19.01.2018,04:27
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Ev sahibi eskiye göre, daha az gider yazabilecek'
Torba yasayla getirilen değişikliklere ilişkin değerlendirmelerde bulunan...
Mazars Denge İstanbul Vergi Ortağı Yeminli Mali Müşavir Dr. Numan Emre Ergin,"Kira gelirlerinden indirilecek giderlerin belirlenmesinde kullanılan yöntemlerden birisi olan götürü gider uygulamasında, götürü gider oranı 2017 yılında elde edilen gelirlere de uygulanmak üzere yüzde 25´ten yüzde 15´e indirildi.
 
Bu durum ise; ev sahiplerinin kira gelirleri nedeniyle daha fazla vergi ödeyecekleri anlamına gelmektedir.
 
Örneğin, başka bir gelirin olmadığı varsayımıyla, bir gayrimenkulün aylık 2 bin lira üzerinden konut olarak kiraya verilmesi durumunda yüzde 17 daha fazla vergi ödenecektir." dedi.
 
Dr. Ergin, Torba Yasa'nın yürürlüğe girmesiyle pek çok alanda yapılan vergi artışlarıyla birçok vatandaşın etkileneceğini söyledi.
 
Yeni düzenlemeyle götürü giderinin yüzde 25'den yüzde 15'e çekildiğini belirten Dr. Ergin, şöyle konuştu:
 
"Götürü gideri mesela, aylık 2 bin lira kira geliriniz var 12 ile çarpıyorsunuz yıllık 24 bin lira gelir elde edilmiş oluyor.
 
Bu kira gelirini elde etmek için belli giderler yapıyorsunuz mesela; eve tadilat yapılmıştır, kiracı çıkmıştır evde kırık, dökük vardır; onları 24 binden düşüyorsunuz, diyelim ki; 5 bin lira gider oldu 19 bin lira üzerinden vergi ödüyorsunuz.
 
Kanun koyucu 'ben size ikinci bir hak tanıyorum kaç lira gideriniz var onunla uğraşmayın ben size gelirinizin yüzde 25'ini gider yazdırırım, yani; yıllık gelir olan 24 binin yüzde 25'ini gider yazıp o da 6 bin yapıyor, 18 bin üzerinden vergisini alırım' diyor.
 
Şimdi Torba Yasa ile kanunda yapılan değişiklikle; bu yüzde 25 oranı yüzde 15'e çektiler.
 
Yani; ev sahibi eskiden daha çok gider yazacakken şimdi daha az gider yazacak.
 
Dolayısıyla; ev sahipleri daha fazla vergi ödeyecek.
 
2 bin lira kira geliri olan birisi eskiden 2 bin 365 lira vergi ödüyorken; şimdi 2 bin 767 lira vergi ödeyecek, yani; 400 liralık bir artış var.
 
Bu da yüzde 17'ye tekabül ediyor."

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?