, Rose bir kapı parçasının üzerine çıkmış ve suyun içinde kalan Jack'in elini tutarak yardım gelmesini beklemeye başlamıştı.
 
Ancak Rose, Jack’in soğuktan donarak öldüğünü fark etmiş ve elini bırakarak Jack’in okyanusta gözden kaybolmasını izlemişti.
 
Yönetmen James Cameron çok tartışılan konuya açıklık getirdi
 
"Jack de o tahta parçasına çıkıp kurtulabilirdi, her ikisi için de yeterli yer vardı" yönündeki eleştiriler yıllardır filmin hayranları tarafından dile getiriliyor.
 
Üzerinden tam 20 yıl geçti ama bu soru hala akılları karıştırıyor.
 
Öyle ki filmin başrol oyuncularından Kate Winslet geçtiğimiz haftalarda bir itirafta bulunmuş ve "Ben de o kapının üzerinde ikisi için de yeterli yer olduğunu düşünüyorum. Jack de oraya sığabilirdi" diyerek bu iddiayı doğrulamıştı.
 
Bu tartışmaya son noktayı filmin 63 yaşındaki yönetmeni James Cameron koydu. 
 
Vanity Fair dergisine açıklamada bulunan Cameron, Jack hayatta kalsaydı filmin sonunun anlamsızlaşacağını söyledi ve devam etti:
 
"Film ölüm ve ayrılık hakkında. Jack ölmek zorundaydı. Yani ya o şekilde olacaktı, ya da bir duman bacası üstüne düşecekti, o ölecekti. Buna sanat denir, olaylar sanatsal sebeplerden dolayı gelişir fiziksel sebeplerden dolayı değil.
 
Cevap çok basit çünkü senaryonun 147'inci sayafasında Jack'in öldüğü yazıyor. Çok basit. (Tahta parçasının) Rose için yeterli büyüklükte olması ve Jack için olmaması sanatsal bir seçimdi."
 
James Cameron, filmle ilgili devam eden bu tartışmaya şaşırdığını da şu sözlerle vurguladı:
 
"Bence 20 yıl sonra bu tartışmayı yapıyor olmamız gerçekten çok saçma. Ama bu durum şunu gösteriyor, film Jack'i seyirciye sevdirmeyi başarmış ki onun ölmesini görmeyi istemiyorlar."
 
1997 yapımı Titanic, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil toplamda 10 dalda Oscar kazanmıştı.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Herkes istihdam meselesine takılmış durumda. Hatta şu an TOBB üyelerinden artı 2 istihdam istendi.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Yüksek enflasyon dönemlerinde işletmeleri bekleyen büyük tehlike...
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?