22.02.2018,23:45
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'Eğer benim kartım kullanılıyorsa, bu kartın kuralları var'
Mastercard Türkiye ve Azerbaycan Genel Müdürü Yiğit Çağlayan,..
Gazete Habertürk'ten Rahim Ak'ın haberine göre;
 
internetten aldığı ürünü sahte, kusurlu veya resimde gördüğü gibi çıkmayan tüketicilerin e-ticaret şirketi ile sorunu çözememesi halinde bankaya başvurması halinde parasını bankadan alacağını söyledi.
 
Mastercard’ın bankalarla kredi kartı ve e-ticaret anlaşmasında tüketicinin mağdur edilmesi halinde kartı kullandıran bankanın mağduriyeti gidermek zorunda olduğunu, banka ile Mastercard arasındaki anlaşmada bunun kural olarak konulduğunu söyleyen Çağlayan’ın verdiği bilgiye göre üstelik tüketici bir şey ispat etmek zorunda değil.
 
Banka satışı yapan e-ticaret şirketine başvurup ürünün sahte olduğunu ve paranın geri ödenmesini istediğinde e-ticaret şirketi ürünün sahte veya kusurlu olmadığını ispatlamak zorunda.
 
Mastercard ile bankalar arasındaki anlaşmada buna ‘Harcama itirazı’ isminin verildiğini anlatan Çağlayan, sahte ve kusurlu ürün alan tüketicilerin e-ticaret şirketi ile sorununu çözememesi halinde kartı veren bankaya şikâyette bulunmasının yeterli olacağını dile getirdi.
 
Çağlayan “Mastercard’ın en önemli özelliklerinden birisi alışverişlerin arkasında kural setlerinin olması. Eğer benim kartım kullanılıyorsa bu kartın kuralları var.
 
Bankalar ile yaptığımız anlaşmalarda tüketici korunuyor. Bu hem kartın usulsüz kullanımı veya ürünün hatalı, kusurlu olması için geçerli ” diye konuştu.
 
‘Henüz plastik kart bitecek diyemem’
 
Kredi kartının geçiş dönemi yaşadığını söyleyen Çağlayan, “Henüz plastik ortada kalmayacak diyemiyorum ama mobil kullananların oranı giderek artacak.
 
Temassız kart kullanımı akıllı bir sistem, daha ucuz indirimli ürünleri size gösteriyor. 290 bin temassız noktamız var” dedi.
 
Tüketicilerin kredi kartını yurt dışına gittiğinde kullanmayı, tüm ihtiyaçlarını şirketlerin App uygulamaları ile kolayca yapmayı istediklerini ifade eden Çağlayan global kart üreticilerinin bu yüzden tercih edildiğini kaydetti.
 
Mastercard’ın sahteciliğe karşı önemli teknolojik güvenlik sistemleri oluşturduğunu hatta bu yıl 2 güvenlik şirketi satın aldığını söyleyen Çağlayan “Öyle sistemler geliştiriyoruz ki bir sahtekâr bu işlemi yapmadan o işlemin sahte olacağına dair tahminler yapılıyor.
 
Yapay zekâ davranışın tüketicinin gerçek davranışı olup olmadığına karar verip önlem alıyor.
 
Örneğin; cep telefonu Ankara’da olan birisinin Atina’dan kartlı işlem yapılması önleniyor. Bir kart ile sürekli restoranlarda harcama yapılıyorsa ve o kartla akaryakıt alıp bir depodan fazla akaryakıt aldığı görülüyorsa harcama durduruluyor.
 
Sahtecilik trendleri dediğimiz riskli ülkeler de var.
 
Örneğin; çete eğer bir işlemi yapıyorsa sistem sistem bunu öğrenip işlemi durduruyor. Bir bankanın kartlarına bir ülkeden fazla işlem geldiğinde de aynı davranış sergileniyor” şeklinde konuştu.
 
Mastercard için Türkiye’nin gözbebeği olduğunu ifade eden Çağlayan, “Digitalleşmeyi Mastercard bile Türkiye’den öğreniyor.
 
Örneğin masterpass ürünümüz Türkiye’de yapıldı. Bununla örneğin cep telefonunuzdaki kartlardan kahve ücretini istediğiniz kredi kartını seçerek ödeyebiliyorsunuz.
 
Global firmalar bile ilk bizimle deniyor. İngiltere’de değil ilk denemeler Türkiye’de yapılıyor. Dünyaya örnek oluyoruz.
 
Dijitalleşme Türkiye’de çok başarılı oldu. Bunun nedeni genç nüfus, teknolojiye aşina insanlar ve bankaların teknolojilerinin çok iyi olması” dedi.
 
Çağlayan, Mastercard dijital uygulaması ile temassız kartlar ve cep telefonları ile İzmit, Alanya, Muğla, Adana, Mersin, Gaziantep’te otobüse bile binilebildiğini hatırlattı.
 
Çağlayan, digital ödemelerin e- ticarette yüzde 44 büyüdüğüne dikkat çekti.
 
Çağlayan ülkelerde denetleyici kurumların denetiminde yurt içi işlemlerin kapatılmasının mümkün olmadığını ayrıca şirketlerin turistleri de gözetmek zorunda olduklarına işaret etti.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?