17.03.2018,15:04
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Türkiye’de yatırım fırsatları, Londra’da masaya yatırılacak
Globalturk Capital, 130 ülkede 5 trilyon dolarlık özel sermaye fonunu temsil eden EMPEA iş birliğinde, dünyanın en büyük özel sermaye fonu yöneticilerini Londra’da bir araya getirecek.
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in Türkiye ekonomisi ve yapısal reformlara ilişkin bir konuşma yapacağı buluşmada, Türkiye’de yatırım fırsatları masaya yatırılacak.
 
7 Şubat Çarşamba günü Londra Borsası'nda düzenlenecek buluşmada, 110’un üzerinde ülke temsilcisine, yeni yatırımlar için Türkiye adres gösterilecek.
 
Türk şirketlerinin ve yabancı özel sermaye fonlarının girişim partneri olarak faaliyet gösteren Globalturk Capital, EMPEA iş birliğinde gerçekleştirdiği buluşmalar aracılığıyla dünyanın en büyük özel sermaye fonlarına “Türkiye’ye yatırım yapın”çağrısında bulunuyor.
 
Londra’da gerçekleştirecek toplantıda, fon yöneticilerine Türkiye’de yatırım fırsatlarını anlatan bir platform yaratılacak.
 
Geçtiğimiz yılın Aralık ayında yine Globalturk Capital ev sahipliğinde, EMPEA ile birlikte Istanbul’da gerçekleştirilen; “3’üncü Türkiye ve Çevresindeki Özel Sermaye Fonları Yatırımları” etkinliğinin sonuçları da bu toplantıda katılımcılarla paylaşılacak ve değerlendirilecek.
 
Şimşek, Türkiye ekonomisi ve yapısal reformları anlatacak
 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in katılımıyla Londra Borsası’nda gerçekleştirilecek buluşmada, 130 ülkede 5 trilyon dolarlık özel sermaye fonunu temsil eden EMPEA’nın 110’un üzerinde ülke temsilcisi bir araya gelecek.
 
Toplantıda, geçtiğimiz yılın 3’üncü çeyreğinde sergilediği yüzde 11.1’lik büyüme oranıyla tüm dünyanın dikkatini çeken Türkiye ekonomisi ve büyümeye domino etkisi yaratan yapısal reformlar gözler önüne serilecek.
 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye ekonomisi ve Türkiye ekonomisindeki yapısal reformlara ilişkin bir konuşma yapacak.
 
Şimşek, konuşmasının ardından 30’a yakın fon temsilcisiyle özel olarak buluşacak.
 
Buluşmada Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut ile Başbakanlık temsilcilerinin de katılımıyla yatırımcıların Türkiye’ye ilişkin sorularına yanıt verilecek.
 
“Türkiye, yükselen pazarlara yatırım yapan fonların radarında”
 
Globalturk Capital tarafından EMPEA iş birliğinde gerçekleştirilen toplantılar aracılığıyla yükselen pazarlara yatırım yapan özel sermaye fonlarını bir araya getirdiklerini vurgulayan
Globalturk Capital Kurucu ve Yönetici Ortağı Barış Öney, Londra’da EMPEA ile birlikte ilk kez gerçekleştirilecek bu buluşmayı da bu kapsamda değerlendirdiklerini belirtti. 
 
Toplantı aracılığıyla dünyanın özellikle yükselen pazarlara yatırım yapan en büyük özel sermaye fonu yöneticilerini Londra’da buluşturacaklarını kaydeden Öney, “Özel sermaye fonu yöneticileriyle dirsek teması halinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.
 
Özellikle son dönemde, Türkiye’nin yükselen pazarlara yatırım yapan fonların radarında olduğunu gözlemliyoruz.
 
Bunun bir nedeni de; Türk şirketlerinin son 10 senede yurt dışında yaptıkları yatırımların, yıllık2 milyar dolar mertebelerinden 6 milyar dolarlara ulaşmasıdır.
 
Türk şirketlerinin yurt dışına olan yatırımları ve şirket satın almaları, özel sermaye fonlarının bu şirketlere yatırım iştahını artırıyor.
 
Türkiye’ye daha fazla özel sermaye yatırım çekmek açısından Türk şirketlerinin yurt içi ve yurt dışında satın almalar yaparak büyüme iştahının artması aynı zamanda desteklenmesi gereken de bir durum.
 
Türkiye’ye özel sermaye yatırımlarının daha da artması için gerçekleştirdiğimiz bu toplantılar çok büyük önem taşıyor. Londra’da düzenleyeceğimiz bu buluşmanın da ülkemize yönelik yatırımları destekleyeceğine inanıyoruz.
 
Globalturk Capital olarak Londra’da açtığımız ofisimiz kanalıyla da özel sermaye fonlarına daha yakın olmayı ve onlara Türkiye ve yükselen pazarlar fırsatlarını anlatabilmeyi, diğer yandan da Türk ve yükselen pazarlardaki şirketlerin İngiltere ve Avrupa’daki yatırım ve satın alma projelerine destek olmayı hedefliyoruz.” dedi.
 
İstanbul’daki buluşma toplantının zeminini hazırladı
 
Geçtiğimiz yılın Aralık ayında İstanbul’da düzenlenen “3’üncü Türkiye ve Çevresindeki Özel Sermaye Fonları Yatırımları” etkinliğine tüm dünyadan yoğun bir katılım olması ve etkinlik sonrasında yatırımcılardan çok sayıda olumlu geri dönüşler alınmasıyla Londra’daki toplantının düzenlenmesine karar verdiklerinin altını çizen Öney, “Özellikle yurt dışından toplantıya katılamayan yatırımcıların üzüntü bildirmiş olmaları ve Türkiye’nin özellikle yabancı yatırımcılara potansiyelinin daha iyi anlatılabilmesine katkısı olması gibi nedenler, Londra toplantısının zeminini hazırladı.
 
Londra Borsası’nın da sıcak ve samimi yaklaşımları ve kritik destekleriyle de bu etkinliği ilk kez gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz” diye konuştu. 
 
İstanbul’daki toplantının çıktıları değerlendirilecek
 
İstanbul’daki etkinliğe 200’ün üzerinde özel sermaye fonu yöneticisinin katıldığını hatırlatan Öney, konuya şu sözlerle açıklık getirdi:
 
“2017 yılında Türkiye’de 2 milyar doları aşan 15 civarı özel sermaye yatırımı gerçekleşirken 600 milyon doların üstünde üçü de, halka arz yoluyla olan 4 büyük çıkış işlemi oldu.
 
Toplantıda yapılan anketlerde toplantıya katılan yatırımcıların yüzde 77’sinin 2018 yılında Türkiye’de yatırım planladığı, bunların ağırlıkla 100 milyon dolar altı yatırımlar olacağı ama yüzde 15’inin 300 milyon dolar üzerinde yatırıma niyetli oldukları ortaya çıkmıştı.
 
Yüzde 55’inin ise; en az bir şirketten çıkış planladıkları anlaşılmıştı.
 
Londra buluşmasına 110’un üzerinde yabancı üst düzey özel sermaye fonu temsilcisi yoğun ilgi gösterdi ve katılım bildirdi.
 
Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet Şimşek’in değerli vakitlerini ayıracağı bu toplantıda, İstanbul’daki toplantının çıktıları paylaşılacak ve değerlendirilecek.”
 
-----
 
2011 yılı Ocak ayında kurulan Globalturk Capital, Türk ve yabancı özel sermaye fonu şirketlerinin girişim partneri olarak çalışıyor.
 
Firma, Türk şirketleri için özel sermaye fonlarından veya yabancı stratejik yatırımcılardan sermaye yaratarak, yatırım sonrasında da şirkette kalarak şirketlere destek oluyor.
 
Aynı zamanda özel sermaye fonları ve yabancı stratejik yatırımcılarla Türkiye ve yurt dışında birlikte yatırım yapma ve onlara şirket satın alma ya da sıfırdan iş geliştirme konularında da faaliyet gösteriyor.
 
Bugüne kadar bu kapsamda; 40 civarında şirkete hizmet verdiklerini söyleyen Globalturk Capital'in kurucu ve yönetici ortağı Barış Öney, halen devam eden 15 ayrı projeleri bulunduğunu belirtiyor.
 
2018 yılı içinde servis, üretim, bilişim ve sağlık sektörlerinde 3-4 tane ortaklık ya da satış görüşmelerinin sonuçlanabileceğini ifade eden Öney, bu yıl ayrıca Londra’da başlattıkları faaliyetleri kapsamında yurt dışında da Kuzey ve Baltık ülkeleri, Rusya, Ukrayna ve CIS ülkeleri ile Asya’dan 10 şirketin satışı üzerinde çalıştıklarını belirtiyor.
 
Türkiye’ye yeni özel sermaye fonları getirme kapsamında da, özellikle KOBİ’lere yatırım yapabilme kapasitesi olan fon oluşumları üzerinde de aktif olarak çalışmalar yürütüyor.
 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye’de verileri medya yoluyla öğrenenler yandı.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Öyle bir coğrafya düşünün ki; doğudan gelen ticaret yollarının batıya açılan kapısı.
01 Mart 2018 Perşembe günü Kastanies-Pazarkule sınırı yakınında Türk topraklarına giren 2 Yunan askeri, bölgede devriye dolaşan Türk askerleri tarafından yakalanarak gözaltına alındı.
Çanakkale zaferlerinin 103. Yıldönümünü kutlamaya hazırlanıyoruz. Ama ne kutlama!
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Geçmişte olduğu gibi, günümüzde de, ülkeler arasında çıkan savaşların nedenleri araştırıldığında, asıl nedenlerin başında çıkar amaçlarının, yani ekonomik nedenlerin olduğu görülecektir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?