21.11.2017,17:11
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF); 8 - 10 Kasım
Türkiye'nin en önemli kalkınma unsurlarından enerji sektörünün temel taşı olan Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı (EIF);..
Limak ana sponsorluğunda 10. yılında enerji sektörünün karar alıcıları, uzmanları, özel sektör temsilcilerinin yanı sıra sektöründe uzman 250'ye yakın firmayı aynı platformda buluşturacak. 
 
Global Enerji Derneği tarafından 9 yıldır düzenli olarak gerçekleştirilen Türkiye'nin en geniş uluslararası katılımlı kongre ve fuarı; bu yıl 8-10 Kasım tarihleri arasında ATO Congresium'da ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor...
 
Geçtiğimiz senelerde 22.000 profesyonel ziyaretçi, CEO, STK temsilcileri, kurum ve kuruluşun ziyaret ettiği ve 15 ülkeden Bakan ve Bakan Yardımcılarının iştirak ettiği fuar bu sene de enerji alanındaki atılımları belirleyecek.
 
Her yıl Dünya'da ve Türkiye'de enerjinin geleceği, yenilenebilir enerji türlerinin önemi ve kullanımı, petrol ve doğal gaz gibi enerji kaynaklarının durumu başta olmak üzere önemli birçok konu hakkında konuşmaların yapıldığı ve bilgi verildiği fuara bu yıl da ilgi büyük.
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın desteği ile yapılan kongre enerji sektörünün gündemini oluşturacak. 
 
Türkiye ihracatının özel sektör kanadının en üst örgütü olan, ihracatçıları yurt içi ve yurt dışında temsil eden Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi EIF 2017'de Onursal Başkan olarak yer alacak.
Mehmet Büyükekşi ile ilgili görsel sonucu
 
İhracat hedef ve politikalarının belirlenerek, ihracat hedefine ulaşılması yönünde çalışmalar yapan TİM, kongrenin görünürlüğünü etkin kılacak.
 
Bakanlık tarafından yapılan enerjide yerli kaynaklara yönelimin artacağı ve 10 yıl sonra "enerjinin üçte ikisinin" yerli kaynakla üretileceği açıklamaları ile gündeme gelen enerji ihracatı bu yıl 10. kez gerçekleşecek olan EİF'te konuşulacak ana başlıklardan bir tanesi.
 
 
"YEKA İLE 270 MİLYON DOLARLIK BÜYÜK TASARRUF"
 
Enerji sektörünün nabzını tutan ve dünyadaki en başarılı uygulamalar arasında yer alan YEKA ihalelerinin sonuçlanması üzerine Türkiye'nin en büyük enerji santralinin kurulumuna hazırlanılıyor.
 
Yenilenebilir enerji kapasitesinin toplam kapasitedeki payının hızla artacağı YEKA ihalelerinde yüzde 65 yerli, yüzde 35 yabancı şartı aranıyor.
 
İhalelerde yerli kömüre teşvik, dışa bağımlılığı azaltma, Tuz Gölü doğalgaz deposu, güneş ve rüzgâr enerjisindeki model değişiklikleri ön planda.
 
İlk defa Türkiye'de 5 bölgeye rüzgâr türbini fabrikasının kurulumu ile yüzde 65'i yerli üretim olarak başlanan proje ilerleyen yıllarda tamamen yerli üretime geçecek. 
 
"ENERJİDE ÜRETİM ARTACAK İHRACAT GELİŞECEK"
 
Türkiye'nin enerji piyasasını değerlendirmek üzere bir araya gelecek olan sektörün karar alıcıları, uzmanları, özel sektör temsilcileri son zamanlarda gündemde olan Milli Enerji ve Maden Politikası'nın yanı sıra petrol ve gaz üzerine geliştirilen uluslararası projeleri inceleyecek.
 
Milli Enerji ve Maden Politikası'nın beraberinde gelecek millileşme ile Türkiye, sanayi sektörü üretimleri ile ihtiyacı karşılayacak ve hatta ihraç edebilecek düzeye gelecek.
 
Ülkemizin enerji yatırımları ile sanayi sektöründe ekipmanlarını kendi üretebilecek noktaya gelebilmesi için teşviklerin yapılması oldukça önemli.
 
Gerek iş dünyası gerek ar- ge çalışmaları ile ülkemizin bu yönde büyük atılım yapacağı bir dönem başlayacak. 
 
TEVEKKÜL KARMAN TÜRKİYE'YE GELİYOR
 
Arap dünyasında Nobel Barış Ödülü alan ilk kadın, Arap Baharı'nın değişim sürecinin önde gelen savunucularından Tevekkül Karman Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı EIF'in Onur Konuğu olarak Türkiye'ye geliyor.
 
Nobel ödüllü Yemenli gazeteci ve insan hakları savunucusu Tevekkül Karman aynı zamanda 15 Temmuz demokrasi nöbetine destek için de Ankara'ya gelerek nöbete katılan isimlerden...
 
Geçtiğimiz günlerde gerçekleşen Dünya Enerji Kongresi'nde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Türkiye'nin enerji mottusunu "barış için paylaş'' (share for peace) olarak açıklamasının ardından, Tevekkül Karman EIF'te enerjinin üretimi, tüketimi ve paylaşımı konusunda ülkelerin ve insanların yaşadığı problemlere farklı bir pencereden bakacak.
 
Geçmişten günümüze birçok savaşa neden olan enerji paylaşımı konusu günümüzde de birçok Müslüman'ın katledilmesine yol açıyor.
 
Ülkelerin ayakta kalabilmek ve enerji piyasasında daha etkin rol oynayabilmek için başka ülkelerin hayatlarını hiçe saymasını adaletsiz ve insanlık dışı bulan Tevekkül Karman'ın EIF programına dahil olması uluslararası kamuoyu ve enerji sektörü tarafından da büyük ilgi görüyor.
 
EIF Onur Konuğu Tevekkül Karman'ın yanı sıra; TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkilileri, TBMM Enerji ve Çevre Bakanlığı Enerji Komisyonu Başkanları da katılım gösterecek isimler arasında.
 
http://www.enerjikongresi.com/

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay