19.01.2018,04:32
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Başarılı belediye, toprağını altın yapıyor'
Yurt genelinde gayrimenkul yatırımları yapan...
Onursal Gayrimenkul A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, belediyelerin çalışma temposunun yüksek olması, halkın isteklerine uygun hareket etmesi, kenti sıkışıklıktan kurtaran çözümler üretmesi, yatay mimariye yön vermesi gibi çok sayıda unsurun, birikimlerini gayrimenkule yatıranları doğrudan etkilediğini kaydetti.
 
Onur Öngün, halkını tanıyan, kentin gelişimini bireysel yaklaşım yerine ekibiyle sağlayan belediye başkanlarının olduğu il, ilçelerde ciddi değerlemeler gözlemlediklerini belirterek, şunları söyledi:
 
“Belediye başkanlarının hizmet verdikleri yöreyi zenginleştirmeleri için öncelikle yaşamı rahatlatmaları gerekiyor.
 
Kentin ihtiyaçlarını, halkın talepleri doğrultusunda karşılamalılar ki; bölgenin yaşanılabilirliği, değeri ve imajı yükselsin.
 
Çok küçük bir örnek vermek gerekirse, kısa süre önce göreve gelen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Tuna’nın toplu taşımada 24 saat uygulaması bile Başkent’in uzak lokasyonlarında toprak değerini artıracak.
 
Kentleri, belirli noktalar yerine çoklu noktalarda merkez yapacak metro çalışmaları bir yerde gayrimenkul fiyatını tavan yaptırırken, diğer noktalarda dip yapmasını engelleyecek.
 
İyi bir belediyeciliğin çok fazla kriteri var. Ama benim için en önemli kriter, hangi lokasyonda olursa olsun, bölgenin bütün topraklarını değerlendirecek hizmetlere imza atması.
 
Açıkçası, başarılı belediye, toprağını altın yapıyor.”
 
İzmir’e dikkat
 
Onur Öngün, modern kentleşmenin öncüsü Avrupa ülkelerine baktıklarında yerel yönetimlerin yıllardan beri şehirleri yatay büyüttüğünü, çok kalabalık, sınırsız büyüyen şehirler yerine kent trafiğinin kaldıracağı, yaşam konforunun düşmeyeceği şehircilik anlayışının hakim olduğunun görüldüğünü vurgulayarak, “Bizde ise; aynı lokasyonda büyümenin sınırı yok. Mesela, şu an 3-4 milyon nüfusu olan İzmir’in 10 yıl içinde 11 milyon nüfusa ulaşacağı söyleniyor. Bu gidişin önüne geçmek ancak etkin ve nitelikli yerel yöneticilerle olur” dedi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
TÜSİAD’ın genel kurulunda yaptığı önemli bir tüzük değişikliği var. Bu değişimle birlikte adındaki iş adamları ibaresi iş insanları olarak yenilendi.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Otuz yılı aşkın süredir danışmanlık yaptığım özel sektörde, mali işler konularında işletmeleri gözlemledim.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?