17.03.2018,15:34
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Fikirtepe'de, kamu; bir güven unsuru olarak devreye girebilir'
GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, Fikirtepe’de hızlı bir çözüme ulaşılması için, bakanlığın bütün proje alanını tarayarak, tıkanan noktalara müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

Gazete Habertürk'ten Erdem Aktürk'ün haberine göre;

Vatandaşla müteahhitlerin karşı karşıya kalmaması gerektiğini aktaran Yetgin, “Kamu bir güven unsuru olarak devreye girebilir. Öte yandan bakanlık, devreye girip yarım kalan projeleri tamamlayabilir” diye konuştu.
 
Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı projelere özel bir kanunun çıkarılması gerektiğini söyledi.
 
Kiraz, “İnşaat yüzde 90 seviyesine gelmeden firma batarsa tapu iptal oluyor. Fakat bu iptal edilmemeli. Vatandaşlar, inşaatın ilerleme seviyesine bağlı oranlarda tapuda hak sahibi olmalı.
 
Öte yandan bina tamamlama sigortası 30 konuttan fazla projeler için değil tüm projelere zorunlu hale getirilmeli” dedi.
 
Anadolu Yakası İnşaatçılar Derneği Başkanı Melih Tavukçuoğlu, Fikirtepe’de çözümün hukuki yollara başvurulmadan sağlanması gerektiğini söyledi.
 
Hukuki sürecin uzun sürdüğünü belirten Tavukçuoğlu, “Herkes taşın altına elini koymalı. Paydaşlar, hisseleri oranında aldıkları konut sayısını düşürebilir. Kamu da projelerden konut satın alıp daha sonra ihaleyle satabilir.
 
Projeden konut alanlar ise; bir miktar daha fazla ücret ödeyerek projenin bitirilmesine katkıda bulunabilir. Müteahhitler de bankalardan kredi bulmalı” dedi.
 
-----
 
Fikirtepe’de yaşanan sıkıntılar hakkında en net çözüm Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan geldi.
 
Bakanlık, mevcut uygulamayı genişleterek; Kiptaş ve İller Bankası aracılığıyla projeleri tamamlamayı planlıyor
 
-----
 
Çevre Bakanlığı, dün Fikirtepe’deki 61 proje adasının 36’sında malikler ve firmalar arasında yüzde 100 oranında anlaşma sağlandığını, bu adalardan 25’inde yapı ruhsatı düzenlenerek uygulamaya başlandığını açıkladı.
 
Açıklamada, 17 yapı adasında imza aşamasında üçte iki çoğunluğun sağlandığı ifade edildi.
 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, ‘Kentsel Tasarım Semineri’nde, Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm krizine değinerek, bazı noktalarda uygulamada sıkıntıların yaşanabildiğini ve bütün bunlara mani olunması gerektiğini vurguladı.
 
İstanbul’da 60 metrekarelik yere müteahhidin 2 milyon lira verdiğini ama vatandaşın çıkmak istemediğine de şahit olduklarını anlatan Özhaseki, Fikirtepe’deki kentsel dönüşüm süreci için şöyle konuştu:
 
“Emin olun bizim bu konuyla ilgili ne kadar düşünen arkadaşımız, akademisyenimiz varsa gitseler, inceleseler onlarca güzel örnek, ciltler dolusu kitap çıkar.
 
Şimdi bir sürü insan batmış, evinden ayrılmış ve dışarıda insanlar artık kira yardımı da alamamaya başlamışlar. Bakanlık olarak gittik şimdi müteahhitliğe başlıyoruz.
 
Yani yapmayacağımız bir iş aslında ama ne yapalım, çözüm ortağı olarak girip vatandaşın mağduriyetini engellemeye çalışıyoruz.
 

Ortaya çıkmış olan yoğunluk, manzara, ilişki biçimi hoşumuza gidiyor mu, gitmiyor ama bir sıkıntı var, çamur deryası haline gelmiş. Kurutmaya, temizlemeye çalışıyoruz. 
 
Yaptığımız tek şey bu.”
 
Özhaseki, yoğunluk artışıyla ilgili belediye uygulamalarında da sıkıntıların bulunduğunu dile getirerek, “Bir başka yanlışlık, kıymetli mahallelerde bina bazlı dönüşümler başlıyor.
 
Peki bina bazlı dönüşümleri bir iki kat daha yapınca müteahhit kurtarıyor, veriyor da nüfusu da artırıyor ve orada yaşanmaz bir şehir ortaya çıkıyor.
 
Halbuki dönüşüm gerektiren mahallelere de kimse gidip, dönüp bakmıyor. Kimseyi mahallesinden, hatırasından koparmayacaksınız.
 
Bina bazlı dönüşümden alan bazlı dönüşüme geçmek lazım. Bütün bunları tek tek yazıyoruz, artık kanuna da derç ediyoruz.
 
Herkes de buna uymak zorunda kalacak” dedi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?