19.01.2018,04:26
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Müteahhitler neden yıkım yapmak istemiyor?
2015 yılından bu yana ‘katılım olmaması’ nedeniyle 4 ihaleyi iptal eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni bir ihale açarak kent genelinde 381 yapının yıkımına hazırlanıyor.

Habertürk

“İstanbul Büyükşehir Belediye Sınırları Dahilinde Bulunan 381 adet Yapının Nüfus ve Eşyadan Tahliyesi, Yıkılması ve Molozların Kaldırılarak Moloz Nakli Yapılması İşi” adıyla açılan ihale 20 Aralık 2017 tarihinde yapılacak. 
 
Bu ihalenin de öncekiler gibi iptal edilip edilmeyeceği merak konusu?
 
Yıkım ihalesinin yapılmasına 17 Kasım 2017 tarihinde onay verildi.
 
Bir anlamda bu, göreve yeni gelen İBB Başkanı Mevlüt Uysal’ın ilk yıkım ihalesi olacak.
 
Son 3 yılda 4 ihale iptal edildi
 
İBB’nin son üç yılda ihaleleri şöyle:
 
- 18 Kasım 2015 tarihinde açılan “204 yapının nüfus ve eşyadan tahliyesi, yıkılması ve molozların kaldırılarak moloz nakli yapılması işi” ihalesi, “katılım olmaması nedeniyle” iptal edildi.
 
- 19 Nisan 2016 tarihinde açılan “107 yapının nüfus ve eşyadan tahliyesi, yıkılması ve molozların kaldırılması moloz nakli yapılması işi” ihalesi, “ihaleye teklif veren istekli çıkmaması” nedeniyle iptal edildi.
 
- 20 Temmuz 2016 tarihinde, 280 yapının yıkılması için açtığı ihale, teklif veren çıkmaması nedeniyle iptal edildi.
 
- İBB’nin iptal ettiği son ihale Boğaziçi ile ilgili. “Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi sınırları dahilindeki imar mevzuatına aykırı yapıların yıkılması, yıkılan yapıların molozlarının kaldırılarak döküm sahalarına nakli işi” ihalesini İBB, 6 Eylül 2017 tarihinde, “teklif veren istekli çıkmaması” nedeniyle iptal etti.
 
Müteahhitler neden yıkım yapmak istemiyor?
 
Yıkım Müteahhitleri Derneği Başkanı Mehmet Ali Bulut, “Evet, müteahhitler kaçak yapıların yıkım işinden kaçıyor. Çünkü psikolojik boyut önemli. Burada olaylı yıkımlar etkili oluyor.
 
Firmalar para kazanacağım diye birilerinin evini yıkmak istemiyor. Ayrıca bu olaylar sırasında yıkım ekipleri de zarar görebiliyor. Böyle çok sayıda örnek var. Müteahhitler bu duygusal çekincelerle ihaleye girmiyor.” dedi.
 
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu Başkanı Tahir Tellioğlu ise; meseleye ekonomik boyutuyla yaklaşıyor:
 
“Maliyet meselesi. Yıkım maliyeti yüksekse üstelik ortaya çıkacak hurdanın da değeri düşükse müteahhit bu işe girmek istemez.
 
Yıkım tekniğine uygun ekonomik maliyet kurtarmazsa elbette kimse bu işe girmez. Bazen de kamu yıkmak istemediği için koşulları zorlu tutabilir.”

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?