19.03.2018,02:26
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Özel sektör, yüksek faiz ve yüksek kur arasında sıkıştı'
CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve İstanbul Milletvekili Erdoğan Toprak...
''Özel sektör döviz borçları 1997 Asya krizi alarmı veriyor. 
 
308 milyar dolara ulaşan reel sektör ve finans kesimi döviz borçları, Hazine garantileriyle birlikte olağanüstü düzeye geldi.
 
Bu tablo 1997 Asya Finansal Krizi ile örtüştü, şirket ve banka depremlerinin öncü şoklarının her an yaşanabilir’’ dedi.
 
Erdoğan Toprak yaptığı açıklamada, yüksek faiz ve yüksek kur arasında sıkışan özel sektörün döviz borçlarına dikkat çekti ve hükümete şu uyarılarda bulundu:
 
ÖZEL SEKTÖR BORCU
 
1997'de Güneydoğu Asya ülkelerinden başlayan ve küresel piyasaları etkisi altına alan Asya Krizi'nin temelinde, özel sektör döviz borçlarındaki artışın ve borçların çevrilememesinin yattığı unutulmamalıdır. 
 
2017 sonunda özel sektör döviz borçlarındaki yıllık artış, 22 milyar dolardır.
 
Bir yıl ve daha kısa vadeli döviz borçlarının, sadece anapara tutarının 70 milyar dolar olması, özel sektörün borçların çevrilmesinde ağır bir yük altında olduğunu göstermektedir. 
 
438 milyar dolara ulaşan toplam dış borç stokunun 308 milyar doları özel sektör döviz borçlarıdır. 
 
Kamu dış borcunun 129.5 milyar dolar ve özel sektör borçlarının üçte biri tutarında olması, tablonun vahametini değiştirmemektedir.
 
O LÜKS YOK
 
Hükümetin, ‘Borcunu nasıl ödeyeceğini özel sektör düşünsün' diyecek lüksü yoktur. 
 
Güneydoğu Asya ülkelerinden başlayan krizde, örneğin Endonezya'nın o dönemdeki toplam 157 milyar dolarlık dış borcunun sadece 54 milyar doları kamu borcuydu. 
 
Kalan 83 milyar dolar özel sektöre aitti. 
 
Güney Kore'nin krizden önce 154,5 milyar dolarlık dış borcunun, 15 milyar doları kamunun, 139,5 milyar doları özel sektörün borcuydu.
 
Krizin ilk fitilini ateşleyen Tayland'ta ise; toplam 102 milyar dolarlık dış borcun 31,5 milyar doları kamuya, 70,5 milyar doları özel sektöre aitti. 
 
Bu örnekler, bir ülke ekonomisinin sadece kamunun ağır dış borç yükü yüzünden değil, aynı zamanda özel sektörün dış borçları yüzünden de krize girmesi olasılığının yüksek olduğunu göstermektedir.
 
BORÇ ÇEVİREMEME NOKTASINDA
 
308 milyar dolarlık özel sektör döviz borcunun 158 milyar doları finansal kuruluşlara, 150 milyar doları reel sektöre aittir. 
 
Yüksek faiz ve yüksek kur sarmalıyla özel sektör, hızla borçlarını çevirememe noktasına sürüklemektedir. 
 
Hükümetin 15 milyon dolar ve üzerindeki döviz borçlarının Merkez Bankası'na bildirilmesi, yönündeki kararı sadece bir pansuman tedbiridir. 
 
Özel sektörün bir geri ödeme krizi içerisine girmesi, banka sistemini ve tüm ekonomiyi sarsacak, şirket iflaslarını ve finansal bir krize girilmesini tetikleyecektir. 
 
Öyle bir durumda, özel sektörün tüm borçlarının devlet tarafından üstlenilmesi zorunlu hale gelecektir. 
 
Bu ekonomimizin gelecek 25-30 yılının, yabancı bankerlerin, sıcak paracıların hegemonyasına, ipoteği altına girmesi, oyuncak olması demektir. 
 
Acil önlem alınması kaçınılmazdır.
 
Başak Kaya / Sözcü

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türk reel sektörünün şu an için önündeki en kritik gündemlerden birini dijitalleşme oluşturuyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?