22.01.2018,16:46
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
'İndirimi gerektirecek marj yok'
Dolar kurunun 3.73 TL’ye kadar gerilemesine karşın akaryakıt fiyatlarının düşmemesi, hatta motorine 8 kuruş zam yapılması tüketicilerin tepkisine neden oldu.
Gazete Habertürk'ten Olcay Aydilek'in haberine göre;
 
Enerji yönetimi, akaryakıt fiyatlarının uluslararası piyasalar dikkate alınarak (benzin ve motorinin endeks değeri, dolar kuru ve hampetrol) anlık olarak izlendiğini, gerek motorinde gerekse de benzinde tüketicilerin aleyhine “köpük” olarak nitelendirilebilecek, indirimi gerektirecek bir marjın şu aşamada söz konusu olmadığını söyledi.
 
Enerji yönetimi, dolar kurunun 3.73 TL’ye kadar düştüğüne işaret ederek, “Buna karşılık özellikle uluslararası piyasalardaki riskler (İran’da iç karışıklık ve Libya’da yaşananlar) nedeniyle motorinin endeks değeri 570 dolarlardan 612 dolara kadar çıktı. 604.75 dolar gibi yüksek bir düzeyde seyrediyor.
 
Benzinin endeks değeri de 628.5 doları aştı. Ürün fiyatlarındaki artış, dolar kurundaki avantajı alıp götürüyor” dedi.
 
Kaynaklar, Türkiye’nin pompada fiyat oluşumunda 4 ülkeyi göz önünde bulundurduğunu belirtti.
 
Aynı kaynaklar; “Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), iç pazarda akaryakıt fiyatlarını mevzuat gereği en yakın erişilebilir uluslararası piyasa fiyatlarına göre izliyor.
 
Bu amaçla; Almanya, İngiltere, İtalya ve Fransa piyasalarındaki ürün fiyatları ve nihai bileşenleri anlık takip ediliyor ve gerektiğinde fiyatlara müdahale ediliyor.
 
Daha önce bilindiği gibi marjlarda (dağıtım şirketi ve bayi payları) ortaya çıkan fark nedeniyle EPDK birkaç kez tavan fiyat kararı aldı ve piyasaya müdahale etti” dedi.
 
-----
 
Sektör temsilcileri de; bu hafta motorinde ve benzinde yukarı ya da aşağı yönlü fiyat hareketi beklenmediğini kaydederek, “Motorinde, ton fiyatında 10 dolar indirim olsa bu ancak 3 günlük bir dönemden sonra pompaya yansır. Şu anda böyle bir hareketlilik görünmüyor. Ürün fiyatları fırladı, daha sonra gevşemedi. Yüksek düzeyini koruyor ve bir süre daha böyle sürebilir” diye konuştu.
 
Sektör kaynakları, akaryakıt fiyatlarındaki oynaklığa ilişkin olarak, “Dünyada petrolle ilgili her gelişme, her açıklama fiyatları etkiler.
 
Örneğin ABD, her çarşamba günü faaliyette olan petrol kuyusu sayısını ve stoklarındaki petrol miktarını açıklar.
 
Kuyu sayısı ve stoklar düşse, fiyatlar artar. Sektörün bu yönüyle gözü kulağı ABD’dedir” diye konuştu.

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Geçtiğimiz hafta Antalya’da, çeyrek asrı geride bırakan bir organizasyonda bulundum.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Doğunun en batısı…Batının en doğusu…
Çavuşoğlu, kendi dönemlerinde hiçbir gelişme olmadığını da iddia etmişti.
Tarih 15 Nisan 2013.
Bu melanetleri işlemekle, işlettirmekle hangi amaca varılmak istenmiştir?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Savaş yorgunu Avrupa kıtasının önce ekonomik işbirliği ile başladığı ve bir barış ve refah fikri olarak ilerleyen Avrupa projesi için önemli bir döneme tanıklık ediyoruz.
Unutmamalıdır ki, tarihinin hakikatına vakıf olmak bir ülkenin bağışıklık ilacıdır.
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?