24.08.2017,00:11
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Üreticiyi kışın ortasında ciddi saman krizi bekliyor olabilir'
Hava şartlarından dolayı arpa ve buğday tanelerinde verim kaybının yaşanmadığını dile getiren...
Manisa Süt Üreticileri Birlik Başkanı Veteriner Hekim Ulvi Murat Tunca, ekinlerin boylarının kısa kalmasından dolayı üreticilerin kaba yem ihtiyacı olan ve hayvanları besleyen saman fiyatlarının yükselmesine sebep olduğunu ifade etti.
 
Saman fiyatlarının üretici için el yakar düzeyde olduğuna vurgu yapan Tunca, geçen sezon 4-5 lira arasında olan 20-22 kilogram ağırlığındaki bir balya saman fiyatının yüzde 50 artarak, sezonda 7-8 lira alıcı bulurken, şuan ise kilogram fiyatı 50 kuruşa yükselerek, balyasının 10-11 lira olduğunu belirtti.
 
Samanın az olmasının yonca fiyatlarını da etkilediğini ifade eden Tunca, yoncanın ise; kilosunun 70-75 kuruştan alıcı bulduğunu söyledi.
 
Saman fiyatlarındaki bu artışın en çok süt ve besi yetiştiricilerini etkilediğini belirten Tunca, üreticilerin sezon ortasında olmasına saman ve yoncaya yüksek miktarda fiyat ödediklerini dile getirdi.
 
Tunca; “Sektörün dışındakiler elbette sadece ekinlerin sapı ve yoncayı konuştuğumuzu düşünüyor olabilir.
 
Ancak, bunun tarladan yükleme, indirme bedelinin olduğunu, bu iş için nakliye bedelinin varlığını da hesaba katmamız gerekmektedir.
 
Üretici bu bedelleri ödeyerek hayvanın sezon boyu yiyeceği samanı ve yoncasını hazırlamak zorundadır.
 
Bu maliyet altında ezilen üreticiyi kışın ortasında ciddi saman krizi bekliyor olabilir” dedi.
 
Saman fiyatındaki artışları dile getirmesinin amacının ürecilerde korku yaratmak olmadığını belirten Tunca; “Bundan menfaati bulunan stokçular karşısında zarar etmelerini engellemesi için yaz mevsiminde yapılması önerilen tedbirlerin uyarısı ve çağrısıdır” dedi.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
FED Başkanı Yellen ve AMB (ECB) Başkanı Draghi ABD’de Jackson Hole toplantısında biraraya geliyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Dünya Sinema Tarihi’nin en önemli yapıtlarından olan bu film 1962 yılında Ken Kesey tarafından yazılan bir romandan 1975’te beyazperdeye aktarıldı.
Türkiye’de demokrasinin askıya alındığı dönemlerde, milli irade ve Türkiye Büyük Millet Meclisi yok sayılarak kararlar alınıyor.
Yazının başlığını Prof. Hüseyin Atay’ın “İslam’da İşçi- İşveren İlişkileri” adlı kitabından aldım. Bu cümle beni çok etkiledi;
Bu ülkenin borçları neden devamlı artıyor? Çoruh Enerji Planı bize ne hediye (!) ediyor?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Modern toplumlar, örgütlü toplumlardır ve her örgütün yönetilmesi gerekir.
Yaşanmakta olan kriz ne sadece Almanya seçimlerine dairdir ne de yeni başlamıştır.
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay