17.03.2018,15:18
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Jack hayatta kalsaydı, filmin sonu anlamsızlaşacaktı'
James Cameron’ın yönettiği filmin çok konuşulan sahnesinde; Titanic batmış, Rose bir kapı parçasının üzerine çıkmış ve suyun içinde kalan Jack'in elini tutarak yardım gelmesini beklemeye başlamıştı.
 
Ancak Rose, Jack’in soğuktan donarak öldüğünü fark etmiş ve elini bırakarak Jack’in okyanusta gözden kaybolmasını izlemişti.
 
Yönetmen James Cameron çok tartışılan konuya açıklık getirdi
 
"Jack de o tahta parçasına çıkıp kurtulabilirdi, her ikisi için de yeterli yer vardı" yönündeki eleştiriler yıllardır filmin hayranları tarafından dile getiriliyor.
 
Üzerinden tam 20 yıl geçti ama bu soru hala akılları karıştırıyor.
 
Öyle ki filmin başrol oyuncularından Kate Winslet geçtiğimiz haftalarda bir itirafta bulunmuş ve "Ben de o kapının üzerinde ikisi için de yeterli yer olduğunu düşünüyorum. Jack de oraya sığabilirdi" diyerek bu iddiayı doğrulamıştı.
 
Bu tartışmaya son noktayı filmin 63 yaşındaki yönetmeni James Cameron koydu. 
 
Vanity Fair dergisine açıklamada bulunan Cameron, Jack hayatta kalsaydı filmin sonunun anlamsızlaşacağını söyledi ve devam etti:
 
"Film ölüm ve ayrılık hakkında. Jack ölmek zorundaydı. Yani ya o şekilde olacaktı, ya da bir duman bacası üstüne düşecekti, o ölecekti. Buna sanat denir, olaylar sanatsal sebeplerden dolayı gelişir fiziksel sebeplerden dolayı değil.
 
Cevap çok basit çünkü senaryonun 147'inci sayafasında Jack'in öldüğü yazıyor. Çok basit. (Tahta parçasının) Rose için yeterli büyüklükte olması ve Jack için olmaması sanatsal bir seçimdi."
 
James Cameron, filmle ilgili devam eden bu tartışmaya şaşırdığını da şu sözlerle vurguladı:
 
"Bence 20 yıl sonra bu tartışmayı yapıyor olmamız gerçekten çok saçma. Ama bu durum şunu gösteriyor, film Jack'i seyirciye sevdirmeyi başarmış ki onun ölmesini görmeyi istemiyorlar."
 
1997 yapımı Titanic, En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil toplamda 10 dalda Oscar kazanmıştı.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?