18.03.2018,22:35
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Toplum, kadına şiddet cezalarında artış beklentisi içinde'
Aksoy Araştırma 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle; Türkiye’de kadın olmak başlıklı bir araştırma yaptı.
Araştırma Türkiye genelinde 26 ilde gerçekleştirildi.
 
%95 güven aralığında gerçekleştirilen araştırmanın hata payı %3.
 
Araştırmaya 18 yaş üstü kadın ve erkekler katıldı.
 
Kadınların yaşadığı sorunları sadece kadınların gözünden görmek yerine ülke temsili oluşturulabilmesi için erkekler de araştırmaya dahil edildi.
 
Araştırma Aksoy Araştırma’nın mobil paneli üzerinden yapıldı.
 
Panelist denekler akıllı telefonlarına gelen ankete bir gün içerisinde yanıt verdi. 7 Mart'ta başlatılan araştırma 8 Mart sabahı tamamlandı.
 
-----
 
İlginç sonuçların bulunduğu araştırmada en önemli bulgulardan biri; çalışma hayatında kadınların yaşadığı sorunlar sorusuna verilen yanıtlar geliyor.
 
Çalışma hayatında kadınların karşılaştığı sorunlar nedir? Sorusuna araştırmaya katılanların %36’sı taciz ve sarkıntılık olarak cevap vermektedir.
 
Bu oran toplumsal yaşamda görece daha ortak yaşama entegre alanlardan çalışma hayatında bile kadınların önemli oranda taciz/sarkıntılığa maruz kaldığına dair işarettir.
 
Verilen diğer yanıtlara bakıldığında %14 ile cinsiyetçilik ve %9 ile saygı görmemeleri gelmektedir.
 
Yine mobing, giyim kuşum sorunu ve erkek egemenliği diğer sorunlar arasında görülmektedir.
 
-----
 
Son dönem giderek artan kadına şiddet oranı ile birlikte bu tür suçlar karşısında cezaların yetersizliği tartışmaları gündemde yer almaktadır.
 
Bu konuya dair toplumun fikrini alabilmek amacıyla “Türkiye'de kadına yönelik şiddeti engelleyici cezaları yeterli buluyor musunuz?” diye sorulmuştur.
 
Araştırmaya katılanların toplamda %72,8’i cezaların yetersiz olduğunu, %25’i yeterli olduğunu ve %2,1’i de kararsız olduğunu belirtmiştir.
 
Araştırma sonuçları toplumun büyük oranda kadına şiddet cezalarında artış beklentisi içerisinde olduğu görülmektedir.
 
-----
 
Çalışma hayatında kadınlara biçilen rolü anlamak amacıyla; Sizce kadınlar için ideal meslekler hangileridir? diye sorulduğunda; araştırmaya katılanların sadece %16’sı kadınlar her mesleği yapabilir yanıtını verirken %34’ü öğretmenlik mesleğinin ideal olduğunu düşünmektedir.
 
Yine %15’i sağlık sektöründen bir mesleği önerirken %8’i ev hanımlığının kadınlar için ideal meslek olduğuna inanmaktadır.
 
Kamuoyunun bilgisine…
Saygılarımızla.
Aksoy Araştırma
 
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?