20.02.2018,04:56
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Üsteğmen Kara Fatma, ölümünün 62. yılında anıldı
Milli Mücadele dönemi kahramanlarından “Kara Fatma” lakaplı Fatma Seher Erden, ölümünün 62. yılında kabri başında anıldı.

Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı’nda gerçekleşen anma günü programına Kara Fatma’nın hayatını kitaplaştıran ve anıt mezarının yapılmasını sağlayan Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş, Fatma Seher Hanım’ın üçüncü kucak torunu Orkun Kuşlu, Türk Kızılayı Genel Sekreteri Hüseyin Can, Ak Parti İl YKM Başkanı Kamil Çakır’ın da aralarında bulunduğu yoğun bir katılım gerçekleşti.

Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş, 4.5 yıl Genelkurmay Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Başbakanlık Osmanlı arşivleri ve binlerce kayıt, koleksiyon kitap ve veriyi araştırıp, yazdığı; “Milli Mücadelede Bir Kadın Üsteğmen Kara Fatma” kitabı ile bir kapıyı araladı.

Milli Mücadelede Bir Kadın Üsteğmen Kara Fatma ile ilgili görsel sonucu

Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınlarını Anma Günü

Anma günü programında konuşma yapan Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş, şunları söyledi: 

“Kadın kahramanların önemli bir neferi olan Üsteğmen Kara Fatma hanımı ölüm yıldönümünde anmak için toplanmış bulunuyoruz. Kim miydi onlar?

Memleketin iç ve dış düşmanlarca yağma ve işgali karşısında canla başla yollara dökülen milletimizin cefakar ve emektar kadınlarıydı.

Öyle uzun uzun dertlerini, hayatlarını anlatamadılar, ama asla el açmadılar.

Ve küffarın Kaderine razı olmasını beklediğini bildikleri için yurdumuzun işgaline aslanlar gibi karşı çıktılar...

Anadolu’nun analarıydı onlar... Namuslu, imanlı, vatanını milletini, ailesini seven kadınlardı. 

Evladı cepheye gittiğinde yüreklendirip kınalar yakmış bu analar, ardından birçoğu geri dönmeyeceğini bilerek, kendileri de cepheye ve cephe gerisine hizmete koşmuşlardı, kayıtları ve bilgileri kalmadı çoğunun ve birkaç siyah-beyaz fotoğrafın dışında hatırlanmayan, çoğu isimsiz, kefensiz, mezarsız kahramanlardı onlar...  

Herkesi perişan eden bir savaş ve kadın-erkek diye ayırmayan kurşunlar vardı.

Üzülerek söylemeliyim ki, Kurtuluş savasının üzerinden onca yıl geçmesine rağmen bizler kadın kahramanlarımızı daha iyi tanıyabilir ve neslimize, gençlerimize aktarabilirdik.

İşte tam da bu yüzden Sizi Milletçe unuttuğumuz bir konuda vefa borcumuzu ödemeye tanıklık etmeye Tarih sayfaları arasında unutulmuş kahraman kadınları yeniden hayatın içine, başımız üzerine davet ediyorum.

Erkek ağırlıklı bir kahramanlık anlatısında, kadınlarımızın da büyük emeği olduğunu, “Milli Mücadelenin Cesur ve Kayıp Kadınlarını Anma Günü” etkinliğimizle bir kez daha vurgulamak istiyorum.” 

 

Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş, konuşmasına şöyle devam etti: 

“Buyurun, siz de onlarla tanışın… Asker Münevver Saime Hanım. Asya. Aziziye Kahramanı Nene Hatun.  Binbaşı Ayşe Hanım. Bitlis Defterdarı’nın Hanımı.  Bodrumlu Ümmüşen.  Cideli Rahime Kaptan. Çanakkale Bigadiçli Nazife Kadın. Efe Ayşe. Erzurumlu Topal Gülizar.  Gazze Cephesi’nde Bir Kadın Kahraman,  Giresunlu “Penbe” İğneli Hatun, Gördesli Makbule. Gülendam.  Halide Onbaşı. Halime Çavuş. Hatice Bacı. Hayriye. Karabattı Nine.  Kılavuz Hatice. Kosova’nın Gönüllü Kahramanı Zeynep Mido Çavuş. Meryem. Mücahide Hatice Hanım, Nezahet Onbaşı. Ödemişli Fatma. Rahime Gören. Rahime Hatun. Safiye Hüseyin Elbi. Selime. Maraşlı Senem Ayşe. Süreyya Sülün Hanım. Şair Melek Hanım. Şemsi Nene. Şerife Ali Kübra. Kastamonulu Şerife Bacı. Üsteğmen Kara Fatma bunlar hayatları hakkında bilgi bulabildiklerim kitabını yazabildiklerim.

Ayrıca, üzülerek söylemeliyim ki; hayatları hakkında bilgi sahibi olamadıklarımız sadece adını bulabildiklerim var. 

Bir de adı sanı bilinmeyen unutulanlar var. Uzun Listeler halinde, kadın şehit ve gazilerimiz var son çalışmamda, elimde… 

Kimin köyünden kim cepheye gitmiş, görüyor ve buruk bir gururla aile adını lakabını öğreniyorsunuz.  Artık onları yaşarken terk edildikleri yalnızlıktan kurtarma zamanı.” 

Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş, şunları kaydetti: 

“Tam 7 yıl boyunca araştırdım. Kara Fatma’nın yanında, 36 kadın kahramanı bir kitapla ortaya koyarken, kitabın arkasına bir de illere göre kadınlarımızın cepheye gidenlerinin listelerini ekledim.

Bu envanter çalışması, bir kitapla ilk defa kamuoyu ile buluşuyor. İstedim ki, oralı buralı cepheye gitti mi? Gitmedi mi acaba? Diye aramıza nifak sokmaya çalışanlar, bu listede kendi köylerinin ve kadınlarının isimlerini de görsünler.

Çünkü bir memleketin kadınları cepheye koşmuşsa; erkekleri neler yapmaz. Bizim, ersiz köylerimiz vardı. Vatan Millet aşkına, erlerini şehadete yollayan analar bacılar vardı.” 

Araştırmacı Yazar İlknur Bektaş, şunları anlattı: 

“Kurtuluş savaşımızın sembol kadın kahramanlarından Gazi Üsteğmen Kara Fatma’nın yaşamı ve özellikle yaşadığı fakru zaruret hep konuşuldu. Ve ne yazık ki daha 3 sene öncesine kadar mezar yerini bile bilen yoktu.

İstanbul Erzurum, Bolu, Bursa diye söylentiler vardı.  Ama aslında, 2 Temmuz 1955 yılında Darülaceze’de hastane bölümünde 11 gün yatmış, kalp kifayetsizliğinden öldüğü anlaşılan Milli Mücadele Kahramanı Kara Fatma’nın, Darülaceze kayıt defterlerinde gördüğüm veriler ışığında gerçek aydınlandı.

Ve, kalabalık bir halk kitlesi tarafından, hatta ayrıca Askeri Top arabası Kara ve Deniz Subaylarının omuzlarında Kulaksız Mezarlığına girerken, zamanın 3 Temmuz 1955 gazetelerinde bulduğum bu görüntüleri birleşince, mezar nerede bilmecesini net olarak çözmüş oldum.

Mezar yerinin burada Kulaksız’da olduğunu resmi belgeleri ile de ortaya koyduktan sonra, mezar noktasını arama ve tesbit etme çalışmalarım belli bir noktaya geldi.

Ardından, Kara Fatma’nın Üsteğmenlik Maaşını Kızılay’a bağışlaması nedeniyle, Genel Kurmay Başkanlığı’nın ve Türk Kızılay’ının destekleri ile Anıt mezarının yapılması sürecini gurur ve iftiharla yaşadık.” 

Üsteğmen Kara Fatma kimdir?   

Balkan harbinden İstiklal harbine, Erzurum'dan Bolu'ya, İzmit'ten Bursa'ya elinde mavzer, hem erkek hem kadın askerlere kumandanlık eden, Atatürk tarafından üsteğmenlik rütbesine kadar yükselen bir kadın kahramandır Üsteğmen Kara Fatma! 

Cephede şehit düşen bir koca ve iki oğla, ailesinden kaybettiği 43 kişiye rağmen durmayan, özgürlük uğruna kendi hayatından vazgeçen yüreği buruk bir ana; vatanı korumak için ömrünü adayan bir kayıp kahraman…

Ve, Üsteğmen Kara Fatma… 

 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye ekonomisinde kritik sektör tanımı yapmam gerekirse bugünkü koşullarda birinci sıraya tarımı, ikinci sıraya turizmi, üçüncü sıraya da yazılımı koyarım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?