18.03.2018,22:32
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Müzakerelerin kaldığı yer, aynı zamanda çöktüğü yerdir'
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Güney Kıbrıs Rum kesiminde yayımlanan Politis gazetesine açıklama yaptı.
Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerinde sürecin başlamasının gerekli olduğunu belirten Özersay, "Hoşumuza gitse de gitmese de; şu anda hidrokarbonla ilgili bir kavganın içinde bulunuyoruz." ifadelerini kullandı. 
 
İki taraf arasında özellikle Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetlerinde arabuluculuğa ihtiyaç olduğuna işaret eden Özersay, bunun acil çözülmesi gereken bir uyuşmazlık olduğunu belirtti.
 
Özersay, sadece Kıbrıslı Rumlarla Kıbrıslı Türkler arasında bir zıtlaşmanın söz konusu olmadığını belirterek, "Şu anda KKTC ile Türkiye arasında deniz yetki alanları konusundaki tek anlaşma Münhasır Ekonomik Bölge ile ilgili değil, kıta sahanlığı ile ilgilidir.
 
Bunun dışında Annan Planı'nın eklerinde de yar alan ve eskiden yapılan denizcilik konularında bir anlaşma vardır.
 
Madem ki; Kıbrıs Rum tarafı aynı politikaya devam ediyor ve Mısır ve Yunanistan ile anlaşmalar yapıyor, neden biz boş duralım?" değerlendirmesini yaptı.
 
Kıbrıs Rum tarafının, "doğalgazın federal devletin yetkileri içinde olması konusunda uzlaşı sağlandığını" söylemesinin bir anlamının olmadığını düşündüklerini söyleyen Özersay, Kıbrıs'ta çözüm olmadığı sürece, bunun da bir anlamı olmadığını dile getirdi.
 
Kıbrıs müzakere sürecine ilişkin de değerlendirmede bulunan Özersay, Kıbrıs Türk tarafının kısır döngüye dönüşen bir sürece dahil olmasının söz konusu olmadığını vurguladı.
 
Bakan Özersay, "Müzakerelerin kaldığı yer, aynı zamanda çöktüğü yerdir. Aynı sürece kaldığımız yerden devam etmenin bir manası yoktur.
 
Ama çok daha önemli bir nokta var.
 
Yalnızca süreçte değil, aynı zamanda Kıbrıs sorununun esasında, özünde de ciddi bir sorun olduğunu düşünüyorum.
 
Bunu samimiyetle tartışmadığımız sürece herhangi bir yeni müzakere süreci bir kısır döngüden öteye gitmez. Biz bunu istemiyoruz." ifadelerini kullandı.
 
Hem Kıbrıslı Türkler hem de Kıbrıslı Rumların, siyasi eşitliğe dayalı, iki kesimli iki toplumlu federasyondan bahsettiğini ancak iki tarafın aynı cümleden farklı şeyler anladığına dikkati çeken Özersay, "Aynı şeyden bahsettiğimizi düşünüyoruz ama farklı şeyi anlıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?