17.12.2017,20:33
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
DASK'ta biriken para, nasıl değerlendirilecek?
Deprem olduğunda poliçe sahiplerinin maddi zararlarını karşılayıp evlerini yeniden yapmalarına olanak sağlayacak olan zorunlu deprem sigortası DASK’ta biriken 5.2 milyar liranın kentsel dönüşüm projelerinin finansmanında kullanılmak istendiği öğrenildi.
Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre;
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Türkiye’de sayısı 7.5 milyonu bulan dönüştürülmesi gereken binanın yıkılıp yeniden yapılması için 5.2 milyar liralık DASK fonunun kullanılması için harekete geçti.
 
Buna göre; binaların yeniden yapımı için DASK fonunda biriken para kaynak olarak kullanılacak.
 
Şehircilik Bakanlığı’nın hesabına göre; böylece özellikle beklenen İstanbul depremi öncesi binaların dönüşümü de hızlandırılmış olacak.
 
Fonun kentsel dönüşüm projelerinin yıkılması ve insanların yeni evlerini yaparak oturuma geçmesine kadar olan süreçte gerekli finansmanı sağlaması planlanıyor.
 
Ancak DASK’ın bağlı olduğu Hazine Müsteşarlığı’ndan sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in sigortalıların fonlarının direkt kullanılmasına karşı olduğu gelen bilgiler arasında
 
Bunun yerine DASK’ın garantör olduğu bir proje geliştirildiği öğrenildi.
 
Böylece sigortalıların parası kullanılmayacak diğer yandan kentsel dönüşüm projeleri de nakit çıkışı olmadan tamamen desteklenmiş olacak.
 
Şimdi hangi bakanlığın projesinin kabul göreceği DASK çevrelerinde merakla bekleniyor.
 
Ancak tek gerçek 7.5 milyon olduğu tahmin edilen yenilenmesi gereken binanın DASK’ın içinde olduğu bir proje ile dönüştürülecek olması.
 
17 Ağustos 1999’daki Marmara Depremi’nden sonra devlet tarafından alınan tedbir olan DASK ile getirilen zorunluluklar sonucu, şu anda Türkiye çapında binaların yüzde 43.2’si sigortalı hale geldi.
 
Yani toplam 3 milyon 332 bin olan konutların 1 milyon 413 bini DASK sigortasına dahil.
 
Marmara Bölgesi’nde bu oran yüzde 53’e çıkmış durumda.
 
DASK Finansal Portföyü'nün Toplam Değeri 31.12.2016 itibarı ile önceki yılbaşına göre; 3.75 milyar TL’den 841 milyon TL’lik artışla (% 22 büyüme) 4.59 milyar TL düzeyine ulaştı
 
Bu tutarın Eylül ayı itibarıyla 5.2 milyara yükseldiği tahmin ediliyor.
 
DASK’tan elde edilen prim gelir her geçen gün artıyor.
 
2015’te 786 bin liralık prim üretilirken bu rakam yüzde 11.5 artışla 2016’da 876 bine çıktı.
 
DASK yaptıran konut sayısı ise; 2015’te yüzde 5.5 tırmanışla 7.2 milyondan 7.6 milyon atede yükseldi.
 
DASK, kuruluşundan itibaren meydana gelen 522 hasar yapıcı depremle ilgili olarak toplam 172.7 milyon TL hasar ödemesi gerçekleştirdi
 
2016 yılı hasar açısından daha sakin bir yıl oldu.
 
2016’da hasar ödemesi 785 bin lira düzeyinde gerçekleşti.
 
En büyük ödeme Van Depremi sonrası oluşan hasarlar için ödenen 141 milyon lira oldu.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Bitcoin konusundaki olasılıkları geçen hafta içerisinde kaleme almıştım. Evet tekrarlıyorum, buradan dünya çapında çok büyük bir soygun ve vurgun bekliyorum.
Diğer Yazarlar
Zenginlerden daha mı çok vergi alınsa?
Tanrı’nın yeryüzünde kendine ayırdığı iki toprak parçasından birisi olan Kudüs hiçbir milletin ya da dinin tek başına malı değildir. Özeldir. Kutsaldır. Ata yadigarıdır. Tüm insanlığın ortak mirasıdır.
Girit Adası’nın hukuki statüsü hakkında tarihçiler tarafından kullanılan iki tez vardır.
Meslekî bıkkınlık ya da günümüzün moda tabiriyle “Tükenmişlik Sendromu” uzun yıllar aynı mesleği yapmak zorunda kalanlarda sıkça görülebilen psikolojik bir rahatsızlıktır.
Süper Lig’te 13. Hafta geride kalırken, oluşan görüntüyü Afrika’nın vahşi topraklarında yaşanan yırtıcı savaşlarına benzetiyorum.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Son birkaç yıldır ülkemizde yaşanan yüksek kur artışları, işletmelerimizi oldukça zorlamakta, maliyet, fiyatlama ve kâr döngüsünü yakalamak her geçen gün daha da güç hale gelmektedir.
PESCO, Avrupa’daki dengeleri ve Türkiye’nin durumunu nasıl etkileyecek?
Barajlarımızın faydalı hacimlerinin yüzde 90’nı asla görev yapmaz, yapamaz. Yani ihtiyacın on misli baraj yapılmıştır’ demişim.
“Her ölüm, sana olan küçük bir ölümdür. ‘Çanların kimin için çaldığını sorması için birini gönderme, onlar senin için çalıyor’. Her ölüm, senin ölümündür. Ağaçtan kuru bir yaprak düştüğünde bile, o senin ölümündür.” Osho
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?