25.11.2017,12:10
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
25 bin liralık yatırım desteği; web tabanlı yazılım fabrikası'na
Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nca (SSM), yazılım geliştirme süreçlerinde kaynak ve zamandan büyük tasarruf sağlayan "web tabanlı yazılım fabrikası"na yatırım desteği sağlandı.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) ve ODTÜ Teknokent'in küresel çapta rekabet edebilecek girişimciler çıkarmayı hedefleyen "Yeni Fikirler Yeni İşler (YFYİ) Hızlandırma Programı"nın finalinde, 22 girişim projesi sponsorların desteğini alabilmek için görücüye çıkarıldı.
Yazılımlar 'fabrika'dan çıkacak
Programın destekçilerinden SSM, 25 bin liralık yatırım desteği için tercihini yazılım çözümünden yana kullandı.
 
SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, silah, mermi, zırh gibi konularda çözüm sunan girişimler yerine, farkındalık yaratmak adına bir yazılım firmasını desteklemeye karar verdiklerini söyledi.SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi ile ilgili görsel sonucu
 
Yazılım teknolojileriyle süreçler optimize edilemediğinde projelerde gecikmeler yaşandığını belirten Tüfekçi, "Şu anda yürüyen 40 milyar dolarlık proje porföyümüz, 20 milyar dolarlık imzalanmayı bekleyen proje portföyümüzle inanılmaz güç yönetilecek süreçlerin içindeyiz.
 
Onun için yazılımla ilgili bir projeyi destekleyerek farkındalık yaratmak istedik." dedi.
 
Bilkent Cyberpark’ın bünyesinde çalışmalarını sürdüren Aykut Aydınlı, Ruşen Kökten, Sinem Öztuna ve Hakan Erdal'dan oluşan proje ekibi tarafından geliştirilen "Pyronome", "web tabanlı yazılım fabrikası" olarak nitelendiriliyor.
 
Pyronome, kaynak kod yazmadan ya da çok az kaynak kodla yazılım geliştirilmesine imkan sağlayan çevrimiçi (web tabanlı) bir geliştirme platformu sunuyor.
 
Platform, temel seviyede yazılım bilgisine sahip herkesin kolaylıkla yazılım geliştirmesine olanak tanıyor.
 
Pyronome'un sunduğu kolay kullanılan arayüzler sayesinde yazılım elemanları rahatlıkla tanımlanabiliyor ve bu tanımlar daha sonra programlama dillerine dönüştürülebiliyor.
 
Platform sayesinde 15 dakika gibi kısa sürede, deneyimli bir yazıcının 1 haftada geliştirebileceği yazılımlar üretilebiliyor.
 
Pyronome ile bir geliştiricinin yarım bıraktığı yazılıma, bir başka geliştirici kaldığı yerden kolaylıkla devam edebiliyor.
 
Platform bu özellikleriyle ortalama yazılım geliştirme süreçlerinde harcanan kaynak ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlıyor.
 
Pyronome kullanılarak ufak çaplı projelerin yanı sıra büyük ölçekli ve ciddi birikim gerektiren yazılımlar da geliştirilebiliyor.
 
Girişimin sahibi ekip, Pyronome'u, "dünyanın yazılım geliştirme platformu yapma" hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.
 
Platform, tüm yazılım teknolojilerine uyumlu olması dolayısıyla rakiplerinden ayrılıyor.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay