22.11.2017,21:44
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Ekonomideki büyüme, gayrimenkulü ateşliyor'
Dövizdeki anlık hareketlerin gayrimenkul alımlarına geçmiş yıllardaki gibi yön vermediği, ekonomideki büyüme rakamlarının günümüzde daha etkin olduğu bildirildi.
Ankara'da büyük ölçekli gayrimenkul yatırımlarına yön veren EKN Group’un Yönetim Kurulu Başkanı Osman Eken, Türkiye ekonomisinde, özellikle son 5 yıldaki ciddi büyüme trendinin gayrimenkul alımlarında önemli rol oynadığını kaydetti.
 
Türkiye'nin uzun yıllar devalüasyon endişesiyle yaşadığını, bu nedenle yatırımcıların yıllarca parasının değerini korumak için dövizi en önemli yatırım aracı olarak gördüğünü belirten Osman Eken, şunları söyledi:
 
“Dövizin, belki şu anda küçük yatırımcıda halen geçmiş yıllardan kalan psikolojik etkisi olabilir. Ancak, özellikle 50 bin TL ve üzeri yatırım yapmak isteyen çoğu kişi artık dövizi son seçenek olarak görüyor.
 
Çünkü çok iyi biliyorlar ki dövizdeki çıkışların bir süre sonra inişleri de oluyor. Döviz, orta ve uzun vadeli bir yatırım aracı olmaktan çıkıyor. Bunun nedeni de Türkiye ekonomisindeki düzenli ve hızlı büyüme.
 
Son bir haftada gayrimenkul sektöründe yaşadıklarımız, tüm bunların özeti niteliğinde.
 
Dövizdeki anlık artışlar bir noktaya geldiğinde hız kesti ve gerilemeye başladı.
 
Aynı süre içerisinde IMF, Türkiye'nin büyüme beklentisini yüzde 2.5’den, 5.1 gibi çok büyük oranda revize etti. Bu şunu gösteriyor; Türkiye eski Türkiye değil, büyüyor, gelişiyor.
 
Ekonomideki büyüme ise; en fazla gayrimenkule katkı sağlıyor.
 
Çünkü artık Anadolu'nun hemen her yerinde, hatta ilçesinde organize sanayi bölgeleri, birbiri ardına yükselen lüks konut projeleri, Türkiye'nin taşını toprağını altın durumuna getiriyor.”
 
Osman Eken, özellikle coğrafi etkenlerden kaynaklanan sıkıntılara karşın ekonomideki sürdürülür büyümenin, önümüzdeki yıllarda gayrimenkul yatırımcısının kazancını daha da artıracağının en önemli işareti olduğunu sözlerine ekledi.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay