18.02.2018,21:15
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
12 Ekim Perşembe günü bağışlar, TEMA Vakfı için toplanacak
MarjinalSosyal’in girişimi, Facebook’un katkılarıyla başlatılan Sosyal Bağış Hareketi, Türkiye’de bireysel bağış ile sivil toplum bilincini uyandırmak ve STK’lara güç vermek amacıyla faaliyetlerine devam ediyor.
15 ay boyunca her ayın ikinci Perşembesi'nde bir STK’nın sosyal medya üzerinden tanıtıldığı harekette, yedinci kurum TEMA Vakfı oldu.
 
12 Ekim Perşembe günü bağışlar 25 yıldır yaşamın kaynağı toprağa sahip çıkan, doğal varlıkların korunması için bilim temelli çalışan, topraktan gelen toplumsal barışa inanan TEMA Vakfı için toplanacak.
 
TEMA Vakfı 1992 yılında “doğayla çatışmayı bırakıp onunla dost olmaya bakmamız lazım” diyen Nihat Gökyiğit ve “dünya ikiye bölünmüş gözü açlar ve karnı açlar, biz gözü açları doyurmayacağız” diyen Hayrettin Karaca tarafından kuruldu.
 
Bu iki doğa aşığı, toprak sevdalısı insan “Türkiye çöl olmasın!” sloganıyla yola çıktı ve ilk defa onlar sayesinde bu sorun bu kadar yüksek sesle dile getirildi. Çeyrek asır boyunca, TEMA Vakfı çalışanları ve gönüllüleriyle birlikte bu sözü tuttu ve 12.500 hektar alanda 14,5 milyon fidanı toprakla buluşturdu.
 
250 kırsal kalkınma, koruma ve ağaçlandırma projesi gerçekleştiren TEMA, aynı zamanda eğitim, savunuculuk ve gönüllülük faaliyetleri ile de kamuoyunun doğal varlıkların korunması konusunda bilinçlenmesi ve harekete geçmesi için faaliyetlerde bulunuyor.
 
Çocuklar yaşamı doğada öğrensin diye bugüne dek 3 milyondan fazla çocuğa doğa eğitimleri ve farkındalık etkinlikleri ile ulaşıldı.50.000’den fazla öğretmene ve 35.000’i aşkın kamu görevlisine çevre seminerleri verildi.
 
TEMA Vakfı, ülkemize doğayı tanıyan, doğanın bir parçası olduğunun bilincinde olan, günlük hayatındaki tercihlerinin doğaya etkilerinin farkına varan, sürdülebilir yaşam için harekete geçen, doğa dostu nesiller kazandırıyor.  
 
TEMA Vakfı inandığı değerlere sahip çıkarak uygulanması doğaya zarar verecek yasalara, bilimsel temellere dayanarak yine yasalarla karşı çıktı.
 
Doğaya saygı duyulmasını siyaset alanında da garanti altına alabilmek için savunuculuk faaliyetleri sürdürüyor.
 
Doğal varlıkları korumak adına açılan 239 davanın 115’i kazanıldı ve 68 dava ise; devam ediyor. 
 
Çeyrek asırdır yaşanabilir bir gelecek için 650 bini aşkın doğa gönüllüsünün desteğiyle çalışan TEMA Vakfı, sizlerle birlikte büyüyor ve umut yeşertmeye devam ediyor.
 
TEMA Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Deniz Ataç; “Sosyal Bağış Hareketi, ülkemizde sivil toplum kuruluşlarına yönelik güveni artırmak adına çok anlamlı bir proje.
 
Kurucularımız TEMA Vakfı’nı doğaya karşı bilgili, ilgili ve tepkili bir kamuoyu oluşturmak için kurdular.
 
Ne mutlu bize ki; bugün gelinen noktada TEMA Vakfı’nın yüz binlerce gönüllüsü ve destekçisi ile bir halk hareketi olduğunu ve toplumda her yaştan, her görüşten insanı doğa temelinde buluşturduğunu söylememiz mümkün.
 
TEMA Vakfı olarak bizler 25 yıldır insanla, parçası olduğu doğa arasında bağlar kurmak; doğal varlıklarımızı; havamızı, suyumuzu, toprağımızı korumak için çalışıyoruz” diyor.
 
TEMA Vakfı’na 12 Ekim Perşembe günü TEMA Facebook sayfası bağış butonu ve BKM chatbot altyapılarıyla ya da doğrudan derneğin kendi internet sitesinden bağış yapabilirsiniz.
 
‘TEMA Vakfı' ve ‘Sosyal Bağış Hareketi' için kullanılacak hashtagler; #TEMA25Yaşında #umutyeşertiyoruz #birinizhepimiziçin #sosyalbağışhareketi
 
Bağış yapmak için; 
https://www.facebook.com/temavakfi/
facebook.com/sosyalbagishareketi
instagram.com/sosyalbagishareketi
twitter.com/BagisHareketi
 
TEMA Vakfı Hakkında;

TEMA Vakfı, erozyonla mücadele ve doğal varlıklarımızı koruma amacıyla kurulan ve bugün 650.000'i aşkın gönüllüsü bulunan bir halk hareketidir.

Topraklarımızı tehdit eden erozyonu ve çölleşmeyi önlemede toplumsal duyarlılığı ve farkındalığı arttırmak, toprağa sahip çıkmak, koruyucu çözümler üretmek, doğal varlıkları korumak ve bu çalışmaların devlet politikası haline gelmesine katkı sağlamak amacıyla çalışan gönüllü bir kuruluştur. 

http://www.tema.org.tr

Sosyal Bağış Hareketi Hakkında;

Sosyal Bağış Hareketi, başta çocuklar, kadınlar, hayvanlar olmak üzere ihtiyaç sahibi herkese ve doğaya hak ettiği yaşamı sağlayabilmek için mücadele eden, ortaya koydukları ile hepimizin yüreklerini fetheden sivil toplum kuruluşlarını (STK) desteklemek ve sosyal medya dünyasını beğenilerden ve paylaşımlardan bir adım öteye taşımak hayali ile başlatılmıştır.

Sosyal Bağış Hareketi, dışarıdan bakıldığında çözümsüz görünen sorunlar karşısında “çaresi var!” diyen, çözüm için inisiyatif alan, çözümü üreten sivil toplum kuruluşlarını desteklemekte, herkesi de bu kampanyayı desteklemeye davet etmektedir.

Türkiye’de bireysel bağış bilincini uyandırmak amacıyla her ayın ikinci Perşembe gününü ayın sivil toplum kuruluşuna güç vermek, ihtiyaçlarını karşılamak ve onu cesaretlendirmek için “Sosyal Bağış Günü” ilan etmiştir.

facebook.com/sosyalbagishareketi | instagram.com/sosyalbagishareketi | twitter.com/BagisHareketi

MarjinalSosyal Hakkında;

Marjinal PorterNovelli tarafından 2016 yılında kurulan MarjinalSosyal; nitelikli kurumsal sosyal sorumluluk hizmetleri üretmek için geliştirdiği özgün araçlarla şirketlerin sosyal ve çevresel yatırımlarına yön verecek sosyal stratejiler çıkarmakta, analizler yapmakta ve proje önerileri hazırlamaktadır.

Bünyesinde Sivil Toplum Danışma Merkezi kuran MarjinalSosyal, iş sonucu odaklı yatırımlar planlaması ve uygulanması için tam kapsamlı destek hizmetleri üretmektedir.

www.marjinalsosyal.com | facebook.com/MarjinalSosyal


,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bertolt Brecht’in 120 yaşı dolayısıyla Zeliha Berksoy müthiş bir oyun sahneye koydu: İnsan neyle yaşar?
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?