18.03.2018,22:33
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yabancı çalıştıranlar dikkat
Türkiye’de çalışacak yabancılar için e-imza ve KEP zorunlu oldu.

KEPKUR Genel Müdürü Mehmet Faik Yeşilören; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (ÇSGB) Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü tarafından 26 Şubat 2018 tarihinde yayımlanan “Yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sistemi Kullanım Kılavuzu”nda e-imza ve KEP hesabının zorunlu olduğuna yer verildiğini söyledi

 

Türkiye’de çalışmak için bağımsız veya süresiz çalışma izni talep eden yabancı şahsın; elektronik tebligata elverişli Kayıtlı Elektronik Posta (KEP) hesabının bulunması ve başvuruların elektronik imza ile yapılması zorunlu hale getirildi.

“Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın bu konuda çalışma yaptığını geçtiğimiz aylarda kamuoyu ile paylaşmıştık” diyen KEPKUR Genel Müdürü Mehmet Faik Yeşilören; “26 Şubat 2018 tarihinde Bakanlığa bağlı Uluslararası İşgücü Genel Müdürlüğü Yabancıların Çalışma İzinleri Başvuru Sistemi Kullanım Kılavuzu yayınladı. Kılavuzda, başvuru sahibinin KEP hesabı ve Elektronik imzasının bulunmaması halinde başvurunun mümkün olmayacağı açıkça belirtilmiş” bilgisini verdi.

 

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda; güvenli elektronik imzanın, elle atılan imzaya eşdeğer kabul edildiğini belirten KEPKUR Genel Müdürü Mehmet Faik Yeşilören açıklamasını şöyle sürdürdü:

 

“Güvenli elektronik imza ile oluşturulmuş veriler senet hükmündedir ve bu veriler aksi ispat edilene kadar kesin delil sayılmaktadır. Zannımızca Bakanlık çalışma izin başvurularında ibraz edilen verilerin bütünlük ve güvenliğinin korunması, başvuru sahibinin bilgilerinin doğruluğunu kayıt altına alınması amacıyla e-imza ve KEP hesabını zorunlu kıldı.”

 

Geçtiğimiz yılın Eylül ayı sonu itibariyle 40 bin 377 gerçek, 197 bin 183’ü tüzel olmak üzere Türkiye’de 237 bin 560 KEP hesabı olduğunu kaydeden KEPKUR Genel Müdürü Mehmet Faik Yeşilören, sektörün gelişimi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Özel Öğretim Kurumları, sürücü kursları ve barınma hizmeti veren kurumların KEP 20 Nisan 2018 tarihine kadar, ihracatçı firmaların ise devlet desteğinden yararlanabilmeleri için bu ayın sonuna kadar KEP hesabı almaları gerekiyor. Bakanlıklarca alınan kararlar ve yeni uygulamalar sektörümüze büyük bir ivme kazandıracaktır.” 

 

KEP iletisinin kim tarafından gönderildiği, kime gönderildiği, ne zaman gönderildiği, teslim edildiği ve okunduğu bilgilerinin hukuki delil niteliği taşıdığını ve kullanıcının gerektiğinde kullanabilmesi için KEPKUR tarafından üretilerek 20 yıl süre ile muhafaza edildiğini kaydeden KEPKUR Genel Müdürü Mehmet Faik Yeşilören; “BTK’nın Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcı (ESHS) olarak yetki verdiği kurumlardan olan  E-Tugra ile yaptığımız işbirliği çerçevesinde KEP + e-imza akıllı paketlerimizle müşterilerimize daha hızlı hizmet vermeye başladık. Türkiye’de 55 şubeden e-imza ve KEP üretimini aynı noktadan sağlıyoruz” dedi.

 


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?