20.02.2018,04:51
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Kamu lojmanları, Maliye Bakanlığı'nca elden çıkarılacak
İhale yoluyla gerçekleşecek bu işlem için kat mülkiyeti tapusuna sahip lojmanlarda, öncelik evlerin içinde oturan memura verilecek.
Yani söz konusu memur, en yüksek bedeli verirse öncelikli alım hakkına sahip olacak.
 
Savunma, güvenlik ve adalet gibi birimlerin kullanıldığı yerler bu uygulamadan muaf tutulacak.
Buraya kadar madalyonun bir yüzünde devletin kasasındaki paranın artışı ve yeni lojmanların tahsis edilmesi yer alıyor.
 
Ancak madalyonun diğer tarafını çevirdiğinizde, hangi lojmanların bu uygulamaya dahil edileceği, lojmanlarda oturanlara oturdukları eve alamazlarsa ne olacağı, lojman ihalesinde ne yol izlenip, ne kadarlık bir fon oluşturacağı cevap bekleyen sorular arasında.
Maliye Bakanlığı'ndan BusinessHT'ye yapılan açıklamada OVP'nin henüz bir taslak olduğu, Plan, Bütçe Komisyonu ile Genel Kurul'a gönderilirken başka değişiklikler olabileceği ve netlik kazanmayan konular hakkında peşin hüküm vermenin yanlış olacabileceği vurgusu yapıldı.
 
Lojmanlar satılırken piyasa fiyatının altında fiyat belirleneceğinin de ifade edildiği açıklamada, önceliğin lojmanlarda oturanlara verileceğini de aktardı.
 
Lojmana yeni girmiş, dolayısıyla hâlâ lojmanda hakkı olan, ancak satın almaya gücü olmayan memurların durumunun ne olacağı hakkındaki soruya ise söz konusu kişilere bir destek verilip verilmeyeceği, ya da yeni inşa edilecek lojmanlara yerleştirip yerleştirilmeyeceği konusunda henüz bir netliğin olmadığı şeklinde yanıt verildi.
Konunun kahramanları memurlar kesiminde ise karara itirazlar var. Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur-Sen) Mevzuat ve Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, memurların kamu hizmetini verebilmek için lojmanlarda oturduğunu ve çoğunun dar ve sabit gelirli olduğunu hatırlatarak karara karşı çıktı.
 
Satışı gerçekleşmesi durumunda ise mağdur olacak memurlara kira desteği istediklerini aktaran Tonbul şunları söyledi:
 
"Orta Vadeli Program ile memurların gelirine uygulanan vergi artırıldı, MTV'ye yüzde 40 zam yapıldı, emlak vergisi zamlandı, enflasyon yüzde 10,6 üstüne bir de lojmanları almak istiyorlar.
 
Memurlar 'bir şeyden anlamaz' yerine koyuluyor ancak her şeyin farkındayız. Lojmanların depreme dayanıklı olmadığı söyleniyor.
 
Yalova depreminden bu yana 18 yıl geçti, şimdi mi akıllarına geliyor?"
 
Tonbul, Çalışma Bakanlığı ve memur sendikaları arasında maaş zammı pazarlığının, 2018 enflasyon hedefi yüzde 7 kabul edilerek daha 1 ay önce karara bağlandığını, bir ay sonra ise; vergi zamlarının getirildiğini hatırlattı.
 
Tonbul, "Orta gelirliler üzerinden tasarruf etmeye kalkarsanız, bu insanların bir gün patlayacağını düşünmeniz lazım" dedi.
 
"Büyüme rakamlarının yüzde 5,5’larda açıklandığı, ekonominin güçlendiğinin ifade edildiği bir konjonktürde kamu kaynaklarının artırılmasının memur maaşları ve lojmanları üzerinden sağlanması kabul edilebilir" değil diyen Tonbul, gerekirse yasal yollara başvuracaklarını söyledi.
 
Yıkılacak lojmanların yerine yenilerinin yapılacağını inandırıcı bulmadığını söyleyen Tonbul, benzer sürecin 2003'te TBMM Lojmanları'nın satışıyla başladığını hatırlattı.
 
Toplam 400 villa ve iki apartmandan oluşan Meclis Lojmanları, Ekim 2003'te satışa çıkarılmış ve 180 bin metrekareden geniş alana iki AVM ile toplam 1832 konut, 31 ve 7'şer katlı binalardan oluşan Park Oran Konutları kurulmuştu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye ekonomisinde kritik sektör tanımı yapmam gerekirse bugünkü koşullarda birinci sıraya tarımı, ikinci sıraya turizmi, üçüncü sıraya da yazılımı koyarım.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
En önemlisi konunun eski anlamda bir 'siyaset' tartışması olmadığını idrak etmektir.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?