22.02.2018,12:07
İstanbul
Dolar
Euro
Altın
İmkb
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi;'200 firmalık program hazırladık'
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, 6-9 Aralık tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirdikleri...
Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası ile Türkiye’nin geleceğine yatırım yaptıklarını belirterek, “İnovasyon birlikte başarmayı başarabilmektir. Bu çiçeklerde tozlaşmayı sağlayan arılara benziyor. Böyle etkinliklerle farklı kültürlerden gelen insanlar birbirinden çok farklı şeyler öğreniyor. Böylece farklı şeyler ve yenilikler üretebilmenin önünü açıyoruz” dedi.
 
İnovasyon kavramının yerleşmesine ve gelişmesine katkı verme amacıyla Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından hayata geçirilen Türkiye İnovasyon Haftası, bu yıl Born Global (Doğuştan Küresel) etkinliği ile Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası olarak kutlanmaya başlandı.
 
Türkiye Ekonomi Bakanlığı (TEB), Sabancı Holding, Turkcell, Arçelik ve Çalık Holding’in stratejik ortak olduğu ve 9 Aralık tarihine kadar İstanbul Kongre Merkezi’nde devam edecek etkinliklerle ilgili; Ekonomi Gazetecileri Derneği (EGD) Başkanı Celal Toprak, yönetim kurulu ve icra kurulu üyelerine bilgi veren TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, geçen yıl 60 bin ziyaretçiye ulaşan, 31 yabancı toplam 201 davetli konuşmacının ağırlandığı ve 200 üzerinde kurumun katılımıyla gerçekleşen etkinliğin bu yıl da yine değerli isimleri katılımcılarla buluşturduğunu söyledi.
 
İSTANBUL’A ÜNLÜLER AKACAK
 
4  gün boyunca Türkiye’de inovasyon kültürünün ve girişimcilik ruhunun yayılmasına katkı verecek yerli ve yabancı konuşmacıların 19 konferans ile 36 panelde konuşma yapacağı bilgisini veren Mehmet Büyükekşi, “Konuşmacıların arasında kadavralar üzerinde yaptığı kafa nakli ile dikkatleri üzerine çeken Sergio Canavero, robotik ve yapay zeka alanlarında görüşlerine sıkça başvurulan Noel Sharkey, başta bitcoin olmak üzere önde gelen sanal varlık uzmanı John Matonis’in yanı sıra Wired editörü David Rowan gibi isimler yer alıyor” dedi.
 
Özellikle hafta etkinlikleri içinde bulunan Born Global İstanbul’un, Türkiye’yi uluslararası bir girişimcilik merkezi haline getirmek ve bu merkezden küresel doğan şirketler çıkarmayı hedeflediklerini belirten Büyükekşi, Born Global İstanbul’un startup ve teknoloji firmalarının en önemli buluşma noktalarından biri olarak girişimcileri, yatırımcılar ve destek hizmet kuruluşlarıyla bir araya getirerek iş birliği fırsatları sunacak bir platform olarak tasarlandığını belirtti.
 
Büyükekşi, etkinliğe melek yatırımcı olarak Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Lübnan, İngiltere, İsrail, Amerika, Güney Kore, Suriye, Cezayir ve Rusya’dan katılımların olacağı bilgisini verdi.
 
İSTANBUL’DA STARTUP RÜZGARI
 
Dünyada yeni ekonomi çağının en önemli dinamiği Startup Ekosistemi’nin İstanbul’da bir araya geldiğinin altını çizen Büyükekşi, “Genel alan konsepti içinde, yaratıcı fikirlerden yatırımlara uzanan sürece dair çeşitli konular, workshoplar, paneller, söyleşiler, öncü inkübasyon merkezleri, üniversiteler, teknoparklar, teknoloji şirketleri, girişimci stantları, yatırımcı ağları, fon kuruluşları ve ülke stantları yer alıyor” dedi.
 
TİM Başkanı Büyükekşi, İstanbul’da 4 gün sürecek inovasyon etkinliğinin, dünyadan ve Türkiye’den sanayicileri, akademisyenleri, üniversite öğrencilerini, teknoloji liderlerini, girişimcileri, melek yatırımcıları, sivil toplum kuruluşları ile Ar-Ge ve bilim teknoloji merkezlerini aynı çatı altında topladığını belirterek, Türkiye’nin ekonomi gündemine  katkı vermeyi hedefleyen konu ve konuşmacıların da ziyaretçi ve katılımcılarla buluşma imkanı bulduğunu kaydetti.
 
BORN GLOBAL TEKNOLOJİ AĞIRLIKLI
 
Türkiye’nin kadim coğrafyasını da içine almayı hedeflediği Born Global’in ülkeye önemli kazanımlar verebileceğini dile getiren Büyükekşi, “Böylece Türkiye’nin girişimcilikle ilgili eko sisteminin oluşmasına büyük katkı vermiş oluyoruz. Bu etkinlikle İstanbul’u bir hub alanı haline getirebiliriz” diye konuştu.
 
Girişimcilik ile ilgili Türkiye’de başta Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) olmak üzere birçok kurumun birlikte çalışmalarda bulunduğunu ancak bunun genel bir inovasyon bakışı ve girişimcilik alanında gerçekleştirdiğine vurgu yapan Büyükekşi, kendilerinin düzenlediği inovasyon ve girişimcilik haftası içinde bulunan Born Global’in daha çok teknoloji ve bilişim muhtevalı olduğunu ifade etti.
 
Girişimcilikle ilgili dünyada birçok ülkeyi inceleme fırsatları bulduklarını anlatan Büyükekşi, özellikle İsrail’de her ay 100 milyar dolarlık birkaç unicom şirketinin ortaya çıktığını belirterek, “Bizde en pahalı unicom şirketi 550 milyon dolar. 100 milyon dolar olanları da var. Ama biz Born Global etkinliklerinden milyar dolarlık şirket çıkarmayı hedefliyoruz” diye konuştu.
 
İNOVASYON BİRLİKTE BAŞARABİLMEK
 
TİM’in organize etkinliği etkinlikle Türkiye’nin geleceği için çalıştıklarını kaydeden Mehmet Büyükekşi, “İnovasyon birlikte başarmayı başarabilmektir. Bu çiçeklerde tozlaşmayı sağlayan arılara benziyor.
 
Böyle etkinliklerle farklı kültürlerden gelen insanlar birbirinden çok farklı şeyler öğreniyor.
 
Böylece farklı şeyler ve yenilikler üretebilmenin önünü açıyoruz.
 
Öncelikle etkinliğin yüzde 70 masrafını üstlenen stratejik partnerlerimize teşekkür ediyoruz.
 
İşin faydalı ve doğru olduğunu görüyorlar ki, her yıl daha fazla bir iştiyakle etkinliğimizi destekliyorlar. Hep birlikte Türkiye’nin geleceği için para harcıyoruz.
 
Partnerlerimiz ciddi paralar veriyor. Türkiye için etkinlikte de görülecek 3-4 yılda başarıya kavuşmuş gençlerin başarı hikayeleri çok önemli.
 
Onun için yurt dışından da katılımların yüksek olmasını arzuluyoruz” dedi.
 
Patronlar Okulu çalışmasından da bahseden TİM Başkanı Büyükekşi, 300, 100 ve 40 kişilik salonlarda ünlü konuşmacıların 20 dakika konuşup 20 dakikada soru-cevap şeklinde devam eden toplantılarla etkinliğe renk katacağını, ayrıca yine Pitching Yarışması kapsamında jüri ve yatırımcılar karşısında sunumlarını gerçekleştirecek ve iki platformda en iyi 3 girişimcinin Türkiye İnovasyon ve Girişimcilik Haftası ana sahnesinde düzenlenecek ödül töreninde yatırım ödülü almaya hak kazanacağını kaydetti.
 
ÇÖPÇATANLIK YAPIYORUZ
 
5 yıldır inovasyon haftası etkinlikleri düzenlediklerini belirten TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Buna rağmen bugün hala inovasyon nedir, diye soran firma sahipleri var.
 
İnovasyonun ne olduğunu ve nasıl yapılması gerektiğini bilmiyorlar. İnovasyonun nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili üniversite - sanayi iş birliğini içeren bir proje başlattık.
 
Bu bir mentörlük çalışması… İlana çıktık. Buraya firmalar başvurdu. Firmalar arasından 47’sini programa aldık.
 
Bu firmalar içinde 500 milyon dolar ihracat yapan ve bünyesinde bin kişi çalıştıran işletmeler var” diye konuştu.
 
Üniversite – sanayi inavosyan iş birliğinin nasıl çalıştığı ile ilgili bilgi de veren Büyükekşi, firmalar ile üniversiteler arasında inavosyon konusunda çöpçatanlık yaptıklarını belirterek, “Firma bize müracaat ediyor. Üniversitelerden hocalardan birini mentör olarak o firmaya atıyoruz.
 
O hoca firmaya haftada 1 gün, ayda 4 gün gidiyor ve ayda 4 bin lira para alıyor. Program 11 ay sürüyor. Hoca başı programın bedeli 44 bin lira. TİM 44 bin liranın 11 lirasını ödüyor.
 
Geri kalan 33 bin lirayı da TİM, ihracatçı birlikleri karşılıyor” dedi.
 
200 FİRMALIK PROGRAM HAZIRLADIK
 
Bu yıl programı 200 firma ile gerçekleştirmeyi düşündüklerini dile getiren Mehmet Büyükekşi, “Şu anda 50 firma tamam. Ocak ayında ikinci dönemin 50 firması, Nisan ayında üçüncü dönemin 50 firmasını belirleyeceğiz. Bu program 200’e kadar devam edip gidecek.
 
200 firmanın maliyetinin yarısını KOSGEB’in karşılayacak. Yüzde 25’lik kısmını biz, diğer yarısını da firma ödeyecek” şeklinde konuştu.
 
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye’deki firma sayısı düşünüldüğünde bu programın denizde bir damla olduğunu dile getirerek, “Biz bir maya atıyoruz ve bu mayanın daha da büyüyeceğine inanıyoruz. Hem hocaları üniversitelerden dışarı çıkarıyoruz. Para da kazanıyorlar. Firmalar da üniversitelerle iş birliği imkanına kavuşuyor.
 
İnşallah ileride firmalar kendi hocasını, kendi mentörünü kendi bulacak. Bu inovasyon eğitimi daha da yaygınlaşacak'' İfadelerini kullandı. 

,


YORUMLAR
Yorumunuz editörlerimiz tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır. Toplam Yorum 0 | Onay Bekleyen Yorum 0

Bu Kategoride Son Eklenen Diğer Haberler
YazıYorum
Türkiye reel sektör bazında konsantrasyonunu ihracata bağlamış durumda. Elbette bunun önemini yok sayacak değilim.
Diğer Yazarlar
Türkiye ekonomisinin temeli % 99.8 KOBİ’lerimize bağlı.
Truva’nın Unesco Dünya Kültür Mirası listesine girişinin 20. yılı olan 2018; ülkemizde “Truva Yılı” ilan edildi.
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 13 Şubat 2018’de yaptığı konuşmada, “Bizim için Afrin neyse Ege’deki, Kıbrıs’taki haklarımız da odur. Savaş gemilerimiz, Hava Kuvvetlerimiz, gerektiğinde her türlü müdahaleyi yapmak için yakın takipteler” dedi.
Haber programında Zeytindalı Harekâtı için Afrin’e giden Mehmetçikleri izliyorum.
Ne yapmalıyız, yapabiliriz? Aydınlara düşen görevler ne olur?
Sezon başından bu yana ön görülen ve tahmin edildiği gibi, büyük takımların zor – kolay maç periyotları sonucunda 3 büyüklerin puanlarının eşitleneceği öngörüsü sonunda gerçekleşti.
Dünyanın bir bütün olduğu günümüzde, bilimsel verilerden yararlanmanın vakti gelmiştir.
Aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) Partisi’ndeki siyasetçiler başta olmak üzere Türk karşıtı olarak yorumlanabilecek söylem yükselişe geçti.
Kaçak su bedellerini kim ödüyor?
Yavaş yavaş kişilik değiştiriyorum; yeni kişilikler yaratma, taklit etmenin, dünyayı anlamanın ya da dünya anlaşılabilirmiş gibi yapmanın yeni tarzlarını yaratma yeteneğimle zenginleşiyorum (evrim burada olsa gerek)." diyor Pessoa..
Bir meslek sahibi olmak mı yoksa dünyayı keşfetmek mi?