19.01.2018,04:24
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
İnşaat sektöründen 3 enflasyon önerisi
Geçen yıl Ağustos itibariyle çift haneli rakamlara ulaşan,..
Aralık’ı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,92, Yİ-ÜFE’yi ise; yüzde 15,47 ile tamamlayan enflasyon ile mücadelede yaklaşık 200 önemli kalemi bünyesinde barındıran inşaat sektörünün önemli rolü olduğunu belirten İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru, alınacak acil önlemlerle sektörün enflasyonu ilk 6 ayda tekli hanelere düşürebilecek kabiliyette olduğunu kaydetti.
 
Cemal Kuru, ekonomi çevreleri tarafından tartışılsa da, Türkiye’nin enflasyonun hızla düştüğü son dört yılda, 1950-1953 dönemine ait, en uzun süre hızlı büyüme rekorunu egale ettiğini, enflasyonla büyüme arasında negatif yönlü bir ilişki olduğunun kanıtlandığını ifade ederek, şunları söyledi:
 
“Türkiye ekonomisinin belkemiği olan inşaat sektörüne verilecek her destek ülkeye çok ciddi katkı sağlarken enflasyonu da dizginleştiren etkide bulunacaktır.
 
İCK Yapı olarak bununla ilgili 3 ana başlığımız bulunuyor.
 
Bunlardan ilki; bizleri ithal malzemeden kurtaracak yerli, kaliteli üretimin desteklenmesi. Çünkü döviz hareketleri, özellikle yüzde 80’e yakını ithal malzeme ile inşa edilen lüks konut projelerinin fiyatına doğrudan etki yapıyor.
 
İkincisi; fahiş arsa fiyatlarına karşı alınacak önlemler. Ankara, İstanbul gibi büyük kentlerde arsa maliyetleri neredeyse yüzde 80’lere kadar çıktı. Burada işin ehli olmayan kişilerin genellikle sonu hüsranla biten konut veya ofis projelerine başlamasının önemli rolü var. Maliyeti karşılayamayınca zarar eden, projeyi yarıda bırakan bu kişiler alıcıları zarara uğratmakla kalmıyor, arsa maliyetlerini yükseltirken, fiyatların da tavan yapmasına yol açıyorlar.
 
En önemli sorunlardan biri de; enflasyondaki artışa karşın önümüze dikilen faiz lobisi. Faizlerin özellikle konut kredilerinde ne olursa olsun  yükselmesinin önüne geçilmeli, hatta mevcutta çok yüksek olan faizlerin geriye çekilmesi 2018 enflasyon hedeflerine ulaşılmasında ciddi katkı sağlayacak.”
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?