18.03.2018,22:32
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Üniversiteler için akreditasyona sahip olmak, kalitesini belgelemek anlamına geliyor
İstanbul Gelişim Üniversitesi, İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi 17 bölüm, 23 program ile Avrupa’nın Kalite Güvence Ajansı(AQAS)‘ndan akredite oldu.
Üniversite bu başarısını Avcılar'da yer alan Gelişim Tower Kampüsü’nde tüm akademik ve idari personelin katılımıyla kutladı.
 
Davetin açılış konuşmasını, Mütevelli Heyet Başkanı Abdulkadir Gayretli, İGÜ Rektörü Burhan Aykaç ve İİSBF Dekanı İzzet Gümüş gerçekleştirdi.
 
İstanbul Gelişim Üniversitesi İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi’nin AQAS’tan aldığı akreditasyonların gururunu yaşadıklarını söyleyen Mütevelli Heyeti Başkanı Abdulkadir Gayretli, “Üniversitemiz, bir dünya üniversitesi olma yolunda büyük adımlar atıyor, atmaya da devam edecek.
 
Uluslararası alanda hedeflerimiz büyük. Olmamız gereken noktaya doğru geliyoruz.
 
Ülkemize eğitim alanında yatırımlar yaparak, dünyada olmayan projeleri ve yenilikleri hayata geçirerek, Türkiye’mizi taçlandırmak en büyük gayemiz” dedi.
 
Konuşmasında, YÖK Başkanı Yetka Saraç’ın akreditasyonlara verdiği öneme atıfta bulunan Gayretli, “Akreditasyonlar eğitim kalitesini yükseltme ve belirleme yolunda büyük bir adım.
 
2018 yılı yerleştirme kılavuzlarında öğrenciler, üniversitelerin hangi bölümlerinin akredite olup olmadığını görebilecek, bu da tercihlerini belirlemede etkili olacaktır” diye konuştu.
 
Akreditasyonların eğitimdeki önemine değinen İGÜ Rektörü Burhan Aykaç, "Türkiye’de bütün bölümleri akredite olmuş tek üniversite olmak için çalışıyoruz. İstanbul Gelişim Üniversitesi gelişmeye durmadan devam ediyor. Başarılarımızın devamı gelecek” dedi.
 
AKREDİTASYON NE DEMEK?
 
Üniversiteler için akreditasyona sahip olmak eğitimin kalitesini belgelemek anlamına geliyor.
 
Üniversiteler, hem ulusal hem de uluslararası kuruluşlara başvurarak eğitimlerini “kalite” açısından onaylatıyor.
 
YÖK, geçtiğimiz yıllarda üniversite tercihi yapacak adayların seçimini kolaylaştırmak ve daha bilinçli tercih yapmalarını sağlamak amacıyla kılavuza hangi üniversitede kaç akademisyen olduğu bilgisini koymuştu.
 
2017 yılından itibaren ise üniversitelerin programlarının akreditasyon bilgisi de yer alıyor.
 
AQAS ( AGENCY FOR QUALİTY ASSURANCE ) NEDİR?
 
AQAS, hem akademik dernekler hem de yükseköğretim kurumlarından oluşan kar amacı gütmeyen bağımsız bir kuruluştur.
 
Almanya’da 2002’de kurulan kurum, uluslararası partner kurumlar ile ortak ve çift diploma programlarının akreditasyonunu değerlendirir. 
 
Verdiği akreditasyon programı, Avrupa standartları ve ilkelerine uygun olduğunu belgeler.
 
Yurt içinden ve yurt dışından akademisyen, öğrenci ve reel sektör temsilcilerinden oluşan denetim heyetleri, evrak, kalite sistemi ve yerinde ziyaretlerle yaptıkları incelemeler sonucu akreditasyon kararını veriyor.
 
Bu kararı da Almanya’nın 15 civarı önemli kısmı rektörlerden oluşan AQAS yönetim kurulu karara bağlıyor.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?