22.02.2018,23:45
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
Yapı Kredi Bankası, alternatif yeni bir tahsilat yöntemi geliştirdi
Yapı Kredi Bankası, piyasada nakit akışını kolaylaştıracak çek sistemine alternatif yeni bir tahsilat yöntemi geliştirdi.
Pos Avans adı verilen bu ürün sayesinde, firmalar blokede bekleyen POS alacaklarını kişi ve kurumlara olan ödemelerinde kullanabilecek.
 
Alıcılar da kendilerine gelen bu POS Avans tutarının tamamını veya bir kısmını vade tarihini beklemeden farklı alıcılara transfer edebiliyor veya nakde dönüştürebiliyor.
 
Bekleyen bakiyeleri ekonomiye kazandırarak sektördeki boşluğu doldurduklarını ifade eden Yapı Kredi Perakende Bankacılık Genel Müdürü Yardımcısı Serkan Ülgen, “POS Avans ile blokede bekleyen POS alacaklarını alternatif bir ödeme aracına dönüştürdük. Bu sayede işletmeler nakit akışını kolaylıkla yönetebilecek” dedi.
 
Her işletmenin kredibilitesinin çek yazmaya uygun olmayabileceğini kaydeden Ülgen, “Her firma çek alamayabilir ya da alacaklıyı ikna edemeyebilir. Vadeli mal almak için ikna etmesi gerekebilir.
 
POS Avans yapısı itibarıyla çeke çok benzeyen bir ürün. Ancak çekten farklı olarak ödeme güvencesi sayesinde çeke göre daha kuvvetli bir ürün” diye konuştu.
 
Türkiye ve dünyada bir ilk
 
POS’u olan ve blokeli çalışan tüm üye iş yerlerinin kullanıldığı bu tahsilat sisteminde kullanıcılar, bireysel ve ticari nitelikli tüm Yapı Kredi müşterilerine ödemelerini POS Avans ile yapabilir.
 
Türk bankacılık sektöründe bir ilk olarak hayata geçirilen bu yeniliğin dünyada da bir ilk olma özelliği taşıdığını belirten Ülgen, sistemi şöyle anlattı:
 
“Firmaların yer aldıkları pazarlarda ticari faaliyetlerini sürdürebilmeleri adına vadeli satış yapmaları gerekiyor. Yaptıkları bu satıştan dolayı alacakları bir bakiye bulunuyor.
 
Bu aslında hak edilen ama vadesi dolana kadar kullanılamayan bir bakiye.
 
Öte yandan, esnaf ve işletmeler için nakit akışının devam etmesi gerekiyor.
 
Dolayısıyla; vadeli satıştan kaynaklanan alacaklarından likidite yaratmaları kritik. POS Avans yeniliğimizi bu ihtiyaç doğrultusunda hayata geçirdik.
 
Bizim esasında bu ürünle yaptığımız, bekleyen bu bakiyeyi ekonomiye kazandırmak.”
 
Yapı Kredi, yaklaşık 550 bin POS’a, 460 bin civarında da üye iş yerine sahip.
 
Banka, POS Avans ile yeni müşteri kazanmayı hedefliyor.
 
Jülide Yiğittürk Gürdamar / Dünya

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Ekonomide yaşadığımız sorunlar açık.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?