26.02.2018,04:16
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Sübvanse edilmiş gaz fiyatının ucuzluğu, suni bir ucuzluk'
Yıllardır zarar eden fakat 2016'da ödediği 1,9 milyar lira vergiyle kurumlar vergisi rekortmeni olan Botaş'a sektörden tepki geldi.
Stratejik Teknik Ekonomik Araştırmalar Merkezi tarafından düzenlenen 18.Uluslararası Enerji Konferansı'nda konuşan Zorlu Enerji Doğalgaz Grubu Genel Müdürü Fuat Celepci, Botaş'ın zararının doğalgaz kullanmayanların ödediği vergilerle kompanse edildiğini söyledi.
 
Enerji anlamında Türkiye'nin son 15 yılı iyi değerlendiremediğini kaydeden Celepci, "Zamanı iyi değerlendirebilseydik bugün Türkiye'nin enerji merkezi olma adına birçok kaygısını gidermiş olacaktık.
 
15 yıllık süreç içerisinde enerji piyasası ikincil mevzuatı hazırlandı. Bu mevzuatlar dönem içerisinde revize edildi fakat enerji merkezi olması adına atılması gereken gerçek adımlar unutuldu" diye konuştu. 
 
BOTAŞ KATAR'DAN LNG ALACAK
 
Doğalgaz fiyatı konusunda Bakanlıkta, yönetimlerde kontrol kaygısının olduğuna dikkat çeken Celepci, "Petrol piyasası serbestleşti ve petrol fiyatlarının her gün Türkiye'de inip çıktığını duyuyoruz. Elektrik piyasasında aynı altyapı kuruldu.
 
EPİAŞ'ta fiyatlar arz ve talebe göre belirleniyor. Doğalgaz piyasasının üzerindeki kontrol kaygısını anlamıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
 
"BOTAŞ'IN ZARARI BİZİM SIRTIMIZDAN KOMPANSE EDİLİYOR"
 
Türkiye'de 13 milyon doğalgaz abonesi bulunduğunu, yaklaşık 40 milyon kullanıcı olduğunu hatırlatan Celepci sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Türkiye'de elektrik 80 milyona hitap ediyor, petrol deseniz keza öyle. Gaz fiyatını kontrol etme arzusundan kendimizi kurtardığımızda bu piyasanın hızlı bir şekilde evrim geçireceğini düşünüyoruz.
 
Türkiye'deki gaz fiyatının ucuz olduğu söyleniyor fakat sübvanse edilmiş gaz fiyatının ucuzluğu açıkçası suni bir ucuzluk.
 
Botaş'ın çapraz sübvansiyonla zarar ediyor olmasının, zararın bizim sırtımızdan doğalgaz kullanmayanların ödediği vergilerle kompanse edildiği bilinen bir gerçek.
 
Ucuz gaz temin edeceğiz diye gaz kullanmayanların üzerine Botaş'ın zararını vergilerle transfer etmesini haklı bir yaklaşım olarak görmüyoruz.
 
Gaz kullanmayan çapraz sübvansiyon nedeniyle Botaş'ın karşı karşıya kaldığı zararı ödemek zorunda kalıyor." 
 
"DEVLET TARAFINDAN BASKILANMIŞ FİYATLA KARŞI KARŞIYAYIZ"
 
BOTAŞ Doğalgaz İşletme ve Piyasa İşlemleri Bölge Müdürü Yılmaz Demir ise; "Serbest piyasa diyoruz ama devlet tarafından baskılanmış fiyatla karşı karşıyayız" açıklamasında bulundu.
 
Yaklaşık 10 yıldır karar mekanizmalarına yakın çalıştığını kaydeden Demir, özel sektörde son 2 yıldaki kadar spot piyasaya girme isteği görmediklerini dile getirerek "Bugün böyle ama yarın da böyle olacak diye bir şey söz konusu değil" diye konuştu. 
 
Ceren Dilekçi / BusinessHT

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye ekonomik anlamda onbirinci kez kalkınma planı yapıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?