21.11.2017,17:11
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Tüm dağlar, taşların yerinde güneş panelleri görmemiz gerekli'
Güneş, Anadolu'da bu yıl her zamankinden daha fazla etkili oldu.
Örneğin Ankara, yaz aylarında önceki yıllar 10 gün civarı bunaltıcı sıcaklara maruz kalırken, bu yıl bunaltan sıcakların süresi hayli arttı.
 
Güneşin ülkemizde yaşam konforunu düşürmesinin, getireceği kazanç kapısından çok daha fazla gündeme getirilmesinden yakınan BESA Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci; inovasyona, yenilikçi fikirlere önem veren gençler başta olmak üzere iş dünyasının tüm aktörlerinin “güneş cenneti bir ülkede bu enerjiden nasıl daha fazla yararlanabilirim”i düşünmesi, tartışması ve uygulamaya koyması gerektiğini belirtti.
 
Efe Bezci, Türkiye’nin güneş enerjisinden elde ettiği enerjinin, güneşi mumla arayan Almanya’dan bile katbekat az olduğunun altını çizerek, şunları söyledi:
 
“Güneş enerjisi kullanımı son derece kolay, çevre dostu, temiz ve az maliyetli bir enerji kaynağı. Aslında çatılara baktığımızda Türk milletinin güneşi keşfettiğini ama bunun sadece su ısıtmayla sınırlı kaldığını görüyoruz.
 
Bizler güneşten rahatsız olup güneş enerjisinden elektrik üretmede Avrupa’nın en geri ülkelerinden biriyken, su ısıtmada güneş enerjisinden faydalanma oranı en yüksek ülkeyiz.
 
Yani isteyince, faydasını görünce o konuyla ilgileniyor ve en iyisi olabiliyoruz. Türkiye gelişiyor büyüyor, elektrik ihtiyacımız ve dışa bağlılığımız her geçen yıl artıyor.
 
Şimdi el ele verip güneşi yakınma aracı olmaktan çıkarıp, tıpkı sıcak su sağladığımız gibi elektrik üretimi noktasında da keşfetme zamanı.
 
Şurası çok net ki bugün enerjiye yapılan küçük yatırım, ilerde büyük kazançlar sağlayacak.”
 
GES, üretim maliyetlerinin diğer enerji kaynaklarına oranla daha düşük olduğunu da vurgulayan Efe Bezci, “Kuşbakışı baktığımızda tarım örtüsü ile kaplı olmayan tüm dağlar, taşların yerinde güneş panelleri görmemiz gerekli.
 
Biz BESA Grup olarak elimizi taşın altına koyduk. Haymana’da kurduğumuz Güneş Enerji Santrali'nde sadece konut elektrik tüketimini dikkate alırsak 1.854 konutun elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayabilecek elektrik üretimi yapıyoruz.
 
Aynı zamanda enerji konusunda fikir ve önerileri olan genç start-up’lara, Haymana Güneş Enerjisi Santrali sahamızda deneme yapmaları için fırsat sunuyoruz.
 
Bizim gibi diğer firmaların da, genç yeteneklere bu fırsatı sunmaları gerektiğini düşünüyorum.
 
Bunun sonucunda ortaya çıkacak, medeniyet ölçütü olarak gösterilen dünyanın ışık haritasında en aydınlık ülkenin Türkiye olmasını arzu ediyorum.” dedi.
 
VIDEO İÇİN TIKLAYIN
https://www.youtube.com/embed/hY3qwnsmDe0
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Dolar / TL kuru 11 ayın zirvesini gördü. Esasen düz mantıkla baktığınızda dolardaki yükseliş eğiliminde şaşıracak bir şey yok. Fakat ısrarlı çıkış, herkesin yüreğini ağzına getiriyor.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay