18.02.2018,21:08
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Başkanlığı döneminde önemli boyutta imar planı değişiklikleri yaptı'
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin çiçeği burnunda Başkanı Mevlüt Uysal’ın, Başakşehir Belediye Başkanlığı döneminde önemli boyutta imar planı değişiklikleri yaptığı öğrenildi.
Aydınlık'tan Mustafa Erol'un haberine göre;
 
Geçen yıl yapılan iki imar planı değişikliğiyle, Başakşehir Başak Mahallesi’nde 577 bin metrekare büyüklüğündeki 2 bin 125 numaralı parselin 477 bin metrekaresi hazine mülkiyetinden alınarak üniversite alanına çevrildi.
 
Aynı parsel üzerinde geriye kalan 100 bin metrekarelik alan da yine hazine mülkiyetinden çıkarılarak park alanı yapıldı.
 
Başak Mahallesi’nde 2016’da yapılan bir diğer imar planı değişikliğiyle, 3 bin 637 numaralı parselin hazineye ait 149 bin metrekarelik kısmı da ‘özel eğitim alanına’ dönüştürüldü.
 
Her iki değişiklikle toplam 726 bin metrekare, hazine mülkiyetinden üniversite alanına ve özel eğitim alanına çevrilmiş oldu.
 
Toplam 726 bin metrekare yani 101 futbol sahası büyüklüğündeki araziler, üniversite kurulmak üzere Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan ve kızı Esra Albayrak’ın yönetimindeki Türkiye Gençlik ve Eğitim Vakfı’na (TÜRGEV) tahsis edildi.
 
CHP Başakşehir İlçe Başkanı Özgür Karabat, TÜRGEV’in bünyesindeki İbn Haldun Üniversitesi’nin 726 bin metrekarelik arazilerde yerleşke kuracağını belirtti.
 
Üniversitenin 2018 sonunda kurulmasının planlandığını belirten Karabat, söz konusu arazilerin şu anda boş olduğunu aktardı.
 
Yapılan tahsislerin ekonomik değerine de değinen Özgür Karabat şunları söyledi:
 
“Bahsettiğimiz alanlar Başakşehir Fatih Terim Stadı ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesine yakın araziler. Bu bölgelerde arsaların bir metrekaresi bin dolardan başlıyor.
 
Dolayısıyla yapılan tahsislerin ekonomik değeri en az 600 milyon dolar, yani bugünkü hesapla 2 milyar 100 milyon lira. Arsalar protokolle TÜRGEV’e verildi. Tapu kayıtlarında TÜRGEV’de gözüküyor.”
 
İBB Başkan Mevlüt Uysal, TÜRGEV’in kurucularından ve yönetim kurulu üyesi.
 
Vakfın internet sitesinde ‘Yönetim Kurulu Üyeleri’ listesinde adı duruyor.
 
Uysal’ın adı, ilçe sınırları içindeki bir cami alanının TÜRGEV’e verilmesiyle de gündeme gelmişti.
 
CHP, değeri 1 milyar 100 milyon lira olan arazilerin TÜRGEV’e verilmesinin, Uysal’a İBB Başkanlığı yolunu açtığını belirtiyor.
 
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?