25.11.2017,12:19
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Başkanlığı döneminde önemli boyutta imar planı değişiklikleri yaptı'
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin çiçeği burnunda Başkanı Mevlüt Uysal’ın, Başakşehir Belediye Başkanlığı döneminde önemli boyutta imar planı değişiklikleri yaptığı öğrenildi.
Aydınlık'tan Mustafa Erol'un haberine göre;
 
Geçen yıl yapılan iki imar planı değişikliğiyle, Başakşehir Başak Mahallesi’nde 577 bin metrekare büyüklüğündeki 2 bin 125 numaralı parselin 477 bin metrekaresi hazine mülkiyetinden alınarak üniversite alanına çevrildi.
 
Aynı parsel üzerinde geriye kalan 100 bin metrekarelik alan da yine hazine mülkiyetinden çıkarılarak park alanı yapıldı.
 
Başak Mahallesi’nde 2016’da yapılan bir diğer imar planı değişikliğiyle, 3 bin 637 numaralı parselin hazineye ait 149 bin metrekarelik kısmı da ‘özel eğitim alanına’ dönüştürüldü.
 
Her iki değişiklikle toplam 726 bin metrekare, hazine mülkiyetinden üniversite alanına ve özel eğitim alanına çevrilmiş oldu.
 
Toplam 726 bin metrekare yani 101 futbol sahası büyüklüğündeki araziler, üniversite kurulmak üzere Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın yönetimindeki Türkiye Gençlik ve Eğitim Vakfı’na (TÜRGEV) tahsis edildi.
 
CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, TÜRGEV’in bünyesindeki İbn Haldun Üniversitesi’nin 726 bin metrekarelik arazilerde yerleşke kuracağını belirtti.
 
Üniversitenin 2018 sonunda kurulmasının planlandığını belirten Karabat, söz konusu arazilerin şu anda boş olduğunu aktardı.
 
Yapılan tahsislerin ekonomik değerine de değinen Özgür Karabat şunları söyledi:
 
“Bahsettiğimiz alanlar Başakşehir Fatih Terim Stadı ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesine yakın araziler. Bu bölgelerde arsaların bir metrekaresi bin dolardan başlıyor.
 
Dolayısıyla yapılan tahsislerin ekonomik değeri en az 600 milyon dolar, yani bugünkü hesapla 2 milyar 100 milyon lira. Arsalar protokolle TÜRGEV’e verildi. Tapu kayıtlarında TÜRGEV’de gözüküyor.”
 
İBB Başkan Mevlüt Uysal, TÜRGEV’in kurucularından ve yönetim kurulu üyesi.
 
Vakfın internet sitesinde ‘Yönetim Kurulu Üyeleri’ listesinde adı duruyor.
 
Uysal’ın adı, ilçe sınırları içindeki bir cami alanının TÜRGEV’e verilmesiyle de gündeme gelmişti.
 
CHP, değeri 1 milyar 100 milyon lira olan arazilerin TÜRGEV’e verilmesinin, Uysal’a İBB Başkanlığı yolunu açtığını belirtiyor.
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’nin ne cari açık sorunu var; ne de mali ve özel kesimin yüksek borcu… İhracat da canlanıyor, faizle enflasyon da önümüzdeki ay düşmeye başlayacak. Aylardır aynı şeyi dinliyoruz.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay