20.04.2018,22:56
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Kuşak ve Yol Girişimi, Yuan kullanımını artıracak'
Alman Merkez Bankası Bundesbank; Xinhua ile gerçekleştirdiği son röportajında...
döviz rezervlerinde Çin Yuan’ını da tutma kararının uzun vadeli bir stratejinin parçası olduğunu ve hazırlıklar tamamlandıktan sonra yatırımların yapılacağını açıkladı.Alman Merkez Bankası Bundesbank ile ilgili görsel sonucu
 
Bu açıklama Yuan’ın uluslararası rezerv para olma yolunda elini güçlendirdi.
 
Bundesbank verdiği röportajda; ileriye yönelik olarak Çin Renminbi’ne yatırım yapma kararının Yönetim Kurulu tarafından 2017 yazında alındığını ve gerekli organizasyonel ve teknik hazırlıklar tamamlandıktan sonra, ilgili yatırımın yapılacağını belirtti.
 

Çin Renminb ile ilgili görsel sonucu

Merkez Bankası ayrıca, rezervlere Yuan'ın dahil edilmesine ilişkin kararın uzun vadeli bir stratejinin parçası olduğunu ve Çin para biriminin küresel finans sisteminde artan önemini yansıttığını vurguladı.  
 
Ocak 2018 itibarıyla Bundesbank; döviz rezervlerinin yaklaşık yüzde 80’nini avro cinsinden tutuyor ve 2012'den beri de; ABD doları ve yen’in yanında, Avustralya dolarına da, rezerv olarak yatırım yapıyor.
 
Birçok merkez bankasının rezervleri dolar cinsinden tutulduğundan, Yuan gibi diğer para birimlerine geçiş, Amerikan doları karşılığı olacak.
 
Geçen Haziran ayında, Avrupa Merkez Bankası da, 500 milyon avroluk ABD doları karşılığını Yuan menkul kıymetleri ile değiştirdiğini açıklamıştı.
 
-----
 
HSH Nordbank AG analisti Marius Schad, IMF'nin 2016 yılında Yuan’ı küresel rezerv para birimi sepetine dâhil etme kararının döviz rezervlerinin yapısını değiştirdiğini düşünüyor.
 
-----
IMF İcra Direktörleri Kurulu’nun aldığı kararla, yuan, 1 Ekim 2016 tarihinden itibaren dolar, avro, yen ve sterlinin yanında Özel Çekme Hakları (SDR) sepetinin beşinci para birimi olmuştu.
Dünya merkez bankaları, rezervlerinin dağılımını belirlerken IMF sepetini dikkate alıyorlar.
IMF'nin gerçekleştirdiği sepet değişimine zaman içinde merkez bankalarının portföy değişikliklerine eşlik etmesi bekleniyor.
-----
 
Marius Schad’ın analizine göre; şaşırtıcı olmayan bir şekilde hem Avrupa Merkez Bankası hem de Bundesbank öncelikle IMF’nin SDR sepetini değiştirme kararından etkilendiler.
 
Ancak bunun ötesinde büyük merkez bankaları rezervlerinde yuan’a da yer vererek hem Çin'in dünya ekonomisindeki öncü rolünü hem de Yuan'ın dünya para sistemi içindeki rolünün farkında olduğunu gösteriyorlar.
 
Bu nedenle de; Yuan’a yatırım yapmayı uzun vadeli bir stratejinin parçası olarak ele alıyorlar.
 
-----
 
Pek çok uzman, Kuşak ve Yol Girişimi'nin, Çin'in yatırım yaptığı ülkelerde Yuan kullanımını artıracağına inanıyor
 
Rezerv para biriminin rolü fonlama, finansman ve yatırım açısından önemli.
 
Dolayısıyla uluslararası finans ve ticarette Yuan ne kadar çok kullanılırsa, rezerv para birimi olma ihtimali de o kadar yüksek olacak.
 
Çin Uluslararası Radyosu 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Akın Ekici... Türkiye’ye gönül vermiş bir avukat. Ama aynı zamanda ressamlık özelliğiyle müthiş işlere imza atıyor.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
20 Mart akşamı ulusal kanallardan birinde yeni bir tarihi dizi başladı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Cuma günü geldiğinde sosyal medya üzerinde bir “Hayırlı Cumalar” faslı sürüp gidiyor.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?