22.11.2017,21:45
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Farklı konut tipleri değerlendirildiğinde, 1+1'ler en karlı yatırım
Gayrimenkul veri analizi platformu Endeksa'nın "İstanbul'da Konut Tipine Göre Geri Dönüş Süreleri" başlıklı araştırmasına göre;
İstanbul genelinde konutun ortalama metrekare satış fiyatı 4 bin 325 lira.
Ortalama kiranın 2 bin 215 lira olduğu İstanbul'da konut yatırımının geri dönüş süresi ise; ortalama 20 yıl.
 
Şehir genelinde konut amortisman süresi en yüksek olan ilçe 32 yıl ile Bakırköy olurken, onu 31 yıl ile Sarıyer izliyor.
İstanbul'da konut yatırımının en kısa olduğu ilçelerin başında ise; 17 yıl ile Bağcılar, 18 yıl ile Zeytinburnu geliyor.
 
Bu iki ilçeyi 19 yıl ile Esenyurt, Küçükçekmece, Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa ve Kağıthane izliyor.
 
İstanbul genelindeki farklı konut tipleri değerlendirildiğinde, 1+1'ler en karlı yatırım olarak öne çıkıyor
Ortalama büyüklüğü 68 metrekare, kira ücreti 1580 lira olan 1+1'lerde amortisman süresi 18 yıl.
 
Metrekare satış fiyatı 3 bin 600 lira, aylık kirası 2 bin 215 lira olan 2+1'lerde geri dönüş süresi ise; 19 yıla çıkıyor.
 
Ortalama amortisman süresi 23 yıl olan 3+1'lerin aylık kirası 2 bin 350, 4+1'lerinki ise; 5 bin 640 TL şeklinde gerçekleşiyor.
 
Araştırmaya göre; 3+1'ler ortalama 130 metrekare, 4+1'ler ise; 185 metrekare büyüklüğünde.
 
İstanbul genelindeki 1+1'ler ilçe bazında değerlendirildiğinde 1+1'lerin en hızlı dönüşünün olduğu ilçe 11 yıl ile Sultangazi olarak göze çarpıyor
Bu ilçede 1+1 konutların metrekare satış fiyatları 2 bin 275 TL, kiraları 1200 TL şeklinde.
Sultangazi'den sonra 1+1 konut yatırımlarının en kısa sürede geri dönüş sağladığı ilçeler 13 yıl ile Bahçelievler, 14 yıl ile Esenler ve Güngören şeklinde sıralanıyor.
 
İlçeler arasında 1+1 dairelerde en uzun amortisman süresi ise; 35 yıl ile Beykoz
Bu ilçede 1+1 konutların ortalama metrekare fiyatı 8 bin 775 lira, aylık ortalama kirası ise; 1765 TL.
Bu alanda Beykoz'u 27 yıl ile Üsküdar, 25 yıl ile Sarıyer takip ediyor.
 
Endeksa Kurucu Ortağı ve Üst Yöneticisi Görkem Öğüt, verilere ilişkin yaptığı değerlendirmede, İstanbul"da konut yatırımları incelendiğinde 1+1 konutların en kısa geri dönüş süresine sahip olduğunu söyledi.
 
Öğüt, "Bunun temel sebebi, 1+1 konutların genellikle kısa süreli kiralamalarda tercih edilmeleri. Özellikle öğrencilerin ve şirketlerin kiralamalarında 1+1 konutları tercih etmeleri bu alanda bir talep artışına sebep oluyor.
 
Bu talebi karşılayacak arzın yüksek olmaması 1+1 konut tipinde satış fiyatına kıyasla kira bedellerinin artmasına neden oluyor." dedi.
 
Bu sebeplerle ulaşımı kolay ve genellikle yeni genişlemekte olan ilçelerde 1+1 konutların yatırım için oldukça cazip olduğunu dile getiren Öğüt, "1+1 konutlar genellikle yeni yapılan binalarda yer aldığı için ortalama metrekare satış fiyatları yüksek olmasına rağmen gördükleri talep sebebiyle İstanbul'daki en cazip konut yatırım tipi olmayı sürdürüyorlar." diye konuştu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi zirvesinde öyle bir tablo ortaya koydu ki inanılmaz. Hatta bir ara içimden ‘Beni Şimşek’in ülkesine götürün’ demek geldi.
Diğer Yazarlar
2018’de vatandaş, belki de evim yok diye sevinecek.
Türk Siyasi hayatına yeni bir parti daha katılıyor…
Türk Silahlı Kuvvetlerine subay adayı yetiştiren toplam dört askeri liseden üçü Osmanlı Devleti döneminde, birisi de Cumhuriyet döneminde kuruldu.
Basında yer alan haberlere göre AKP İstanbul il teşkilatları, Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümünde Anıtkabir’e ziyaret organizasyonu düzenliyorlarmış!
Evet, Fenerbahçe yönetimi bile bile lades dedi.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
KOBİ’ler de en önemli sorun, işletmelerin iyi yönetilememesidir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
İşlenen mühendislik sefaletlerinin sonuçlarını merak etmez misiniz?
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Şirketlerin kurumsal Check-Upları ve ihtiyaç analizlerini bilimsel temelli yapmak artık çok kolay